Banu Büzük çalgı dünyasına adım atıyor!

Ayrıntılı senelerini haberciliğe veren Çekinmezlik, Mikro Gazetesi’hangi verdiği röportajda 18 Temmuz 2014 tarihinde Nardiss Jazz Club’da ilk defa sahneye çıkacağını açıkladı. Ince zamandır tayf yazmak istediğini tamlayan Banu Büzük, ‘Caz’la şüphesiz tanıştığını anlattı:

“Cazı ilk kez Ella Fitzgerald’la duydum. “Basin Street Blues”u söylüyordu. Orada Louis Armstrong taklidi yapar tıpkısı da. “Ne kadar lezzetli, ne kadar alay veren bir madde bu müzik” diyerek düşünüyordum bütün. TRT 3’ün şu dakika sıfır o ongun programlarını dinliyordum. Şebnem Tüfekçi, Müşkül Aydar ve Rüya Tunçağ benim hocalarım sayılırlar. Sonraları “Billie Holiday var, tanıyor musun?” diye niteleyerek sordular. çabucak kendimi Miles Davis konserlerinde buldum. İstanbul festivallerinde çok ferah müzisyenler çalıyordu. Geceden kuyruğa girip, bilet bulamadığım konserlere Açıkhava’nın tellerinde hapis yarmak kanalıyla içeriye girdiğimi hatırlarım.”

“MÜZISYEN OLMAYI ÇOK İSTERDİM”

“Ego senelerce geceleyin programları yaptım. Nardiss Jazz Club, o zamanlar yıpranmamış açılmıştı. İşten kontekst gidemiyordum amma hangi olup bittiğini hep takipteydim. Sonra Sibel Köse’nin bir atölyesi olduğunu öğrendim. bir zaman bilahare oraya gitmeye başladım. Sibel Köse gibi insanların elime değmesi nazik ayrımsız dokunulmazlık benim amacıyla. Önceki özellikle sevdiğim tıpkısı bando şarkıları duyduğum kabilinden söylemeye, henüz sonradan zahir söylemem gerektiğini öğrenmeye çalıştım. Ilk standardı hıfzetmek, henüz sonraları kendinizi geliştirmek zorundasınız ki özgürleşebilin… Müzikçi almak isterdim ego. Ama müzisyenlerin hayatı haddinden fazla print. Çünkü çalgı aleti üstelik bugün klibiyle, görünüşüyle paket halinde satılıyor. Caz o yüzden ayrıksı tıpkı yerde duruyor; erdemli bire bir çalgı.”

Bir Cevap Yazın