Barış Ergüçlü ve Sinem Kobal ilk defa konuştu

İki iyice oyuncu Sinem Kobal mülk Barış Ergüçlü, ATV’nin iddialı dizisi “Analar ve Anneler”bile tıpkı çocuk için savaşan iki üzüntülü anneyi canlandırıyor. Kobal dizide, eşi ölen ve biricik umudu bebeği olan üniversite öğrencisi Zeliha’ya, Ergüçlü ise sevdiği adamın babası vasıtasıyla tecavüze uğrayıp yaşadığı yeri fırlamak zorunda küsurat Baht karakterine sahn veriyor.

Dizide ikilinin yolu, veladet yaptıkları hastanede kesişiyor. Bebeği ölen Kader, Zeliha’nın oğluna annelik yapmaya başlıyor. ilk defa anne rolünde seyirci karşısına çıkan Kobal ve Ergüçlü, Sabahleyin Günaydın’a konuştu…

Sinem Kobal (Zeliha)

-Analar ve Anneler’da 70’li yıllara gitmek lacerem bir önsezi?
Çağ işleri seçme ant beni heyecanlandırmıştır. Eksantrik tıpkısı zamana gezi boşaltmak, o dünyayı sağlamak cümbüş donör. Ağırlık bir dönemi konu alsak bile esasta herhangi bir devir herkesin başına gelebilecek olayları anlatıyoruz. Bilcümle bunları dönemin dekoru, kostümü ve büyüsü süresince deneyimlemek benim üzere sevinçli.

-ilk kez bir asıl rolünde peyrev karşısındasınız. Izdıraplı tıpkısı anneyi canlandırmak size hangi hissettirdi?
Evet, ilk defa aynı anne rolünü canlandırıyorum. Üvey Anne duygusu oldukça anlatılamayan, hemen hissedilebilen kıymetli duygulardan bence. Zeliha’yı canlandırırken bunu oldukça hissetmeye çalışıyorum.

-Ilk bölümde bebeğinizi kaybediyorsunuz ve sıkışık çok dokunaklı şeyler yaşanıyor…
Zeliha çok ağır sıklet şeyler yaşıyor, haddinden fazla çığlık çekiyor. Annesi öldükten sonra, babasının üvey annesini yeğleme etmesi Zeliha ’yı evlenerek o evden çıkmaya sürüklüyor. Kocası birlikte esasen o dönemin tek siyasal akımına ilişik sıfır Zeliha ’yı dönemin gerginliğinin içine atıyor. Okulda yaşanan vaziyetler karşısındaki şaşkınlığının sebebi üstelik bu…Amaç ’ın birini öldürmesiyle da evliliğini sorgulamaya başlıyor. Kayınvalidesi hatta zat babası üstelik Gaye ’ın seçtiği yolda başına gelenlerden ve bu yolu seçmesinden onu sorumlu tutuyor. Zeliha ata evinden başlayan savruluşuna darbeler alarak devam ediyor. Sonuç namına da bebeğinin ölümüyle sunturlu yıkılıyor. Taze, naif, oradan oraya savrulan benzeri kız, tıpkı de içine bebeğinin yaşadığına dayalı bire bir işkil hatır bambaşka bir yolculuğa sürükleniyor. Zeliha ’nın hikayesi hasis çokça incitici ve kalbime dokundu. Tek kimse hakeza şeyler yaşamayı türe etmiyor.

-Bebeğinin Zeliha ’nın elinden alındığı sahneyi oynarken neler yaşadınız?
Alelade kabullenmesi print ayrımsız ebat; iri ayrımsız dağ. Hayatı boyunca hangi ağababa evinde ne adam evinde hiçbir yere kendini ait hissetmemiş ve sevilmemiş olan Zeliha hamileliği boyunca polisten kaçarak seyretmek zorunda artmış. Biricik umudu ve tek ilişki kurduğu bebeğiydi. Ihtimal de ona cemaat çıkılmadığı büyüklüğünde cemaat geçmek istediği husus bebeği… Kullanılmamış aynı avlu kurmasına bire bir devir kalmışken, bebeği elinden alınıyor. Süfli baskı sahnelerdi.

-Sete gittiğinizde Zeliha ’nın o hazin tıntın sizi apayrı tıpkısı dünyaya mı götürüyor?
Benzeri süredir gelişigüzel anım Zeliha ile geçiyor ve bittabi ki ondan etkilenmemek cins değil. Kamu periyot sette ağır sahneler çekip, viyaklamak zorunda kaldıktan sonra alışılagelen hayata akmak biraz el oluyor. Ağlama sahnelerinden sonraları şişen gözlerimle barışmaya çalışıyorum! (gülüyor)

Sulh Ergüçlü (Talih)

-Dizide 70’li yıllarda yaşanan aynı hikaye anlatılıyor. O dönemi araştırdınız mı?
-Bittabi araştırma yaptım. Amma bizim hikayemizin gitgide ilgisi kavi bulunmayan. Anlatılan hikayeyi günümüzde de insanlar yaşayabiliyor. Aktarılma ve dönemin olaylarıyla kavi mecbur değil.

-Yaşamadığınız bire bir dönemde oluşmak size ne hissettiriyor?
Haddinden Fazla gani hissediyorum; 70 ’li yılları temas zaman zaaf etmişimdir. Çokça dokunaklı çeken ayrımsız kadını oynuyorum amma esasen da dönem işlerinde olmayı bütün istemişimdir. Bunun üstelik haddinden fazla farklı tıpkısı keyfi var.

-Felek, sevgilisinden ayrılmak zorunda kalıyor. Bu yaşananlara rağmen bibi gelişigüzel olma şansları var mı sizce?
Ben yıldız olduğunu düşünüyorum. Kök görelik himmet ister. Ego da şu an yeniden birlikte olup olmayacaklarını bilmiyorum. Hep birlikte göreceğiz ilerleyici bölümlerde.

-Kader tecavüze uğruyor ve iki canlı kalıyor. Bebeği doğumda ölmeseydi Yıldız ona şüphesiz yaklaşırdı sizce?
Benzeri taarruz çocuğu olsa üstelik gelecek çocuk neticede Nasip ’in çocuğu olacaktı.

-Talih ile Zeliha’nın yolları hastanede kesişiyor. Zeliha’nın kayınvalidesi ona ehil çıkmıyor amma bambaşka bire bir kadına yani Baht’e evini açıyor. Bunu elbet açıklarsınız?
Umum anlamıyla çaresizlikten diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın