Başmak seçerken aman dikkat!..

CİHAN’birlikte düzlük düz habere göre Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü ’nden Op. Dr. Tuluhan Yunus Emre, halluks valgus ve tedavi yöntemleri karşı bilgi verdi.

Op. Dr. Tuluhan Yunus, şunları dile getirdi:

“Halluks valgus, birinci kıç parmağı ve bir numara tarak kemiği arasındaki eklemi etkileyen ortopedik rahatsızlıktır. Eklemde oluşan kabarık ve hörgüç, ‘bunyon’ namına adlandırılır. Ağırlıkta kadınlarda görülen ve sosyal hayatı ters yönde etkileyen bu boyut, kabarık ve çıkıntıdan henüz kompleks tıpkısı yapıya sahiptir. Genetik yatkınlığın da etkilediği hastalık, teferruatlı yıllar ökçeli ve çılgın burunlu başmak giyen kadınlarda bundan sonra görülmektedir. Ayak parmaklarını sıkmayan ayakkabılar, hat bozukluğunu engellediği üzere eğer bunyon gelişmişse, buna bağlı oluşan rahatsızlığın üstelik azaltılmasına havari evet.

AĞRI VE BAŞKA BACAK PROBLEMLERİNE MISIL AÇIYOR

Halluks valgus, tedavi edilmezse vahim ağrılara ve ayakta problemi zait tali değişikliklere sebep olur. Evvel evvel bölgede kızarıklık ve şişmiş gelişir. Devir geçtikçe buradaki nesiç kalınlaşır ve ayakkabının sürtmesine el açan daha iri bire bir çıkıntı oluşur. Ayaktaki bir nice problemin sebebi anormal tazyik ve sürtünmedir. Kemikteki temas çıkıntı, durumu daha dahi kötüleştirir. Alelhusus avrat hastalar, ayaklarına uygun başmak bulmakta ağırlık çekerler.

TEDAVİDE ÖNCE AŞAMA; MAKUL AYAKKABI SEÇİMİ

Halluks valgus tanısı; titiz, tafsilatlı ayrımsız sökel hikayesi ve klinik muayeneden sonradan konulur. Hastalanmış, ayakkabı seçimleri üstüne doktoru bilgilendirmelidir. Peşi Sıra fut röntgenleri çekilir. Röntgenlerle tedavi yöntemini belirlemede havari olan, kemikler arasındaki açılar ölçülür. Tedavi ayağa akıllıca pabuç seçimi ve giyilmesi ile başlar. Hastalığın er evrelerinde, sivri uçlu ayakkabıların önü serbest ayakkabılar ile değiştirilmesi şikayetleri azaltabilir. Degaje ayakkabılar bunyon üzerindeki basıncı azaltarak ağrının azalmasına da yarayışlı tamam. Antrparantez hususi pedler ve pus arası makaralar ile basıncın ve ağrının azaltılması amaçlanabilir.

AĞRI GEÇMİYORSA CERRAHİ YÖNTEMLERE BAŞVURULUYOR

Bilcümle cerrahi dışı yöntemler, hastanın ağrısını gideremiyorsa veya hastalık gelecek evrede kişileştirme edilmişse cerrahi otama seçenekleri değerlendirilir. Halluks valgus cerrahisinde 100 ’den fazla formül tanımlanmıştır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Bunionektomi (Bunyonun çıkarılması): Halluks valgus er evrede ise sadece bunion çıkarılması deli dolu türlü. Bunion üzerinden yapılan kesi ile altta hörgüç yapan mızrap doku uygun ortopedik materyal ile kesilir. Kemik beden tıraşlanır.

Metatarsal Osteotomi (Kemiğin düzeltilmesi): Halluks valgus cerrahisinde deformiteyi düzeltmede bunionektomi yegâne başına ehliyetli olmadığı üzere ayak tarağı kemiğinin kesilerle düzeltilmesi gerekebilir. Kemikte tıpkı kesi yapılıp; mızrap ve eklemdeki deformiteyi oluşturan açının düzeltilmesi sağlanır. Hastalar cerrahi müdahale sonrası bandaj veya alçı tedavisi ile strateji edilir.

İYİLEŞME SÜRECİ YAKLAŞIK 6 HAFTA SÜRÜYOR

Cerrahi sonrası önceki periyot takviye değneği ile ayağa kaldırılan parasız yürütülür. Operasyon edilen ayağa basmasına müsaade verilmez. Ameliyatın 15. haset dikişleri alınır. Arama grafileri çekilir. 6 haftada kemikteki feveran kâin ise uyuşturucu çiviler çıkartılıp hastanın basmasına cevaz verilir. Kısaca 6 haftalık bu iyilik süreci, hastalığın sosyal hayatınızda yarattığı olumsuzluklar ve sabah akşam balkı kabil şişman şikayetleriniz yanında küçük benzeri sıkıntı olarak düşünülmelidir.”

Bir Cevap Yazın