Barzani’den HDP’ye ivedi davet!…

Habertürk’ten Esra Yazdıç’ın haberine göre Irak Kürt Lehçe Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, çözüm süreci üzerine arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

Ankara ziyaretinin evvel gününde Reisicumhur Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşen Barzani, geri de saat 11.00 ’birlikte Savunma Bakanı Dürüstlük Yılmaz ile bire bir araya geldi. Bu görüşmenin peşi sıra Hususi Kuvvetler Komutanlığı ’nı musahabe fail Barzani, elan bilahare HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Figen Yüksekdağ, Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Şanlıurfa Saylav Osman Baydemir, Mersin Ağacı Mebus Dengir Mebde Mehmet Fırat, Mardin Büyükşehir Belediye Reisi Ahmet Türk ve HDP Dışilişkilerden Mesul Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gani ’den oluşan HDP heyetini kabul etti.

HENDEK ANISI

Edinilen bilgiye göre, Barzani HDP heyeti ile görüşmesinde hal sürecinin bitirilmesine çok üzüldüğünü, bu konuda hükümetle arabuluculuk yapabileceğini anlatım etti. HDP ’lilere hendeklerin kapatılması yönünde çağrıda mevcut Barzani ’nin, Güneydoğu ’da sulh ikliminin kırıldığı, savaş durumuna geçilmesinin kimseye kazandırmayacağı, benzeri zaman geçmiş şiddetin azaltılması gerektiği uyarısında bulunduğu öğrenildi.

Görüşmede, Barzani ’nin, bölgedeki hendeklerle ilişkin namına ayrımsız anısını anlattığı da belirtildi. Barzani,Bağdat yönetimi ile çatıştıkları dönemde ayrımsız kenti kabul etmek istediklerini, ancak babası Mustafa Barzani ’nin “Akıllıcasına izleme imkânsız. Sonradan himaye edemeyeceğiniz tıpkı yere girip tutmak, hem oradaki bölüt hem de engelleme edene kötülük verir” diye niteleyerek engel olduğunu aktardığı bildirildi.

ERDOĞAN ’A MEDIH

Barzani ’nin görüşmede, “Kürdistan ’ın geleceği için Türkiye çok büyük” diye, iki mevki arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere bakarak, Barzani HDP heyetine şunları söyledi:
“Elan geçmiş acun ülkelerini, Kürt sorunu ile ilgili haberdar etmek istedik ve liderlere kitap gönderdik. Türkiye ’nin Berlin Büyükelçiliği ’ne mektubu çoğaltmak istediğimizde, Cevdet Sunay mektubumuzu akseptans etmemişti. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduğu antlaşma Erbil ’e geldi ve Sayın Erdoğan ’ın bu konuda hangi büyüklüğünde duygun olduğunu gördüm. Kendisinin Kürt sorununun çözümünden yana olduğunu gördüm. Aynı şeyi Ahmet Davutoğlu ’nda da gördüm. Vaktiyle hiçbir şeyimiz yoktu ama şu anda protokolde Kürdistan bayrağını koyabiliyoruz.”

TÜRK ASKERİNİN GEÇİŞİ YANLIŞ ANLAŞILDI’

Temaslarının peşi sıra Kürt bölgesinden mevrut gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barzani, Musul ’daki öğün değişimi üstüne “Ziyaretim öncesi Irak Başbakanı ve Defans Bakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Maatteessüf Türk askerlerinin Musul yakınlarına geçişi kavisli anlaşıldı. Bu buut gereğinden çok abartılıp büyütüldü” dedi. Ülkenin egemenliğinin ihlal edilmesine razı olmayacaklarını tamlayan Barzani, “Ancak yıldırı örgütü DAEŞ ile savaşıyoruz ve dostlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Bu sav genişlik mümasil zamanda çözülecektir. Tığ Türkiye, İran ve birlik ülkelerin dostuyuz. Taraf tutmuyoruz” ifadesini kullandı. Barzani, hal süreci üstüne ise “Türkiye ’deki hal süreci keşke bu noktaya gelmeseydi. Proses başladığı zaman tığ karışma bütün mıntıka halkı için iri benzeri umut olmuştu. Şu anda bu sürecin uğrunda engeller var” diye konuştu.

Barzani, sürecin bitmeme etmesi için zamana gerekseme olduğuna dahi işaret etti. 

Bir Cevap Yazın