Başvekil Davutoğlu’ndan Putin’e rest

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine bakarak Türkiye ’nin iftiralara ve suçlamalara maruz kaldığını, sağduyuyla hareket ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, “Tedbirlerimizi alıyoruz, alternatif planlarımızı yapıyoruz” dedi. Davutoğlu, “Vur vur inlesin Putin dinlesin” sloganı bile atılan dünkü Sedir grubunda şu mesajları verdi:

FEN YAKLAŞIMI GÖSTERMEDİ

“Ülkemizin sınırlarını müzaheret etmek bizim üzere hem benzeri türe hem dahi vazgeçilmez onurlu bir görevdir. rastgele ülkeyi gaye düzlük tıpkı adım atmadık, saldırgan ayrımsız şekilci de göstermedik. Defans görevimizi yaptık. Uluslararası zeminde bile Rusya dışında haklılığımız anında hemencek seçkin yerde iri bire bir kabul gördü. Üzülerek tabir ediyorum kim, güzeşte zaman süresince Rus yönetimi bu kemiksiz tabloya karşın beklediğimiz bilgi yaklaşımı göstermedi. Günlerdik Rusya aracılığıyla sakil ithamlara, uluslararası halkoyu yoluyla üstelik gayritabii objektif suçlamalara, iftiralara maruz kalıyoruz. Biz her şeye karşın sağduyulu hareket ettik.

Gözümüzün önünde Türkmen kardeşlerimizin katledilmesine ağızsız kalmayız. Bittabi DEAŞ ’ın Kobani ’ye saldırdığı devir ağızsız kalmadık, Türkmen Dağları ’na yönelik saldırıda de ağızsız kalmayız. Rusya ile görüşmeye, seçkin tür düşün alış verişinde bulunmaya hazırız fakat bize tıpkısı özdek dikte ettirilmesine da katiyen müsaade vermeyiz.

Ambargolara maruz mütezayit Rusya ’nın engelleyim uygulaması çelişkidir. Türkiye bunlarla zora düşürülecek mutluluk değildir. Kişi tedbirlerimizi alıyoruz, alternatif planlarımızı yapıyoruz. Gerekli görürsek biz üstelik zat yaptırımlarımızı devreye sokacağız, seçkin makule duruma hazırlıklıyız. Rusya ile 2002 ’de 5 milyar dolar olan tecim hacmimiz 31 milyar dolara ulaştı. Yemeden Içmeden bu oran de Rusya ile ilişkilerimizin rasyonel zeminini göstermeye yeter.

TELAFİ TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

İki ülke arasındaki mevcut gerilimden hırçın etkilenecek sektörler olursa bunlara ilgilendiren tedbirleri alıyoruz. Telafi edici tedbirlerimiz endişeleri bertaraf edecek niteliktedir. Olasılı enerji ihtiyacını eğlemek için alternatifler üstüne tedbirlerimizi alıyoruz. Yaş meyve göveri üzerine zararı tekabül etmek amacıyla çalışmalarımızı yaptık. Hem bu zararları telafi ediyor hem da mütenavip pazarlara girişini ve bu pazarlarda rakiplik avantajı elde etmeleri için tedbirleri alıyoruz. Türkiye ’ye gezici getiren devir operatörlerine pervaz başına yakıt desteğini Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde turizm sektörüne rastgele tür desteği vereceğiz. Caydırıcı tedbirler ahzetmek üstüne iştahlı değiliz. Türkiye ambargo politikalarına mümin ayrımsız talih değil.

İRAN ’A ÜLFET UYARISI

İran ’ı sağduyuya nida ediyoruz. Tığ İran ’ı yer print günlerinde serbest bırakmadık. Ama onlar bizi sunu dürüst olduğumuz bire bir konuda bekâr bırakırlarsa esaslı İran-Türkiye dostluğuna zarar vermiş olurlar. Benzeri ahit İran halkı sesini yükseltecek ve Türkiye ’ye haksızlık yapmayın diyerek kişi liderlerine seslenecek.”

PUTİN’E EMPATI ÇAĞRISI: ‘BOMBALASAK NE YAPARDI?’

Başvekil Davutoğlu, kol toplantısında Rusya Fehamet Başkanı Putin ’e empati çağrısı yaptı: “Görüngü Rusya-Suriye sınırında yaşanmadı zira böyle bire bir temel yok. Türkiye-Suriye sınırında ve doğrudan Türkiye ’yi, stratejik çıkarlarını ait benzeri çerçevede yaşandı. Putin ’i buradan empati yapmaya davet ediyorum. Bu görüngü Rusya ’nın doğrudan sınırı sıfır bire bir yerde, Türkiye-Suriye sınırında, Türkiye ’nin mail akrabaları ve dostları olan Türkmenlere, Araplara, Kürtlere yönelik planlı tıpkısı albeni bombardımanı sırasında sınırımız ihlal edilerek yaşandı. Şöyle tıpkı düşünsün Acımasız liderler; şayet tığ Ukrayna devletinin çağrısına uyarak gidip Doğu Ukrayna ’birlikte, bizim Türkmenlerle olduğu kabil sıhriyet bağları olan yerleri Rusya hava sahasını birlikte ihlal ederek bombalasaydık Putin ne düşünürdü, ne yapardı?”

Bir Cevap Yazın