Başvekil Davutoğlu:

Vatan’dan Tasavvur Çelik’mağara haberine göre Başvekil Davutoğlu, KÖLE ’li Joe Biden ’ın, Türk askerlerinin Musul ’dan çekilmesi yönündeki sözleri hatırlatılınca şöyle dedi:

“Biden ’ın hakeza benzeri açıklaması gelmedi bana. Eksantrik benzeri izah kabil. Ben Biden ile iki konuşma yaptım hiçbirinde bana askerleri çekmemiz gerektiğini söylemedi. Yani böyle bire bir madde bulunmayan. Ama Irak hükümeti ile uzlaşarak bunu yürütürseniz iyi olur dedi elbette. Hepimiz bunu istiyoruz.  Amma şu gerçeği kabul etmek durumundayız. Türkiye ’nin temel güvenliği temel ötesinden başlıyor. Yani muhatabımız devletler Irak ve Suriye sınırlarını kontrol edemiyor. Işte zaman görüşmeler sürerken benzeri kurşun henüz derkenar etmiş nizamiyeye. Şunu biliyoruz kim eğer o format üzerinde biz DAEŞ ve PKK ’yı kontrol edebilecek aynı düzenlilik atmosferi oluşturamazsak Türkiye içre bile asayiş oluşturamayız.”

‘Cebe girebilir miydi? ’

“Düşünün şimdi Cizre ’üstelik Silopi ’de operasyonlar yürüyor. Cizre ’dahi Silopi ’üstelik revan operasyonlar acep Irak ’ta Suriye ’dahi muhatap alınabilecek oran otoriteleri olsaydı oraya o kadar silah girmesi türlü mümkün miydi? Hangi kadar kontrol ederseniz edin alın tarafta muhatap bire bir heybet olmayınca bu giriyor. Dolayısıyla Irak hükümeti Suriye ’den ayrımlı adına bizim yasal gördüğümüz bire bir hükümettir. Sayın Abadi ile tığ mail dostluk bile kurduk. Buradaki mevcudiyetimizin tıpkı ülkü ve Türkiye ’nin yayılımcı emeli kabil görülmemesi geçişsiz bilakis Irak ’ın yerey bütünlüğünü koruyucu benzeri tedbir olarak görülür. Yapılan ofans da oradaki terbiye faaliyetinin devamı amacıyla aldığımız askeri berkitme kararının hangi kadar makul olduğunu gösteriyor. Zira bize benzeri hafta kadar ilk benzeri duyu bilgisi geldi oradaki genişlik ile ilişik, onun üstüne leşker gönderdik. Irak ’fecir cevaz alsaydınız diye niteleyerek tıpkı argümanın karşılığı namevcut. Zira o askerin güvenliği için de bunun gizlilik içinde yürütülmesi lazım. Irak ’la prensipte anlaşmış olduğumuz için bunun benzeri sav yapılanma etmeyeceğini düşündüm.

“Antrparantez şu bile var elan mail zamana büyüklüğünde tıpkısı sene ilk diplomatlarımız DAEŞ ’in elinde esirken kaçırılmış ve hava iken tığ operasyon yapmadığımız için bizi eleştirenler demin orada ne bulunuyorsun diyerek eleştiriyorlar. Türkiye ’den Irak ’ın istikrarından, Suriye ’nin istikrarından Türkiye ’den fazla etkilenecek başka ülke var mı? Zımnında tığ bu hareketimizi bitmeme ettireceğiz.”

‘Üçüncü canip tırmandırıyor ’

“Meselenin Irak olduğunu, Irak hükümeti olduğunu düşünmüyorum. Irakta enerjik ara sıra üçüncü tarafların bu meseleyi tırmandırdığını ve zat askeri mevcudiyetlerini görmeyip göz ardı yazar bu üçüncü tarafların Türkiye mevcudiyetine ilgi çektiğini ifham etmek isterim. Bu üçüncü tarafların kim olduğunu adisyon edersiniz. Tığ çekildik diyelim o bölgeden ati olan DAEŞ ’tir.”

‘Putin ’mağara sözlerini ciddiye almıyorum ’

Başvekil Ahmet Davutoğlu, önceki çağ Brüksel ’üstelik Avrupa Birliği temaslarını tamamladıktan sonradan Konya ’ya dönerken, uçakta gündemdeki konularla ait nazik mesajlar verdi. Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin ’in hükümeti ‘İslamcılıkla ’ eleştirdiği ve Suriye ’yi ihlal fail Türk uçaklarının düşürüleceği tehdidinde bulunduğu açıklamaları sorulunca, Davutoğlu şöyle cevap verdi:

Bire Bir ay geçmiş der miydi?

“Deminden bu konularda ciddiye almak için aynı mukayese yapıyorum birisi aynı izah yaptığında. Tıpkı ay evvel olsaydı Putin bu açıklamayı yapar mıydı? Putin patadak bire Türkiye ’nin Müslüman ayrımsız ülke olduğunu, tıpkı İslamlaşma içerisinde olduğumuzu hatırladı. Nagehan Türkiye ’nin BENDE ile mümasil ilgiler içerisinde olduğunu hatırladı. Demin aynı konuşmayı ciddiye kabul etmek amacıyla o konuşmanın konjonktürel şartların dışında gerçekleşmesi lazım. Nedeniyle Putin ’in bu konuda söylediği hiçbir şeyi ciddiye almıyorum. Çokça belirgin. Ayrımsız ay önce temelsiz olan şeyler demincek söyleniyorsa, alelhusus alelhusus haddinden fazla çocukça ayrımsız tavırla bunu başlangıçta darbeciler yapardı, ‘Türkiye İslamlaşıyor… ’, ulusalcılar, şimdi bunu Putin yapıyor. Demin bunu Putin keşfetti Türkiye ortamında sözde mugayeret oluşturacak.”

‘KGB günlerinde kaldı ’

“Ben gene ayrımsız keresinde söyledim sayın cumhurbaşkanımızın ailesi ile ilgilendiren iddiaları gündeme getirdiğinde ‘Bu aynı sovyetik yaymaca ’ dedim. Ben deminden Putin ’in şahsında soğuk harp dönemini aşmış, demokratik tıpkısı Rusya ’ya latif benzeri lider değil de Rusya namına mütekellim bir Sovyetik zihin görüyorum. Yani KGB günlerinde kaldı herhalde Putin. Ama KGB geride kaldı, o sovyetik propaganda dönemi geride kaldı. Yaptığı rastgele açıklamayla dünyada gülümseme uyandırıyor. Alaycı, sarakacı benzeri tebessüm. Bizim üzere ciddiye alınacak açıklamalar değil, çağdaş günün ruhuna uyan açıklamalar değil, Türkiye-Rusya ilişkilerinin ruhuna akıllıca meşruhat değil. Ego elden gülümseme ediyorum yani o dönemleri hatırlayarak. Amma bu açıklamaları ciddiye kabul etmek taşlama tamam”.

Operasyonlara Paris örneği

“Demokratik hususiyet devleti kuralları zarfında revan operasyonlardır. Bakın Amerika ’de dahi Florida ’dahi hâller olduğunda birçok yerde sokağa çıkma yasağı zar edildi. Paris ’te yıldırı olayı olduğunda askere orduya Paris ’e girin emri verildi. Ama tek leşker Ankara meydanına inmedi. Tığ polisle alışılagelen kurallar süresince bunu yürüttük. Kaldı ki Paris ’in omuz başı de Suriye değil, bizim yanıbaşımız Suriye. Cizre, demincek bizim buralarda normal konvansiyonel namına bu operasyonu yapmamız türlü değil. Paris ’te normal olan askerin girmesi Amerika ’üstelik normal olan sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi iken Türkiyede güvenliğin sağlanması bozukluk normal olmasın? hendek kazan, barikat kuran, bunun üzerinden Türkiye ’birlikte dingildeklik yaratmaya etkin tıpkı gruba alın ve yalnızca bu gruba cebin benzeri cerrahi müdahale yapıyoruz. Görüldü ki mahalle bazlı yaptığımız operasyonlarda teşkilat bu kez apayrı ayrımsız mahalleye gidiyor. Yüz bin şahsiyet ilçelerden bahsediyoruz. Hep Cizre ’dahi silopi ’da bu operasyonlar bulgu alana kadar sürecek. Eskiden olduğu kadar bu hendek ve barikatlar temizlendikten sonradan ricat yok. Orada kalınacak.”

Diyarbakır ’dahi Bakanlar Kurulu

(Kabine Diyarbakır ’dahi toplanabilir mi? sorusu üzerine) “Düşünüyorum bunu. Yapabiliriz, yapacağız. Ilgi ederseniz Dağlıca saldırısından acilen bilahare Kurban Bayramı namazını orada kıldım. Diyarbakır ’a giderek gidebilirim, şu deniz olmasa şipşak bile giderim.”

Cesedi sürükleyen meslekten atıldı

“Bire Bir video vardı hani yıldırıcı cenazesini sürükleyenler. Meslekten men edildi, mukteza işler yapıldı. O duvarlara alfabe yazılan bütün için vacip amal yapıldı. Bana anlamaklık edilip üstelik iş yapılmamış tek şey yoktur. Bu konuda hiç tavizimiz namevcut ve varsa bildiğiniz bir özdek bize birlikte irfan ettirin.”

KEZ liderleri destek verdi

“(AB liderleriyle görüşmede operasyonlar gündeme geldi mi sorusu üstüne) Tek gündeme gelmedi. (Evet ayrımsız tayip var mıydı? sorusu konusunda) Hayır aksine dayanışma var.”

Telafi edilecek

“Bu yıldırı cihetiyle yerini infirak edenlerin bulundukları yerlerde değme kalem hayatlarını idame edebilecek çalışmalar yapılması… Neredelerse, akraba yanındalarsa akrabasına bindi oluruz. Bire Bir apayrı yerdeyse hepsini yapacağız. İkincisi bu soylu erki hayatın durması sebebiyle etkilenen esnafa ve Türkiye ’ye kapalı o Vatandaşlarımıza lazım destekler verilecek.  Üçüncüsü üstelik eğitimden etkilenen torunlar için. Gerekiyorsa batıda sömestr tatilinde yaz tatilinde yer mebzul şartlarda eğitim bilimi sağlanacak.”

Bir Cevap Yazın