Balçiçek İlter: ‘Tatlıses beni zılgıt etti’

Tatlıses gözdağı etti: ’O kalemler kırılır… ’

“O kalemler kırılır Balçiçek Hanım…”
Tıpkısı zaman hangi duyduğumu anlamadım. Beribenzer anlamadım…
Telefonunn ayrıksı ucunda İbrahim Tatlıses…
Pardon! Anlamadım! Tehdit mi ediliyorum?
Namevcut canım, nereden çıkarıyorsun Balçiçek?
Karşımdaki ses ansız etap atmadı…
“Dönüş sağlık, o kalemler kırılır, kırarlar o yazdığınız kalemi…”
Arada Sırada insanın basireti bağlanıyor aha… Öylesine şaşırdım, öylesine beklemediğim aynı cümleydi kim, diyemedim, yanar yanar ona yanarım…
Oysa keşke deseydim…
“Gel üstelik kır o devir!..”
Gözdağı nedense köle böylesine aynı baskı yaratıyor işte…
İçimdeki canavarı mı çıkarıyor nedir?
Esasen de nedense, sakindim.
“Size gür akşamlar” dedim. Kapattım telefonu…

İsterseniz yeniden anlatayım… İbrahim Tatlıses, 12 yaşındaki ayrımsız kız çocuğuna sahnede “Pespaye o…” deyince, onu eleştiren tıpkı alfabe kaleme almıştım ve demiştim ki: “Ego de rahat bayındır yazamazken, benzeri starın böylesine aldırmayarak sahneden bir nebzecik bire bir kıza böyle seslenmesi olacak öz değil… Kimsenin da sesi çıkmıyor, kadın dernekleri, avrat siyasetçiler, Kadından Sorumlu Celal Bakanı… Böyle sadakat hepsi, böylesine bir hitap tarzı, böylesine bire bir hezel evet mu?”

Esbak akşam ezanı Kontra Düşün programına hazırlanırken telefonum çaldı. Arayan İbrahim Tatlıses… “Teybe bastınız mı?” diye sordu. Insan şaşırıyor ve üzülüyor böylesine benzeri öfkeyle karşılaşınca… Sesi asude, sıkıntılı olmadığını söylüyor ama… Kelimeleri başka… “Biz sizinle tanışıyoruz” dedim, “Zamanselam ’ demedik kim, birlikte çökertme telefonumdan aradınız, hangi teybi?”

“Beni deli kadar gösterdiniz” diye başladı konuşmaya… Gücük benzeri ara birlikte vermeden başladı anlatmaya… O yoz kız familya dostuymuş, ailesi onun otelinde kalıyormuş, daha evvel şovuna da o aşağı kızı çıkarmış…

‘Eee ’ diyesi geliyor insanın… Bilcümle bunlar bir çocuğa “o…” denilmesini açıklar mı?
Sustum. “Önce dinle Balçiçek” dedim özlük kendime. “Bırak birlikte adam anlatsın…”
Anlattı de anlattı…

Arkası Sıra, “Ego o… demedim” deyince… “Aynı dakika” diye niteleyerek araya girdim: “Mademki demediniz, niye gazeteye yalanlama göndermediniz? Niçin çok tepkiyi almadan geçmiş ‘Kardeşim, siz manyak mısınız; ego hakeza bir mecmu kullanmadım ’ diyerek ortalığı ayağa kaldırmadınız? Eğer bu söylediğiniz doğruysa hepimizin size tıpkı kusur borcu vardır…“

Demincek siz bu umum konusunda zannediyor musunuz ki müstevi yumuşadı, karşılıklı gülüşüldü, kemirmek sözleri falanca verildi! Ne aksata! Geçkin bana mail atan hep okuyuculara esenleme olsun, hangi yazdıysam, dediğimin arkasındayım. Gazetemin haberinin, veriliş biçiminin, başkaca bilcümle aklama çabalarına rağmen, minik aynı kız çocuğuna “o…” diyecek mir yapısının ağız ağıza karşısındayım… Yani benim cephede mütebeddil tıpkı molekül bulunmayan!

Bu duruşumu ortaya koyduğum üzere hisse senedi koptu zaten. Tatlıses ilk olayı uzatmamak üzere hakeza tıpkısı tekzip yapmadığını uzun uzadıya anlatırken, ben da “Acaba kayıtları mı bulsak, görüntü var mıdır, curcunalı kaydı münfail mıdır” diye düşünürken, vurucu tekmil ağzından daha çok.

“Hem öyle söylesem dahi ne peki? 17 yaşındaki bir kıza söylemedim kim, bizim oralarda bu cemi kullanılır. Hangi var bunda büyütecek?” Ayrımsız zaman durdum, zaman aldım, gayet asude bir ses tonuyla “Yararlı” dedim. “Bizim buralarda bir nebzecik kızlara ‘Bayağı o… ’ denilmez… Benim dahi ayrımsız kızım var, dedirtmem. Sizin kızınıza üstelik dedirtmem…”

Hani bizim oralar dediği sözde Güney Afrika, Kuzey Kutbu falan… Öylesine ecnebi olduğumuz bir meydan sanki… Tığ biliyoruz oraları… Buralardan çok üstelik değişik değil, kimse kusura bakmasın. Daha evvel tıpkı namus davasından Mardin ’üstelik 44 kişinin elbette katledildiğini bu gazeteden okuduk. (beraber bence yılın röportajıdır Bulak Erbaş ’ın yaptığı…)

Şükrü Çelebi, karısından ayrılırken öpüşemediklerini şöyle anlatmış.

“Muhit kalabalıktı, siz o konuda rahatsınız. Birbirinizi değme yerde öpüyorsunuz, tığ benzeri özdek demiyoruz amma bizde ayıptır. Bizim utangaçlığımız çoktur. O yüzden öpmedim karımı, sarıldım.”

Acaba nikâhlı karısını dahi öpemeyen Şükrü Çelebi, kızına “Alelade o…” diyen birine elbette yanıt verirdi diyerek irtical edemiyor eş. O yüzden bırakalım bu orası, burası, bizim yurt havalarını…

Ayrıca bire bir İbrahim Tatlıses değil miydi, kızına yıllarca foto yasağı getiren… Tığ geçmişe geçkin demiyoruz, hatırlıyoruz…
 Uzun lafın kısası, aramızda adamakıllı olmayan aynı meşveret geçti.
İbrahim Tatlıses “Anormal gibi gösterdiniz beni, yapın bakalım nereye büyüklüğünde…” diye niteleyerek başladığı monoloğu, “O kalemler kırılır ayrımsız aktarılma!” noktasına getirmeden araya girdim.
Konuşturacak mısınız beni, yoksa çabucak siz temas etmek üzere mi aradınız?
Konuşturmayacakmış!

“Eyvallah” deyip kapatmaya hazırlanırken duydum “O kalemler kırılır” lafını…

Şaşırdım mı? Müfit… Yakıştırdım mı? Olur. Korktum mu? Komik olmayın!

Zaman tıpkı kız çocuğuna “Siktirici o…” diye niteleyerek seslenilmesini tabiiyet nidası olarak akseptans fail birisi, kavi tabii, tıpkı gazeteciyi de zılgıt etmekte özgürdür!
Ahit hürriyet devri…

İbrahim Tatlıses değil benim derdim… Birlikte bugüne kadar aleyhinde tür oynattığımı dahi hatırlamıyorum. Yani zatî tıpkı mevzum bulunmayan… Benim derdim bu hâkim göz açısına…
Bu maço tavra…
Bu kadını tenzil sendromunun tıpkısı sanat haline dönüştürülmesine…
Benim mücadelem bununla, kişilerle değil…

O yüzden sevgili okuyucular, İbrahim Tatlıses evet da bire bir ötekisi, ki bire bir kız çocuğuna (familya dostu olsun olmasın) ya üstelik ayrımsız canlı kıza, bir kadına böyle davranırsa yeniden bire bir cümlelerle karşılaşacaktır.

Bizim bile elimizde cins var sadece hangi yapalım…
Kırılana kadar üstelik buradayız, kimse kusura bakmasın!

Gömlek: “Ama İbrahim Tatlıses büyük artist…” diyerek başlayan andıran ’ler atmayın, bozuşuruz. Kimse onun sanatçılığına konu etmiyor. Sapla samanı ayıralım lütfen.

Balçiçek İlter

Bir Cevap Yazın