Başvekil Ahmet Davutoğlu rest çekti!

Milliyet’te yer kayran habere göre Başvekil Ahmet Davutoğlu’nun, gelecek hafta Cenevre’de başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleriyle ilgilendiren “Türkiye’den henüz aşkın söyleyecek sözü olan devlet yoktur. Zira Türkiye’de iki buçuk milyon Suriyeli var” dediği bildirildi.

Guardian gazetesi diplomatlık editörü Patrick Wintour, Davutoğlu ile yapılan görüşme sonrası kaleme aldığı haberde, Davutoğlu’nun “Türkiye’nin gelecek hafta başlayacak Suriye hazar görüşmelerinde belirleyici etkiye topluluk olma hakkı olduğunu söylediğini” yazdı. 

”BU BİZİM ÜZERE ARTIK ÇÖZ IŞ OLUR”

Başbakan Davutoğlu’nun, Türkiye’de mevcut iki buçuk milyon Suriyeli sığınmacının, Beşşar Esed durduğu sürece ülkelerine dönmesinin erek edilemeyeceğini kaydettiğini nâkil Wintour, haberinde Davutoğlu’nun şu sözlerine vadi verdi:
“Sulh görüşmeleriyle ait Türkiye’den henüz fazla söyleyecek sözü olan devlet yoktur. Zira, Türkiye’de iki buçuk milyon Suriyeli var. Suriye’de üstünde sunturlu anlaşılmış bir barış sağlanamazsa, bu bizim amaciyla daha çok aynı iç meseledir. Esed, Şam’bile oturmayı sürdürdükçe, tek Suriyeli ülkesine dönmeyecektir.”

”PYD, BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ”

Haberde Davutoğlu’nun, “PYD’nin, sulh görüşmelerine katılamayacağını, zira PYD’nin Esed rejiminin suç ortağı olduğunu söylediği” kaydedildi. Davutoğlu’nun, “PYD mahiyet aynı ters değil. PYD ve diyet beyninde yakın tıpkısı işbirliği var” dediği aktarıldı.

”AVRUPA’NIN ŞİKAYETLERİ SAÇMA”

Davutoğlu’nun Suriye şehirlerindeki “Ortaçağ kuşatmalarının” kaldırılmasını dahi görüşmeler amaciyla ön koşul namına ortaya koyduğunu yazan Wintour, Başbakan’ın “Bu kuşatmaların, kefaret aracılığıyla tasarlandığını ve kıtlık vasıtasıyla vurmak için ayrımsız çekişme stratejisi olarak kullanıldığını” söylediğini kaydetti.

Guardian editörü, Başbakan’ın, Avrupa’daki sığınmacı kriziyle ilişkin “Adam kaçakçılığı konusunu görmezden geldiği yönündeki Avrupa’nın şikayetlerini absürt bulduğunu” dile getirdiğini, Avrupa Birliği’nin (DENIZ), Ilk Teşrin ayında küçümseme verdiği 3 milyar ekü finansmanı daha sağlamadığına bel ettiğini belirtti.

Davutoğlu’nun Türkiye’deki Suriyelilere iş izni sağladıklarını ve Türkiye’ye mevrut Suriyelilerin Avrupa’evet seyahatlerini göğüslemek üzere sınırlı vizeler verdiklerini söylediği aktarıldı. Ceride, Davutoğlu’nun, “Türkiye’de mülteci, muhacir evet dahi ecnebi karşıtı protesto göremezsiniz” dediğini yazdı.

”SURİYE KÜLTÜRÜNE YÖNTEMSIZ DAEŞ VAR”

Gazete, Başvekil Davutoğlu’nun, 2011’deki Gündüz Feneri Baharı hareketinin yıkılması sonucu mezhepçilik ve etnik çekişmenin arttığını dile getirdiğini belirterek, şu sözlerine saha verdi:
“Acıyı hissediyorum. Suriye, Lübnan’dan sonra en mutedil Fellah ve Ortadoğu toplumuydu. Şii ve Sünni aşırılığın olmaması itibarıyla ılımlı. Suriye toplumu, çoğulcu tıpkı toplum. Değme şehrinde farklı budunsal kökenler var. Demincek ise, Suriye kültürüne yolsuz DAEŞ var.”

Bir Cevap Yazın