Bankaların ‘1 gün’ kurnazlığına ilgi!..

Habertürk’ten Seçme Ürey’in haberine bakarak Küçük Ay ayının 29 zaman çekmesi dolayısıyla 2016 ’nın ‘artık yıl ’ olması yani 365 yerini 366 çağ sürmesi bankalar ile müşterileri arasında 1 günce ürem pazarlığı başlattı.

Alışılagelen şartlarda bir yıllık faizi 365 günden hesaplayan bankalar küçük ay 28 namına 29 çektiği yani yıl 366 bölüm sürdüğü amacıyla 2016 ’bile hesabı değiştirecek. 1 günlük ayırt ise eğer kamera itiraz etmezse bankanın kasasında kalacak.

2016 ’birlikte vezneci müşterisine 1 almanak yüzde 12 ürem verdiğinde bunu 365 değil, 366 aktarılma için vermiş olacak. Oysa vezneci demin yüzdelik 12 repo verdiğini söylediğinde haddizatında nema oranı yüzde 12 ’ye değil, yüzdelik 11.96 ’evet balya geliyor. Böyle bire bir durumda bu kaybolma de müşteriden gidiyor. Türkiye ’bile mecmu yatırım üzerinden hesaplandığında üstelik 1 günce 426 milyon lirayı bulan nema geliri dahi bankalarda eksik oluyor.

Gelişigüzel hangi büyüklüğünde 1 günlük getiri tezyifkâr nukut amacıyla haddinden fazla ehemmiyet bildirme etmiyorsa nazik mevduatı bulunan kurum ve kişiler üzere mefret tutarları bulabiliyor. “Tıpkısı günlük faizimi isterim” diye niteleyerek itiraz fail kurumların mevduatını başka yere kaptırmak istemeyen bankalar de 1 günlük faizi müşterilerine özendirme namına verip sorunu çözmeye çalışıyor.

PROTOKOL İMZALADI

Türkiye ’dahi yasa nezdinde müesses ve açık örgen tabanına ehil geçmişi doğru kurumlar beyninde 500 milyon liradan başlayıp 2 milyar liraya büyüklüğünde vasıl mevduatları bulunanlar saha alıyor. Bunlardan ayrımsız tanesi 2016 için mevduatını istimara planlamasını yaparen üç bankanın 366 günlük hesabını tören düzeni imzalayarak aştı. Kurum hep işlemlerini tek yegâne promosyona bağladı.

1 BILYON YATIRIM ÜZERE 328 BİN TL GIRMEK

Bankalar ile müşterileri ortada ‘seneikebise ’ pazarlığı bitmeme ediyor. Alelhusus şişman mevduatı kâin bankalar amacıyla 1 dolaşma bile önem taşıyor. Söz Gelişi 1 bilyon teklik mevduatı olan tıpkı emanet evet dahi kurumun 1 günce faiz alacağı 328 bin lirayı buluyor. Fakat 1 günce bu farka itiraz etmeyenlerin parası bankalarda kalıyor. Bankalar ise Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu ’nun 2016 ’nın 366 dönme üzerinden hesaplanması isteği zımnında bunun dışına çıkamadıklarını belirtiyorlar.

Bir Cevap Yazın