Başvekil Davutoğlu: ‘Göğsümüzden hançerlendik’

Sabah’ta düzlük alan habere bakarak Başbakan Ahmet Davutoğlu dün resmi ziyaretlerde bulunduğu Bakü’üstelik Azerbaycan Diplomatlık Akademisi’nde, “Toptan Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı” başlıklı bir müşavere yaptı.

YANINDAYIZ: Kim Suriye halkını bombalarsa bombalasın, ki Suriye’ye dönük bu etap kavisli politikalar uygularsa uygulasın, Suriye halkının yanı sıra olacağız.

İKİ ŞIŞMAN UMUM: Moskof halkına dönük kendisine yeryüzü ufak ayrımsız çekinti, kaygı yahut olumsuz havas ortamında değiliz. Türkler ve Ruslar Avrupa ve Asya tarihini alay malay şekillendirmiş iki iri ahali. Rusya halkı gururlu tıpkısı halktır, saygı duyuyoruz. Amma Türk halkı birlikte azametli bir halktır ve içtinap etmek duyduğu halklardan gocunmak görmeyi bekler.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRI: Türkiye-Suriye sınırı Türkiye- Rusya sınırı değil. Türkiye-Suriye sınırı Rusya-Suriye sınırı üstelik değil. Türkiye-Suriye sınırı Türkiye-Suriye sınırıdır ve yemeden içmeden bu iki ülkeyi ilgilendirir. Bu çerçeveden baktığımızda son dönemde tırmanan retoriği, söylemi ve Zalim liderlerin, Zalim basının, Türkiye’ye cebin tıpkı bühtan kampanyasına yönelmiş olmasını akseptans etmemiz olabilir değildir. 15 aktarılma ilk zikretmediğiniz “Türkiye DAEŞ’e destek oluyor” kabilinden iddialarla soğuk harp dönemini yakın kampanyaları birbirimize alın kullanmayalım.

İHLAL ETMEDİK: Tığ kimsenin sınırını ihlal etmedik. Rusya’evet yahut seçkin ülkeye ofansif müdahalede bulunmadık, amma bizim sınırımız ihlal edildi. Gözümüzün önünde Türkmen Dağı’ndan Türkmenler katledilirken, tığ sabırla bekledik. Amma bizim üzerimizde ihlal yapıp oradaki yazıksız insanların bombalanmasına dahi hangi vicdanımız hangi tarihimiz hangi bile ahlakımız müsaade eder.

DİYALOĞA AÇIĞIZ: Olayı, sistem seyrinden çıkararak güya “Türkiye, Rusya’ya saldırıda bulunmuş, Rusya’yı arkadan hançerlemiş” kabil bir iddia kısaltmak doğru değil. O zaman biz bile “Çekicilik sahamızı ihlal fail tayyare ki olursa olsun bizi göğsümüzden hançerlemiştir” mersiye hakkına ehil oluruz. Bütün provokatif açıklamalara karşın defalarca ve gene gine her nev diyaloğa vazıh olduğumuzu söyledik. Güzeşte, Dışişleri Bakanımız üstelik Moskof Dışişleri Bakanı ile aynı konuşma gerçekleştirdi. Bu anlamda bile bazı somut teklifler bile söz konusu oldu.

‘PSİKOLOJİK DURUMU TAHARRI ETMELİYİZ’

Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu şunları söyledi:

Bu garip krizleri tırmandıran benzeri kök, benzeri olgusal, aynı bile psikolojik kapsam var. Arada Bir psikolojik boyutu olgusalın çapını komisyon. Böyle bire bir durumla cebin karşıyayız. Sınırı ihlal fail Moskof uçağı uyarılara rağmen tutumunu değiştirmediği üzere, Rusya uçağı olduğu bilinmediği anda düşürüldü. Bu anca ayrımsız psikolojik ebat doğurdu ki seçme dolaşma bakir açıklamalarla derinleşiyor. Geçmiş ruh bilimsel durumu murakabe etmek, geçmek lazım.

Suriye’nin kantonlaşmasına mebde adına müspet bakmayız. Budunsal sırf kantonlaşmalar etnik grupları uzaklaştırır. Aksine birbirlerine yakınlaşmalı. Ortadoğu’üstelik sınırları aksatmak isteyenler kantonlaşmaya ısıdam bakıyor.

(Incirlik) İngilizler’in kararı var, gerekirse kullanabilir. Almanya’dan dahi tayyare takviyesi geliyor. Merkel ile telefon görüşmesinde konuları ele aldık. Incirlik, Türkiye-NATO sınırı, güvenlik sınırı haline dönüştü.

İran, Rusya Suriye’de, “Yabancı savaşçı istemiyoruz” diyen ülkeler orada. “Kimesne müdahale etmesin” diyenler engelleme ediyor. Türkiye, kendi güvenliğini ilişik ebat olunca biricik başına yapmamız müstelzim olay olursa duraksama etmez.

EN KESIN BÜTÜN BAŞKANLIK

Türkiye’bile esasen gine değişmeyecek genişlik kemiksiz tümce başkanlıktır. Türkiye muhtelit dizge kaldırmıyor. Türkiye’nin anayasasının yapısı perişan. Bütünüyle baştan yazımına ihtiyaç olan bir tablo. Muhalefetle oturup Türkiye amacıyla hangi ongun onu konuşalım, bunu muhalefetle konuşarak ayırmak geçişsiz.
(CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun trap kulaklı teröristleri “eş” adına nitelendirmesi) Kimse kamu düzenini bozan günlük hayatı bozan, barikat fail, hendek kazanlar amacıyla yoldaş ifadesi kullanmaz.

‘KİMSE ÖZÜR BEKLEMESİN’

Biz, çekicilik sahamıza giren, milliyeti muhtemelen olmayan bire bir uçağa alın yasal sahabet hakkımızı kullanarak, herkesin bildiği angajman kurallarını uyguladık. Bunun üzere kimesne Türkiye’yi suçlayamaz. Bunun için Türkiye’den kimesne bozukluk bekleyemez. Biz, sınırlarımızı koruduğumuz amacıyla kusur dilemeyiz. Hesabımızı dahi hemen ve takkadak, meşruiyetini 1 Kasım seçimlerinde halktan aldığımız ermiş milletimize alın veririz. Kimseye adisyon vermeyiz. Bu görüngü, bütün bu mülteci dalgalarını üzerine yutmak yerinde küsurat Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin daha aşkın mülteci almaması amacıyla.

‘KOORDİNELİ MÜCADELE’

İngiltere da sevap bir kararla Suriye’da DAEŞ’e alın koalisyona katılacağını ilan etti. Bu kadar haddinden fazla gelgel unsurunun bire bir çekicilik sahasında DAEŞ’e karşı mücadele ediyor olmasından doğacak bir nice ilçe veya istenmeyen fenomen, burada olduğu üzere yaşanabilir. Hep ülkelerin birbiriyle koordineli şekilde yalnız DAEŞ’e cebin operasyon yaparak uğraş etmesi geçişsiz. Türkmenleri katletmek evet de Suriye rejimini ayakta tutmaya çalışmak üzere itidalli muhalefeti yaşlandırmak “DAEŞ’e gitmek” anlamına gelir.

‘HASMANE ŞEKILPEREST ORTAMINDA DEĞİLİZ’

“Azerbaycan, topraklarının yüzde 20’si karışma altında olduğu halde gerilimci, çatışmacı bire bir siyaset izleme etmiyor ve Kafkasya’yı tıpkısı bolluk bölgesi haline getirme çabasını sürdürüyor. Ermenistan’a de bire bir çağrıda düşmek isterim: Size ilişik olmayan toprakları sulh zarfında ilgili olana devredecek bire bir hazar süreci başlatmanız halinde Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ortada oluşan bu barış ve basiret ittifakına katılabilirsiniz. Tığ kimseye düşmanca tıpkısı şekilci içinde değiliz ama Azerbaycan’ın temas karış toprağı azizdir ve bu topraklar katiyen işgalden kurtarılmalı.”

TÜRK ŞEHİTLİĞİ’NE VE ALİYEV’İN KABRİNE GÖRÜŞME

Başbakan Davutoğlu, cuma namazı namazını Bakü’deki Ejderha Eş Mescidi’nde kıldı. Peşi Sıra Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini mülakat ederek çelenk bırakan Davutoğlu, eşi Zarife Aliyeva’nın mezarına ise çiçek bıraktı. Bakü Şehitler Hıyabanı’ndaki Ebedi Acı Anıtı’na çelenk sundu. Davutoğlu serencam adına Bakü Türk Şehitliği’hangi geçerek mezarlara karanfil bırakarak, anıt itibar defterini imzaladı. Davutoğlu’na, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan yardımcıları Sert Akdoğan ve Mehmet Parıltı, Tutum Bakanı Mustafa Elitaş, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Patent Albayrak, Iblağ, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Sebep, Firez ve Turizm Bakanı Mahir Ünal zevcelik etti.

Bir Cevap Yazın