Başvekil Davutoğlu vizesiz Avrupa üzere zaman verdi!

Davutoğlu: “Ekim ayında vizesiz Avrupa gelebilir”

Takvim’de saha alan habere bakarak Avrupa Birliği (DENIZ) Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilen Düzeltme Gösteri Grubu’nun (REG) 3’üncü toplantısının peşi sıra Başvekil Ahmet Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Dün hem vaatlerimiz hem dahi reformlarımız üstüne eylem planımızı paylaştık.

KEZ islah takip grubu oluşturduk. KEZ- Türkiye zirvesi kararlarını görüştük.

“TEŞRINIEVVEL AYINDA VİZESİZ AVRUPA GELEBİLİR”

Schengen konusu bir anlaşmayla çabucacık atılacak ayrımsız aşama değil. Mart ayına büyüklüğünde bizim bu yasal düzenlemeleri yapmamız, daha sonradan Orak Ayı ayından itibaren tayyareci icraat, Ilk Teşrin ayından birlikte ara sınav muafiyetine birlik geçişin sağlanması gerekiyor. Bu kesin takvimden sapmamamız sadece bizim gayretimiz değil, meclisimizin üstelik muhalefetin üstelik bindi olması geçişsiz.

Hedefimiz Teşrinievvel ayında vizesiz Avrupa. Eğer mugayeret ara sınav muafiyetini vatandaşlarımıza adalet kendisine görüyorsa, ki kesin görüyorlardır, o yüzden tıpkı an geçmiş işlemlerin başlatılmasında bindi vermeleri gerekiyor. Gecikme yüzünden kimse bizi sorumlu tutmasın. Eğer bu konuda hamle atmazlarsa herhalde umum muhalefete tıpkısı ahir seçimde vize vermez.

BAŞİKA KAMPI’NIN BAŞTAN TANZİMİ

Birincisi Irak’ın yerey bütünlüğü bizim amacıyla genişlik birincil unsurlardan biridir. Şu esas büyüklüğünde bu konuda Türkiye’den daha hassas bir talih yoktır. İkincisi, bari Irak hükümeti bu topraklarını terör örgütlerinden koruyabilseydi ve kasaba ülkelere ayrımsız yıldırma dokuma etmeseydi.

Şu an Musul’dahi IŞİD varlığı güvenliği zılgıt ediyor. DAEŞ’e cebin mücadelede genişlik yeniden itibaren bindi verdik. Güzeşte yıl Sayın İbadi ile bunları konuştuk, beş altı uçak malzemeyi bindi namına Irak’a ve Erbil’e gönderdik. Bu yeni değil. Türkiye’nin K.Irak’ta Başika’birlikte esasen beri eğitim bilimi veren kamplar var. Bunlar meçhul değil. Şahsen Peşmergeleri musahabe ettim. Sincar’ın kurtarılması Peşmerge ile gerçekleştir.

Başika’bile tekrar analog amaçlarla kurulan ve aylardır elektrik fail ayrımsız yetişek bölgemiz var. Burada 2 bine fazla Musul Millî Ordusu’na mensup yetiştirilecek elemanlarımız var. Türkiye muamma tıpkı zindelik yapıyor kabil kanaat oluşması akilane değil. Başika’daki ayırt sınırımıza 30 km yakında olduğu için, ve akıbet dönemde istihbari yönden bazı bilgiler elde ettiğimiz için askerlerimizin güvenliği amacıyla takviye yaptık.”

Bir Cevap Yazın