Bakir Çağ Gazetesi’ne yepyeni cüretkâr!..

Hürriyet’te düzlük alan habere göre geri saat 15.30 sıralarında Yıpranmamış Asır Gazetesi ’nin Çankaya Semti ’ndeki eşkâl binasına mevrut 12 dirilik, yürek girdi.

Methal turnikelerinin bulunduğu yere kadar gelen grup, gazetenin im politikasını ihtarname ettiklerini söyleyerek, ellerindeki pet şişedeki al boya ile yumurtaları fırlattı. Asayiş görevlilerinin konusunda dahi sıçrayan al boya, yeri ve duvarı boyadı. Atılmış yumurtalar üstelik duvarlara huruç etti. Bakir Çağ Gazetesi ’ni yırtıp tehditler savuran ekip, gazeteden ayrıldı.

İhbar konusunda görüngü yerine gelen polis ekipleri, 12 yabanlık gruptakilerin kimliklerini belirleyip ihata etmek amacıyla mesai başlattı. Binada inç izi incelemesi birlikte yapıldı.

“SALDIRIYI BEKLİYORDUK”

Kullanılmamış Asır Gazetesi Umumi Ürün Yönetmeni Çiy Bursalı, akıbet yaşanan terör olayları ve provokasyonlara cebin Kullanılmamış Yüzyıl ’ın ’Ilişki olma günü ’ ve Sabahleyin gazetesinin bile ’Teröre alın seferberlik ’ manşetlerinden, DİSK Iye Kesim Temsilcisi Memiş Zerrin ’nın erinçsiz olduğunu, Ankara ’daki terör saldırılarını protesto amacıyla geçmiş İzmir ’birlikte planlı matbuat açıklaması ve protesto sırasında, bu yayınları yere atarak kendilerini misyon gösterdiğini öne sürdü. Bursalı, şunları söyledi:

“DİSK Ege Mıntıka Temsilcisi Memiş Sarı ’nın garaz göstermesinin ardından haddizatında tığ böyle ayrımsız saldırıyı bekliyorduk. Düpedüz mucize olmadı. Bundan Sonra bu serencam olsun, ki neyi savunuyorsa savunsun, fakat şiddete başvurmasın. Bu olaydan sonra gazeteci olan CHP ’li milletvekilleri Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Atilla Sertel, İzmir Büyükşehir Şehremini Aziz Kocaoğlu arayıp önceki olsun dileğinde bulunmadı. Kâh CHP ’li belediye başkanları ve Selim Tümen ’li yöneticiler önceki olsun dileklerinde bulundu. Saldırganlardan 9 ’unun kimliklerinin belirlendiğini öğrendik. Fakat bunları tavzih etmek şu aşamada akla yatkın imkânsız. Biz devletimize dahi adaletimize de güveniyoruz.”

İGC ESKIMEMIŞ ASIR ’A YAPILAN SALDIRIYI KINADI

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Eskimemiş Asır Gazetesi ’ne müteveccih testis ve boyalı saldırıyı kınadı. İGC Umumi Heyet eliyle yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Yeni Asır gazetesine ayrımsız ekip kendini bilmez aracılığıyla yumurtalı ve boyalı saldırıda bulunulduğunu öğrendik. Matbuat özgürlüğüne ve gazetecilere yönelik seçme türlü tehdidin ve saldırının karşısındayız. Basın ve anlatım özgürlüğü demokrasinin anne taşlarından biridir. Demokrasinin tek durumunda şiddet yoktur bilakis tepkimizi demokratik yollardan dile tebliğ etmek vardır. Şiddeti körükleyen, gaye gösteren bu çirkin saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasını bekliyoruz. Yıpranmamış Çağ ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Bir Cevap Yazın