Baransu’nun 43 yıl hapsi istenebilir!..

Sormaca, görevsizlik kararı verilerek Terörle Uğraş Kanunu’nun 10. Maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na gönderildi.

Küçük Asya Türe Sarayı Cumhuriyet Altını Savcısı Sıddık İlgar yoluyla başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın mezuniyet sınırları içerisinde olan Taraf Gazetesi ’nin 28 Son Teşrin 2013 günlü nüshasının bir numara sayfasında, ayrımsız gazetenin yazarı olan Mehmet Baransu aracılığıyla, “Gülen ’i ikmal kararı 2004 ’te MGK ’de alındı” manşeti ile “aha haddinden fazla tartışılacak o vesika” başlığı altında, yayımlanması ve açıklanması kanunen yasak olan, ‘25 Ağustos 2004 tarihli ve Değişmeyen No: 481 sayılı Milli Düzenlilik Müesses Kararını ’ yorumlamak ve afişe etmek kanalıyla, TCK 327, 328, 329 ve 336 maddelerinde yazılı olan, “Büyüklük Güvenliğine Ait Belgeleri Tedarik Etmek ve Yorumlamak, Yasaklanan Bilgileri Afişe Etmek” suçlarının işlediğinin sav edildiği belirtildi.

43 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE MAPUS İSTENEBİLİR

BAHIS KONUSU suçlarla ilgilendiren soruşturma etme görevinin TMK 10. Maddesi gereğince Rum Cumhuriyet Başsavcığılı’nın görev alanına girmediğinin kaydedildiği görevsizlik kararında, anket dosyasının 10. Maddesi ile memur İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine değişmeyen verildi. Soruşturmaya laf suçlar ise toplamda 26 yıldan 43 yıla kadar dam cezası istemini öngörüyor.

AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın