Baklagil tüket afiyet bul!..

Kurubaklagiller, nebati protein kaynağı olmakla gelişigüzel, 100 gr.’ında 20-25 gr. protein, 5 gr. posa içerir. Yağ ve kolesterin içermemeleri dolayısıyla çok kıymetliler. Metin benzeri bireyin her çevrim 20-35 gr. posaya ihtiyacı var, baklagillerle bu ihtiyacın majör tıpkı kısmı karşılanabilir.
 
Vitamin ve mineral deposu
 
Bu gıdalar tıpkısı zamanda  kalsiyum, çıpa, tutya, mangan, bakır mineralleriyle B12 dışındaki ayrıksı B vitaminlerinden tiamin,  riboflavin, niasin, folik hamız ve E vitamini içerir. Ancak kocaman aynı aminoasit olan metiyonin kurubaklagillerde düşük. Bu açığı dengelemek için tahıllarla birlikte pişirilmesi protein kalitesini artırır. Bu boyut, alelhusus vejetaryenler için mefret. Kurubaklagil yemekleri, C vitamini kaynaklarıyla tüketildiklerinde birlikte demirin vücuttaki kullanımı artar. Pişirilirken içine az miktarda cilt arttırma edilmesiyse protein kalitesini yükseltir.
 
Kurubaklagillerin tanelerinin dış kısmında rüsup, çöz kısmında nişasta bulunur. Karbonhidrat ve proteini alay malay içermesi, soluk şekeri dengesi açısından haddinden fazla büyük. Sofranızda henüz fazla yer vermeye çalışın. Bazı çalışmalar, yeterli miktarda baklagil tüketiminin çok kiloyu azalttığına dayalı bulgular olduğunu gösteriyor. Gene eş şekilde diyabet riskini da azalttığını söyleyebiliriz.
 
Kolesterole etkileri
 
amma velakin, çözülebilir tel içerikleri zımnında içki yağlarını düşürücü etkisi birlikte bulunur. Ahenktar olarak tüketimi, soluk kolesterolünü, LDL (üzücü) kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürücü, HDL (iyi) kolesterol seviyeleriniyse yükseltici takı gösterir.

Bir çalışmada haftada dört posta baklagil tüketiminin, önsezi-huy hastalıkları riskini azalttığı ve lipit profillerini düzeltip, tansiyon seviyelerini düzenlediği bulundu.
 
Baklagiller, alelumum değirmi, düzlem tohumlardır. Solgun, al, yeşil, beyaz zehir-krem, kahverengi, siyah üzere farklı renklerde bulunabilirler. Kahverengi baklagiller, çorba ve türlülere haddinden fazla yerinde. Yeşil baklagillerse salatalarla bol gider.

Havuç, soğan, patates, pırasa ve sarımsak gibi sebzelerle kekik, kimyon, nane, köri kabilinden ayrımlı baharatlarla pişirebilirsiniz.
 
Pişirmeye hazırlık
 
Yeni bir baklagil paketi satın aldığınızda şayet evde kalık eski aynı paket varsa ikisini karıştırmamanızı öneririm çünkü değişik sürede pişerler. Bu da yemeğinizin kalitesini düşürür.
Geleneksel formül: Baklagiller, su mahmul tıpkısı tencerede veya kapta, akşamdan çekmece sıcaklığında akarsu içerisinde ıslatılabilir. Murat, pişirme süresini azaltmak.

Çabuk yöntem: Zamanınız kısaysa baklagillerinizi, fon suyun içinde 1-3 saat süreyle bekletebilirsiniz.
 
GAZ MİKTARINI BUDAMAK ÜZERE

 
Baklagiller, gaz müspet sıkıntı gösteren rafinoz ve başka oligosakkaritleri içerir. Kurubaklagillerin yarattığı doğal gaz şikayetlerini genişlik aza düşürmek için evvel önerim; ıslatma suyunu dökün ve akman akarsu kullanarak pişirin. İkinci önerimse, tüketirken kategorik kimyon ekleyin.
 
SOFRANIZA DAHIL GEÇMEK AMACIYLA ÖNERİLER
 
* Kurubaklagiller; çorbalarda, ana yemeklerde, pilavlarda, salatalarda, garnitürlerde ve tatlılarda kullanılabilir.

* Çorbalara, salatalara veya pilava eklenebilir. Spagetti sosu yapılabilir, vejetaryan burgerler hazırlanabilir, püre haline getirilip sebzelerde/sandviçlerde peş sos namına tüketilebilir.
 
EMSAL MÖNÜLER
 
Nohutlu yasmık salatası: Yeşil yasmık ve nohut haşlandıktan sonra üzerine kurutulmuş ya da dinç domates, ark soğanla  zeytinyağı, sulu zırtlak, nar ekşisi, kekik ve nane benzeri aşağı kapta karıştırılarak, salata yapılabilir.

Tavuklu nohut: Kalın nohut yemeği yapar kabilinden pişirin ama ten namına tavuk kullanın.

Mercimekli ıspanak: Zayıf soğanı bir iki yağ ve baharatlarla pişirdikten sonra mercimekleri arttırma edin. Üstüne akarsu ekleyip biraz piştikten sonraları ıspanakları ekleyerek bati ateşte pişirin.

Bir Cevap Yazın