Bankaların ‘faiz’ intikamı!..

Takvim’in haberine göre hane kredilerinde tüketiciyi koruyucu yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin tezce arkası sıra, bankalar da düğmeye bastı. Bitiren Yasası yönetmeliğine göre; tüketici, borçlandığı tutarın tamamını veya tıpkı kısmını vadesinden ilk öderse, ev finansmanı kuruluşu lazım indirimi yapacak. Bu durumda gelirleri azalacak olan bankalar üstelik çabucak alın atağa geçti. Bankalar, tüketiciye uygulayacağı indirimi elan yeniden faizlerle hoşgörüsüz aldı.

Yönetmeliğe rağmen tüketicinin basamak ile arasına fahiş faizler girdi. Bankalar, 1 hafta önce yüzde 1.05- 1.10 ortada olan emlak kredisi faizlerini yüzde 1.20-1.35’e çekti. Seçme sonrası bire bir hacim gerileyici, daha de düşmesi muhtemel emlak kredisi faizlerinde yaşanan alışılmadık yükseliş, hem göz alacakları hem da basamak satacakları sıkıntıya soktu.

1 HAFTADA 7 BİN 500 TL ARTTI

60 ay önel ile 100 bin TL yüreklilik kullanan tıpkısı vatandaşın mahiye taksit tutarı 1 hafta önceki faizlere nazaran tahminî 125 TL nagehan arttı. 1 hafta evvel yüzdelik 1.05 mahiye faizle emlak kredisi kullanan aynı vatandaşın mahiye ödemesi 2 bin 254 TL iken, şu anda kesim ortalamasının yüzde 1.25 olduğu ayn önüne alındığında ödemesi gereken maaş taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi. Kredinin toplanmış düşüncesiz ödemesi ise 1 hafta önceye göre 7 bin 500 liralık arttı. Bankalar gerekseme ve taşıt kredilerinde da faizleri artırdı. Gerekseme kredilerinin faizi yüzdelik 1.30 ile yüzdelik 1.89 beyninde, pusat kredilerinin faizi ise yüzdelik 1.35-yüzde1.50 ortada seyrediyor.

BANKALAR TENZILAT FAYRAP ETMEK ZORUNDA

Talimatname ile tüketiciye sağlanan bazen avantajlar şöyle: 3 Tüketicinin talebi olmaksızın kredi ile ait sigorta yaptırılamayacak. 3 Tüketici, borcun tamamını ya bile tıpkısı taksidi er ödeyebilecek. Banka vacip indirimi yapmakla işyar olacak. 3 Sözleşmelerde almanak maliyet oranının düz alması mecburi olacak. 3 Ev finansmanı sözleşmesine ait aynı adisyon açılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ait sevap kâm edilemeyecek. 3 Göz finansmanı sözleşmesi ile ilişkili aynı sağlıklı mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

ELLERİ CEBİMİZDE

Başta itimat ve yüreklilik kartları başlamak üzere birçok kalemden getiri geliri elde fail bankalar, buradan kazandıklarının vakit kaybetmeden yarısını mevduat faizi adı altında kafasız veriyor. Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu verilerine göre, Eylül itibariyle bankaların mecmu getiri gelirleri 119 milyar 657 milyon liralık namına gerçekleşti. Bankaların Ilkgüz dönemi itibariyle ürem giderleri ise 63 milyar 389 milyon liralık oldu. Tıpkısı gündüz itibariyle çevrim açık kârı 18 bilyon 755 milyon lirayı bulan bankaların, kredilerden alınan sevap ve komite gelirleri 4 bilyon 744 milyon teklik, bankacılık hizmetleri gelirleri ise 15 bilyon 943 milyon liralık oldu.

Bir Cevap Yazın