Başbakan Davutoğlu:

Sabah’ta yer düz habere göre Başvekil Ahmet Davutoğlu, Acun Soylu Erki Forumu zımnında bulunduğu Davos’ta basın toplantısı düzenlendi. Davutoğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a “diktatör” diyen CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na “kırat” çağrısı yaptı. “Bu üslubu hızlı kınıyorum” diyen Davutoğlu, “Bu (Cumhurbaşkanlığı) makama eş çıkmak üzere elimizden mevrut seçme çabayı göstereceğiz” dedi. Davutoğlu, şu mesajları verdi:

‘ŞİDDETLE KINIYORUM’

“(Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri) Kılıçdaroğlu, yurtdışında Türkiye karşıtlarına malzeme çevirmek namına Türkiye’de kendi vizyonunun hangi olduğunu, kendisinin ne düşündüğünü düzeyli şekilde anlatmakla mükelleftir. Hem bu üslubu seri kınıyorum, hem üstelik bu konuda temas zaman Cumhurbaşkanlığı’na, Cumhurbaşkanımıza ve devletimizi desise fail bu makama ehil çıkacağımızın, bunun için gereken rastgele makule çabayı göstereceğimizin ve müstelzim adımları alaşağı etmek konusunda hiç çekinti etmeyeceğimizin bilinmesini isterim.

İLK GÜNDEM MÜLTECİLER

(Almanya Başbakanı Merkel ile mültecilerle ait mülakat): Almanya Başbakanı Merkel ile gerçekleşecek ülfet elan önceden planlandı. Nedeniyle bu planlanmış bire bir husustur, salt mülteciler sorunu ile ait değil. Müzakerelerin yüce aynı boyutu bile sığınmacılar sorunu olacak. Zira bütün dünyada şu anda mülteciler bir numara bahis halinde. Türkiye, mülteciler üstüne şişman ölçüm topluyor. (…) Kimse müzaheret etmediğinde bile Suriye’ye müzaheret ettik, gine yardım ederiz. Fakat mülteciler Avrupa’ya da yönelmişlerse, bunun bedelinin sanki Türkiye yoluyla ödenmesi gerekiyormuş kadar tıpkısı algıyı akla yatkın bulmayız.

KIBRIS SORUNUNDA YENI PROSES

(Kıbrıs meselesi) “ILK KEZ KKTC, Davos kabilinden tıpkısı platformda. Az Buçuk evvel KKTC Başkanı Akıncı, Kıbrıs Rum lideri denk şekilde bulundular ve seslenme ettiler. Bu bile büyük bire bir nişan. Birleşmiş Milel hesabına müşavere örümcek Sayın Espen Barth Eide burada. Sayın Ban Ki-moon ile yaptığım görüşmede, Kıbrıs konusunda adım adım güvenceci devletlerin de sürece katıldığı aynı aşamaya geçmemiz gerektiğini kendisine anlatım ettim.

MERKEL’LE GÖRÜŞECEK

Türkiye-Almanya YDİK Hükümetlerarası Toplantısı Başvekil Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel’in de katılımıyla bugün Berlin’üstelik yapılacak. Davutoğlu ve Merkel ile bakanların katılımıyla yapılacak hükümetlerarası toplantıda iki reis bölgesel konular, terörizmle eş savaşım, Suriye ve Ortadoğu’daki nitelik başlıklarını görüşmede ele takanak.

Bir Cevap Yazın