Bal kabağı ye depresyonu önle!

Takvim’birlikte düz düz habere göre armut, bal kabağı, frenk lahanası, turp, karnabahar, nar, ceviz ve fındık… Tam bu besinleri; metabolizmayı sonbahara hazırlamak, mevsim geçişlerinde hastalanmamak ve sonbahar depresyonundan sakınmak üzere sofralardan az etmemek gerekiyor.

Memorial Hastanesi’nden Becerikli. Dyt. Merve Yüksek, bağ bozumu beslenmesinde özen edilmesi gerekenler üzerine vukuf veriyor…

Elma: Kalbe yarayışlı flavonoidler ve antioksidan öğeler içerir. Esas vitamin kabuğunda bulunduğundan dolgunca yıkanmış aynı şekilde kabuğuyla tüketilmelidir.

Ayva: Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp kit halinde tüketilirse mir ağrısına iyi sağlık. Bağ Bozumu depresyonundan sığınmak amacıyla birlikte sakinleştiren yapraklarının çayı içilebilir.

Balık: Ekim kocaoğlan palamut, son teşrin dahi lüfer zamanıdır. Haftada 2-3 misil katiyen tüketilmelidir. Balığın içeriğindeki Omega-3, fosfor ilkin başlamak için vitamin ve mineraller hamilelikte anne karnındaki bebeğin gelişimi amacıyla, çocukluk çağında akıl gelişimi, büyük ve yaşlılarda göz, zihin, uykuluk, his ve yaradılış sağlığı üstünde oldukça koca role sahiptir.

Bal kabağı: Vitamin, mineral, kefaret lifi, Omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı hastalıklara ve depresyona karşı esirgeme sağlar. Betakaroten içeren bal kabağı, akciğer, sütun, idrar torbası, serviks, meme ve ten kanserlerine yakalanma riskini azaltırken , ruh hastalıklarına karşı kalkan görevi görür.

brüksel lahanası: Gür tıpkısı demir kaynağıdır. Kanser ilkin görünmek için hastalıklara alın vücudun katıksız savunma sisteminin aktivitesini artırır. Bu sebzeyi 7 zaman buharda pişirip, tükettiğinizde maksimal yarar sağlayacaktır.

Turp: Kökü dolgunca ayrımsız C vitamini kaynağı iken, yapraklarında aşkın miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Akıl temizler, damla hastalığı hastalığına cebin korur. Bağırsakları temizler, cilde körpelik verir, saçların zinde olmasını sağlar.

Taze koz ve fındık: Çok ferah ayrımsız enerji kaynağıdır, vücuda sakil ve erke verir, üzeri ve içtihat yorgunluğunu giderir. Kolesterolü düşürür, ahenktar olarak seçme dönme benzeri apaz tüketilmesi kalp aksesi nakil riskini azaltmaktadır.

Nar: Vücutta yaradılış sağlığını, hele de kalbi korur. Soy tıkanıklıklarına gür mevrut nar, voltaj düşürücüdür. Narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 çamçak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan husus bulunur. Tabii bir antioksidan kendisine anti-ur özelliği vardır.

Armut: Bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Fırınlama yahut haşlama yöntemi ile benzeri tatlı haline getirilip, tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın