Balıklama atlamakta iri risk!..

Hususi Site Çiğli Hastanesi Akıl ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Eksiksizlik Yücesoy; felç tehlikesi için majör bilgiler verdi:

Denize balıklama atlamama, inanma kemeri kullanımı, arabaların sarrafiye yastıklarının ve albeni yastıklarının sürücülerin uzunlamasına bakarak ayarlanması kabil niteliksiz önlemler da, katre olma riskini azaltabilir.

Özellikle Iye Bölgesi’nde felce misil açan nedenlerin başında; denize atlama geliyor.

Türkiye genelinin sunu balaban problemi ise gidiş geliş kazaları ve kazalardan bilahare yapılan kusurlu müdahalelerdir. Temsil şayet seyrettiyseniz; merhum Münevver Menderes’in boynu kırıkken, başını çevirip öpenler oldu. Evet kırıldığında ikiye katlanarak tıpkı itfaiyecinin kucağında taşınan Fatma Girik’in katre kalmayıp daha ayakta olması da nazik şanstır. Biz bilcümle bu azgın görüntüleri; öğüt olsun diye niteleyerek öğrencilere seyrettiriyoruz.

DURUŞUNUZA ILGI!

Ilçe anlarında önce engelleme bilinçli kişiler tarafından yapılmalı. Kaza nâkil kişiyi kıpırdatmamak ve anif zemine yenmek gerekir. Boyundan alınmış tıpkısı darbe varsa; ilk andan itibaren boyunluk takılmalıdır. Bu nedenle sürücüler, arabaların arkasında muhakkak bir boyunluk bulundurmalıdır.

Gidiş Geliş kazalarında kontra kanıtlama edilene kadar, değme hastaya asıl yaralanması varmış kadar yekinmek gerekir.

Omuriliği koruyan öz; omurgalardır. Dolayısıyla omuriliğin beis görmemesi amacıyla kemik yapısının akva olması gerekir. Yerçekimine cebin murdarilik sinirlerini esirgeyici yeryüzü makro amil; vücudun ‘S’ şeklinde olmasıdır. Sorumluluk ve meni çukur, dal çıkıntı yapıda olmalıdır. Bu bina, mevrut yükün dengeli tıpkı şekilde dağılmasını sağlar.

Duruşunuz kronik problemlerin ortaya çıkmasında ve bel fıtıklarının oluşmasında caka oynar. Gerinmek, duruşu kazanmak yerine yapılabilecek çok önemli benzeri üs antrenmanıdır. Ayrıca yalçın durmayı de ünsiyet haline getirin.

Çocuklukta oluşan duruş bozuklukları, giderek çok cesim problemlere illet olur. Ergenlikte öz arkadaşlarından henüz evvel uzayan çocukların eğilerek dengeyi sağlamaya çalışması, kız çocuklarının büyümeye başlayan göğüslerini bölmek üzere öne makul katlanması, yavaş ekol çantalarının bakışımsız yerine taşınması; gittikçe iri sorunlara yol açabilir.

Çocuğunuzun sırt çantasını biricik omzuna alarak taşımasını önleyin. Kürek kemiklerinin duruşunda asimetri varsa; uzmana başvurun.

Otururken beli yastıkla destekleyin. Çalışırken masanın efdal olmasına dikkat gösterin. Ortopedik yatakları yeğleme edin.

Yekpare damla olmayanlarda yani çabucak bukağılık kaybı olanlarda derece derece düzelme bekliyoruz. Gâh hekimler bu kalem hastaları, ‘Tığ hamur hücre verdik, onlar dahi iyileşti” diyerek önceleme ediliyor. Halbuki bu salah doğrusu normal. Tamam damla olanlar amacıyla henüz bir otama yöntemi bulunmayan. Murdarilik yaralanmalarında ben esasen de erken cerrahi yapıp, hastaya kortizon veriyorum zira eksantrik hal namevcut.

YÜRÜYÜN VE YÜZÜN

Fazla spor boşaltmak sağlığa faydalı fakat omurgaya çokça zararlıdır. Hele zaman boyu spor salonlarında ağırlıklarla çalışanlarda, mahiyet problemlerinin oluştuğunu görüyoruz.

40’lı yaşlardan sonraları omurganın korunmasına müteveccih dört spor dalını öneriyoruz; reviş, belli belirsiz koşma, yüzme ve pilates.

Yüzme bilmeyenler üzere suda dolaşma üstelik haddinden fazla etkilidir. Bu etkinlik, kaslarınızı çalıştırır ve omurgaya çokça faydalıdır.

Temel soğuğu sevmez. Kışın havaların soğuması, edebiyat ise klimalı ortamlar; kaslarda spazmlara illet türlü.

Ağrının haddinden fazla olduğu dönemlerde; yunak su meşgul küvete kullanmak şişman kazanım sağlar. Sıcak su; boyun, şube ve çiğin ağrılarına çare kabil sağlık.

EĞİLEREK HAREKET YAPMAYIN

Masaj, uygulamayı bilmeyen bilinçsiz ellerde yapılırsa çok zararlıdır. Boynun kırılmasına birlikte sefer açabilir.

Eğilerek değil, oturarak aksiyon yapma alışkanlığı kazanmak gerekir. Çamaşır makinesini eğilerek değil, oturarak boşaltın. Aş Damı tezgahın altına eğilmeyin. Çocuklarınızı eğilmeden; bir yere oturarak veya tıpkısı dizinizin üzerine çökerek kucağınıza cebin. Ayrımsız kiloluk cismi birlikte eğilerek kaldırmayın. Aynı bardak kırıldığında, cam kırıklarını oturarak süpürün. Böyle süfli detaylara ilgi etmek; ileride asliye sorunları yaşamanızı engeller.

BOYNUNUZU KÜTÜRDETMEYİN SICAK SUYA GİRİN

Son benzeri yıldır sırta masaj yapan, ortası deli dolu özel yataklar üretildi. Bunlar omurgaya çokça dokuncalı. Hakeza tıpkı akak siktirici olsaydı, doğrusu hastanelerin hikmet tedavi bölümlerinde bulunurdu.

EKLEMLERİ ZORLUYOR

Bizim berberlerimizin ‘boyun kütürdetme’ diye niteleyerek benzeri alışkanlıkları var. Berbere gittiğinizde; berber kalfası ya birlikte çırağı, omzunuzu ovmaya başlar. Bunların kâffesi kıkırdakları ve eklemleri zecrî, kireçlenmeyi hızlandıran faktörlerdir. Böyle tıpkısı şeye gerekseme duyarsanız; kütürdetmek hesabına, omuzlarınızı ve boynunuzu sıcak suyla gevşetmeyi deneyin.

TIPTAN UZAKLAŞMAYIN

Bel çekici kişilerden de laf etmek gerekir. Türkiye’da her şehirde, kasabada, ayrıca köylerde birlikte tek terbiye almadan meni tedavisi yapanlar var. Bu hisse senedi tüm yerine ayrımsız ticarete dönüşmüş durumda…

Ben hekim olarak yekpare 33 yıldır tıbbın içindeyim. Yıllardır on paralık sürekli çalışıyorum; onlarca kitap okudum, yüzlerce yazı yazdım. Amerika’dan Fas’a kadar birçok ülkede toplantılara, eğitimlere, ameliyatlara katıldım. Şayet bu tür problemler; incizap, bükme, ovma, biyoenerji, ala sarma ya bile nebati ilaçlarla tedavi edilebilecek olsaydı, inanın bunları ego hepsinden daha önceki öğür ve uyguluyor olurdum. Nedeniyle bu konuda tıptan uzaklaşmamak gerekir.

ESRA TÜZÜN / SABAH GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın