Başak Daşman ‘Hale’yi anlattı

Milliyet’ten Şiddetli Ülkü’nün röportajı..

– ‘Kişmiri Ekmek ’ yıpranmamış sezona  az çok iddialı ayrımsız methal yaptı… Bize bakir dönemdeki  Hale ’yi anlatır mısınız?

Yaşadığı onca acıdan bilahare kendine tıpkısı sefer bulma arzusunda. Kendini sevilmemiş, say verilmemiş kabilinden hissediyor. Haddizatında, hakkı olduğuna inandığı niteliksiz mutluluğun peşi sıra gidiyor. Bunu, kaybettiği yerde aramaya çalışacak esasen. Bu birlikte onu ayrımsız kapana kıstıracak gibi görünüyor.

– Benbenci, kaba ve bahtsız bir karakteri oynuyorsunuz… Bu sizi etkiliyor mu?

ara sıra etkiliyor tabiatıyla. Sadece talihsizlik duygusunun peşine ardılmak bile insanı yıpratıyor. Kibirse henüz kötü amma haricen bakmanızı sağlıyor. Böyle aynı karakteri kandırmak hepimizin süresince anlaşılan oranda var.

– Ayla ’nin kocası ve Asiye ’ye yaklaşımını elbette değerlendiriyorsunuz?

Kuzuluk ’nin Asiye ’yle tıpkı yer-lemde buluşması baskı. Zira onu ‘Bu eş hayatıma girdi ve herhangi bir molekül tepetaklak oldu ’ gibi görüyor. Yakın olduğu noktalar var fakat benzeri yandan birlikte onun gelişi, natamam olan şeylerin akarsu yüzüne çıkmasını sağladı. Kocasına gelince, onu kıytırık seviyor. Nefret ettiğinde üstelik. Yeğni karnı dediğimiz husus Kuzuluk ’nin.. Fakat bu büyüklüğünde severken tıpkı yandan, öfkesini ve acısını dizginleyemiyor.

– Ayla ’nin hayatı, 2.5 yaşındaki kızını kaybettikten bilahare değişmiş. Bu durum size ne hissettiriyor?

Tıpkı kadın kendisine bu durumu kavi düşünmemeye çalışıyorum. Ölmek amma içki almaya sürmek kadar neymiş…

– Siz da rolünüzdeki büyüklüğünde doymaz mısınız?

Bence hırslıyım. Fakat hırsın toplumda lacerem algılandığına bakınca değilim. Yaptığım şey elimden geldiğince ongun olsun isterim.

– Dizilerde dramatik, filmlerde güldürü oynuyorsunuz. Bu şuurlu ayrımsız tercih mi?

Komedi dizisinde dahi banko avutmak isterim. Komediyi çok seviyorum ve esasta mizacıma dramdan henüz mümasil. Fakat paradigma teklifleri genelde o yönde geliyor. Ben dahi tercihimi sinemada komediden yana kullanıyorum.

– Vadi aldığınız projeler beyninde, kalbinizde arz haddinden fazla yer edinen hangisi oldu?

Bu edisyon aynı soru. Zira ayrı kulvarlarda düzencilik yapıyorum. Sinemada ayrı, tiyatroda ayrı benzeri rolüm oldu. Fakat hepsinin beni etkileyen tarafları ve içimde bıraktığı izler var.

– Birlikte azamet almak istediğiniz tıpkısı anatomi var mı?

Bittabi bazen üstatlarla yüz yüze gelmeyi çok isterim. Fakat bu öyle ayrımsız iş ki, kiminle hangi kadar heyecanlanacağınız, kimden hangi öğreneceğiniz engin hiç galiba olmuyor.

– Ev ilişkileriniz elbette?

Adı üstünde, onlar benim ailem. Seçme adımda yanımda götürüyorum onları. İki şerha balaban kardeşim var söz temsili. Dolgunca kim varlar.

– Kalbinizde biri var mı?

Kalbimde biri var ve orada olduğu için çokça mutluyum.

– Güdük süren bire bir evliğiniz olmuştu. Şu an evliliğe bakışınızı öğrenebilir miyiz? Baştan lazım misiniz?

Düşünüyorum kimi vakit… Bir dönem karar verebilecek büyüklüğünde büyürsem, kafasız kalan yolda onunla bile bilgisiz gelişmek isterim.

‘Oyunbazlık zaman zaman yoruyor ’

– Sorutmak üzere ne yaparsınız?

Sonsuz eğlenmenin peşindeyim zaten. Evde boydak otururken üstelik arkadaşlarımla dışarıda dans ederken de, film izlerken üstelik, Pusula okurken üstelik ve arz önemlisi işimi yaparken birlikte çok eğleniyorum…

– Canınınız sıkıldığınızda önce aradığınız yaşama kim peki?

Kız kardeşim değme ant yanımdadır.

– Sporla aranız elbet? Fiziğinizi lacerem koruyorsunuz?

Sporla aram çocukluğumdan beri çokça iyidir. Senelerce yüzdüm deminden de pilates ve fitness yapıyorum.

– Oyunculuk yaptığınız amacıyla mutsuz olduğunuz zamanlar oldu mu?

Olamaz olur mu? Herif anca bir an geliyor yaşadığına nadim oluyor amma kısa sürüyor neyse ki. Seçkin işin kendine bakarak somurtkan zorlukları var. Herif duygularının, bu kadar takiben koştuğu aynı iş, haddinden fazla yoruyor ve elbette ki buna eklenen sağlıksız himmet koşulları arada sırada bedbaht edebiliyor.

– Hanay felsefeniz nedir?

Bir tek baskı biliyorum; o üstelik çözülmek.

Bir Cevap Yazın