Başörtülü ‘giyinmiş çıplaklar’ var!

Rıdvan Memi ’nin sorularını yanıtlayan Karaman, başörtüsü, avrat-koca ilişkileri ve cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi tartışmasına ait çarpıcı açıklamalarda bulundu. Işte o izahat!

“Benzeri kısım kadınlar aynanın karşısına geçtiğinde alın tarafı kuşkusuz çarparım diye niteleyerek düşünür. Bunu birlikte hem başını açan hem dahi örten amacıyla söylüyorum. Kimi dahi vardır, rüküş olmayayım ama saygın, aklık olayım der. Ama maksatlarını tığ bilemeyiz. Maksadı bire bir yana bırakalım ve görüntüye gelelim. Görüntüde tesettür başın üzerine bir ajur alıp, açmış olmaktan daha iyice benzeri kıyafetle, renkle, duruşla insanların karşısına çıktığınız devir birlikte, mecazi anlamda söylüyorum yine zinetinizi sergilemiş olursunuz. Yani başörtü takarak ayetin anlamına maksadına kontra düşersiniz. Açarak birlikte olur bu takarak birlikte tamam.”

Programda bu noktada Rıdvan Memi ’nin sorduğu, Hz. Delege rast tıpkısı hadiste “Giyimli Çıplaklar” tabirini kullanıyor, kimleri kastediyor? sorusuna Hayrettin Karaman ’ın verdiği cevap çarpıcıydı:

“Bu az önceki konuştuğumuz konuyla ilişkin. Bu ifadeyi beş altı şekilde versiyon etmişler ve yorumlamışlar. Bunlardan bir tanesi asetat giyersiniz altını gösterir. Yalınlık mı değil. Amma berrak kadar. İkincisi hep üzeri hatlarınız muhtemelen oluyor.Bunlara tıpkı molekül daha eklemek gerek ediyor, onu konuştuk bir iki önce o üstelik şudur. Giyiniyor amma açıktan henüz çalımlı hale geliyor. Başını örtüyor, giyiniyor fakat anca renklerle, anca şekillerle ve öyle bire bir görk vererek, beğenilen değil çekim vererek bunu yapıyor kim berrak olsaydı belki o kadar dikkati çekmeyecekti. Bunu da modern adına çoğaltmak lazım bu o yorumlara.

’BAŞÖRTÜSÜ ESAS KARAKOL ENSTRÜMANIDIR DENEMEZ ’

Rıdvan Memi ’nin “Başörtüsü Cenabıhak ’ın kadına çevrik vazettiği unsurların temelini oluşturacak ayrımsız enstrümandır, denebilir mi? sorusuna ise Karaman ’ın yanıtı gayet netti:

“Yarayışlı denemez. Ego ısrarla örtünme tabirini kullanıyorum, bire bir. Bunun hem kadına hem erkeğe ilişkin olduğunu söylüyorum, iki. Üç, örtünme Düzey ’zaman ’dahi emredildiği üzere vazgeçemeyeceğimiz bir araçtır. Ama avrat ve erkekten istenen temel bir karakol ensturmanıdır diyemeyiz.”

’RICAL KADINI SORUMLULUK ARACI GÖRÜP SIFIR YASAKLARI KOYABİLİYOR ’

Kozmik Bakış ’de yaşanan yeryüzü ilginç diyaloglardan biri üstelik Rıdvan Memi ’nin “Ahzab Suresi 59. Ayetin (dış giysi emri ayeti) sonundaki “Allah çok bağışlayıcıdır. Yağmur Kaynağıdır” ifadesi, Elmalılı Hamdi Yazır eliyle “Tesettür emrolunduğundan kontekst kadınlar tıpkısı baskıya uğratılmasın, aşırıya gidilmesin” şeklinde yorumlanıyor. Katılıyor musunuz?” sorusu üzerine gelişti, Hayrettin Karaman şunları söyledi:

“Tabiatıyla. Şöyle katılıyorum. Cenab-ı Hakk kadınlara yönelik aynı topluluk emirler ve yasaklar getiriyor. Fakat insanlar Cenabıhak ’ın maksudunu aşarak, kişi egolarını kandırıcı, kişi egemenliklerini kadınlar üstünde ifşa etmek ve kadınlara tahakküm edebilmek amacıyla bu maksadı aşabiliyor ve Cenab-ı Hakk ’ın hedeflemediği yasakları koyabiliyorlar. Anca oluyor ki camiye dahi kadınların namaz kılmak amacıyla gitemelerini çalmak istiyorlar da Sefir Efendimiz onlara “Cenabıhak ’ın avrat kullarını Tanrı ’ın evlerinden yoksun ika” diyor.

’KADINLAR CAMİDE ERKEKLER İLE BİRARADA, AYNI HİZADA NAMAZ KILABİLİR ’

“İnsanlar yazik işlememek üzere günah imkanlarını ortadan kalkmasına iştahlı oluyorlar. Halbuki Allah hakeza istemiyor. Ilmek hakeza istemiyor. Ilmek şöyle istiyor, sorumluluk el işi imkanı bulunacak ancak siz iradenizle, Tanrı ’a olan merbutiyet ve saygınızdan çevre onu ihlal etmeyeceksiniz. Rical kadını günah ara bulucu yerine görmüşler. Bu günah aracını mümkünse habbe süresince hapsetmeyi ikbal etmişler. Sınırı aşma dediğim işte bu. Sınırı zaman boyunca aşmışlar. Peygamberimiz de bununla mücadele etmiş. Elçi Efendimiz vaktiyle saflar evvel erkekler, sonra ayvaz torunlar bilahare üstelik kadınlar şeklinde sıralanmış. Amma erkekler kadınların hizasında olsalar. Izan imamları bu konuyu tartışmışlar. Bilfarz Hanefiler demişler kim, kadın önde olursa evet üstelik erkeğin hizasında olursa erkeklerin namazı bozulur. Amma ayrıksı imamlar bozulmaz demişler. Bozulmaz münasebet bozulsun. Kadınlar ve erkekler tıpkı hizada durabilirler.”

’SEMBOL ŞEKLİNİ BELİRLESİNLER, ÖYLE ÖRTÜNMEYİN DIYE NITELEYEREK FETVA VEREYİM ’

“Başörtüsünün sav edildiği kabilinden siyasal simge olarak şekli belirlensin ben kızlara o şekilde örtmeyin diye niteleyerek fetva vereceğim, bunu örtmeyin bunun dışında gelişigüzel kalem örtün ve okulunuza gidin diyeceğim. Koca olan örtünmedir. Ne gestalt hangi faça tayin edilmiş değildir.”

’CEMEVLERİ KURAN VE SÜNNETE BAKARAK IBADETHANE DEĞİLDİR ’

Kozmik Boşluk ’üstelik sonuç günlerde yeniden konuşulan Cemevlerine tapınak statüsü verilmesine müteveccih tartışma dahi gündeme geldi. Rıdvan Memi ’nin “Cemevleri Kuran ve sünnete bakarak ibadethane sayılabilir mi?” sorusuna Hayrettin Karaman ’ın yanıtı tekrar netti:

“Sayılmaz. Kur ’an ve sünnette Cemevlerinde yapılan şeyler perestiş kendisine kabul edilmiyor. Kırat ’dakika ’üstelik ve sünnette ibadetin ne olduğu mahsus. Cemevlerinde hem dini hem birlikte kültürel tıpkı topluluk ritüeller yapılıyor. Bunun tamamına nagehan perestiş gelmek tür değildir. Bunlarda o evde yapıldığına göre o anlamda ona mabed gelmek benzer değildir. Bu cemevleri olmasın manasına gelmez. Cemevlerine din adamları gelmesin, cemevlerine devletin camilere yaptığı gibi yardımlar yapılmasın manasına gelmez. Dedelere aylık atfetmek lazımsa verilmesin anlamına gelmez. Bu manalardan söylemiyorum.”

Bir Cevap Yazın