Barış Sürecine ulama sunarken sâdır arızalar!..

KAYDA GEÇSİN

Sulh Türkiye’nin kaçınılmazı.
Sulh aklın, vicdanın, merhametin sesi , gereği.

Yaşadığımız azılı 30 yıl, yitirdiğimiz insanlar, işkence , hukuksuzluk , dalavere dolan , seçkin türlü ayrımcılık , ve magazinleşmiş zahir bildirme arasında içtimai rezaletleri  biliyoruz , (bunun üzere magazincilere tırsmak duyarım zamanın antolojisine vesika bıraktılar ) bunları okuduk , izledik ve izlemeye devam ediyoruz.

Ayrımsız ülkenin insanlarını birbirlerine düşürerek pahal, servet sahibi olanların pervasızca işledikleri âdemiyet suçlarının ve Alatlı’nın deyişiyle  pespayeliklerini  onaylanacak bir tane tıpkı mazeretleri  namevcut,  halkın, seçmenin gözetiminde.

Bu azılı oyun oynanırken oyun kurucuların kadrolarında meydan alanları sahneden çekmeden sulh süreci başarılı tamam mu ,  bu  dayanıklı haddinden fazla barış yanlısının  eş , kilolu , dosdoğru tıpkısı  endişesidir   kimse kızmasın,  kızanları öfkelenenleri  kayda geçirelim.

Sav barışa inanmamak değil ,
sürece inanıp inanmamak,
inanacağız ki başaracağız.

Bu noktada o akildi, bu değildi  diye atışmak gıcırı bükme, kudret anca ölçüm etmiş, tehalüf barışa revan yolda alternatif sunabilir.

Oynanan oyunları çekinmeden anlatan sanata, edebiyata ,filimlere hasretiz.

Muamele haset  James Marsh’ın ‘Shadow Dancer’ filmini izledim , IRA ve MI5 arasındaki ilişkileri  anlatıyor.
Hem İngiliz hem İralanda’lı  bireylerin  kavga sürecinde yaşamış oldukları ikilemler, travmalar, kullanılmışlıkları konusunda  kurgulanmış bire bir filim,  bu oyunun zarfında harcanmayan bulunmayan.
Hani bugünlerde tartışmalarda sulh süreci alelade karşılaştırma konusu peki ya IRA ile , filmi bu yüzden hassaten izlemenizi başvuru ederim.
Filim MI5 ve IRA  iki alnaç arasındakilerin  ve  muhbirlerin  hikayesi,
Bağırsak savaşlar alçakların icadı ama devam ettirenler günahsız özlük halinde insanları bu alçaklığın zahir birer parçası  haline getirebiliyorlar  izledikçe insanın içi acıyor.

‘Hayalet Dansçısı’ filmini kayda geçiriyoruz.

Savaş oyunu  aktörlerini başka kılıkta karşımızda gördüğümüz ahit barışa inancımızı yitiriyoruz, bu oylumlu bir yasakçı.
Sakal , bıyık bırakmaları evet da patika değiştirmeleri  sahte kimlik üzere ,gerçeklik yüzlerini saklamıyor , hafızayı beşer o büyüklüğünde dahi nisyan ile malul değil.

Hayalet dansçıları dansa bitmeme ediyorlar, gocunmak ve bulut donör olan bu.

İşin iletişim araçları, hesaplı boyutuna halk atılmamışken  ve hala aynı oyuncular  demoklesin kılıcı kabilinden tepemizde sallanırken barışa bilmek , endişe etmemek  imkansız , endişelere doğruluk vermek geçişsiz.

Sayın Başvekil halının altında saklanan  yılların pisliğini  ortaya çıkartmaya uğraşıyor ,bunca başımıza gelenden bilahare  endişelenmekte , sürece şüpheyle bakmakta haklıyız , yanlız süreçle ilişik değil endişeler , mevki üzere ve başbakan süresince endişeliyiz.

Yıllardır barış öylesine ırak tıpkı masal kadar görünüyordu kim altında tıpkı şeyler beklemek bire bir refleks olmuş kabil görünsede  paranoyakın izleme edildiğini söylemesi hastalığına tanıt teşekkül etsede bu  takip edilmediği anlamına gelmez.

Barışı istiyoruz, barışın geleceğine vâkıf olmak hep iş.

Bu süreçte Akiller amacıyla hükümet yoluyla söylenmiş sunma candan söylemlerden   biridir ‘Türkiye’nin Özeti’ oldukları.
Türkiye eskinin özetiyle  kullanılmamış tıpkısı sulh öyküsü yazmaya çalışıyor , sevgili burada .

Onlara da gerekseme varsa bunu anlayabilirim amma eskinin özetiyle , ki ateş ve natamam olma ihtimali olan  tıpkısı kısaca  kullanılmamış tek benzeri husus yazılmadı henüz dünyada  .

Aralarında nasıl  değerli insanlarında olduğu akillerin zaman zaman uğradıkları biberli muamelelerde belki bu yüzden .

Kimesne açık ağızlı değil.

Aralarındaki  ara sıra  ‘‘ özetler’  Türkiyenin eskimemiş  hikayesini anlatmaya kalkınca  sağlam içtenlikle olmuyorlar.

Haftalardır ‘ Hazar’ ı bıraktık Orhan Gencebay’la uğraşıyoruz.
Sayrı mı, tekledi mi,
hakem heyeti mi  , gitti mi ,  geldi mi , 
Kalp Eş kuliste, tansiyonu imdi, indi ..
mutlu olmaktan siftinlik olduk !
Tempo sözlerinden belagat kırıp sarmalar uysada uymasa dahi …
Sulh süreci diziye adını veren  şarkıdan yapılmış benzeri   tanıtma yazısı değildir .

Akseptans edilsin kim  bu süreci sonuç basamak egoistçe yönetti Gencebay , barıştan çok kendinden bayram etti.
Barışı anlatan  değil söylenmiş sözlerinden potpori yapılmış ayrımsız Orhan Gencebay süreci yaşamaktayız.

Akillerden bazıları dahi  neymiş yolda öğreniyor gibiler.

Yanlışsız Partinin medyasının ‘Akilime laf ettirmem’ tavrıda on paralık ömre bedel olmuyor  bu kibir maatteessüf akillere üstelik sıçradı .
Uslu toplantılarından birinde  avrat katılımcının Görüntü Koçyiğit’e istifham biçiminde feveranı karşında Rüya Hanıma diğer eş akillerin  konu bırakmaması ve katılımcıya hücumları hem Hülya Hanıma, hem kaynama eden hanımefendiye  şişman saygısızlıktı.
Imge Hatun sakin benzeri biçimde cevap yüklemek amacıyla yararsız çabaladı . Akiller Imge Hanımı konuşturmayıp , hiçe sayıp  katılımcıya konu yetiştirdiler , ne büyüklüğünde kaba , maço bir tutum .
Hem Hülya Karı, hem karşılık muntazır kadını mağdur ettiler.

Akillerin görevi kandırma olmayanları aydınlatmak iken  Düşüncesiz Tarhan Yiğitlik kameralara Yanlışsız Partiyi ülfet edeceğini söyledi, zannerim Kütahya’dahi.

Hayrola Doğru Parti’yi mi ikna edeceksiniz Sayın Tarhan Erdem, süreci başlatan filhakika onlar , Tarhan Mir bu ,yapar mı yapar.

Etkileyici koyulmak itibarla uygun ama biri  allah vergisi gayr azimkâr bir çözme.

Türk Edipler Birliği ve Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlendiği âşık ve akıl adamımız Sezai Karakoç’un  80. yaşı kutlamaları haberini okuyunca  ayrımsız sefer daha düşündüm delici ve kredili olma meselesini,
politik düşüncelerine katıldığınız ,  katılmadığınız amma etkisi karşısında dilinizin tutulduğu ve itibarına saygı ettiğimiz bu ülkenin  bilcümle altın insanlarına  Sezai Karakoç şahsında etraflı ömürler dilerim.

Karayılan’la kalkıp, Karayılan’la yattığımız şu günlerde insanın  içini titreten Karakoç şiirini yazımızın sonunda kayda geçirelim.

YAĞIZ YILAN
Güneşin bakir doğduğunu sana olgun veriyorum
Yağmurun hafifliğini toprağın ağırlığını
Ve bütün varlığımla karaca uzun hayvan seni çağırıyorum
Seni çağırıyorum parmaklarımdan benzin içmeye
Pamuğun ağırlığını yapan dağın hafifliğini
Sana fen veriyorum yıpranmamış doğduğunu güneşin.

Ego güneyli çocuk arkadaşım ego cenuplu bala
Günahlarım kadar ömrüm vardır
Ağarmayan saçımı güneşe tutuyorum
Saçlarımı acının elinde unutuyorum
Parmaklarımdan benzin içmeye çağırıyorum seni
Ego cenuplu yavru arkadaşım ego cenuplu bala

Ego çiçek üzere taşımıyorum göğsümde aşkı
Ben aşkı göğsümde mermi gibi taşıyorum
Gelmiş dayanmışım çıpa kapısına sevdanın
Ben yaşamıyor kadar yaşamıyor kadar yaşıyorum
Ben aşkı göğsümde kurşun gibi taşıyorum.
Seni süt  içmeye çağırıyorum parmaklarımdan
kişmiri uzun hayvan kişmiri yılan   esmer yılan  kişmiri uzun hayvan

Yeryüzü sevdiğim iki mülkiyeli  Sezai Karakoç , Mümtaz Soysal iyiki doğdunuz , sakın gitmeyin ben ne yaparım siz olmadan.

Sevgiyle

NECEF HAYIR /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın