Basamak güzelliğinizi önemseyin!

Takvim’de vadi kayran habere göre havaların ısınması ve yazın gelmesi ile alay malay havasız mütezayit ayakların bakımları gündemimize yerleşen hazırlıkların başında vadi alıyor. Alelhusus nasırların can yaktığını nâkil Acıbadem Sports Podiatri Uzmanı Merve Çayırlı, bukanak bakımında özen edilmesi gerekenleri ve nasıra özel önerileri şöyle sıralıyor.

1- Duş aldıktan sonradan ayrımsız sünger taşı ya de basamak törpüsü yardımı ile sertleşmiş bölgelerin ovarak yordamsız olan ve katır kutur dokuları bölgeden uzaklaştırabilirsiniz.

2- Ayağınızı teferruatlı süre suda bırakmayın ve ponza taşını ya da törpüyü doğacak ansız sürtmeyin. Ayağın etraflı devamlı suda bırakılması dimdik olan dokuların bile kabarmasına ve nasır kabil algılanarak bölgeden uzaklaştırılmaya çalışmasına misil açıyor. Bu tam çabuk bir şekilde ile vurdumduymaz sürtme, cildi tırmalama ediyor ve dimdik olan dokuya engel verildiği için ayrıntılı vadede elan aşkın sertleşmeye neden oluyor.

3- Laktik Asit, üre, kimyon antagonist, çuhaçiçeği yağı ve shea hasım içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Bu ürünler hem nasırlı bölgelerdeki fazlalıkların alınmasına hem dahi cildin nemlenmesine ve nasırlaşmanın yavaşlamasına imkân tanıyor.

4- Fut biyomekaniğinizi inceletebilirsiniz. Bu tetkik sonrasında denge aktarıcı ve basıyı nasırın oluştuğu bölgeden zinde olan ve etki yaratmayacak bölgelere aktarma edebilecek ortezleri kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın