Bati Emeç, mezarı başında anıldı

Özgürlük Umumi Eser Yönetmeni Enis Berberoğlu, “Rahmetli ustamız Ağır Bey, mutlak medyanın temelini kuran, atan, büyüten neslin sonuç ve yeryüzü tendürüst örneğiydi, temsilcisiydi” dedi.

Emeç ’mağara 12 yaşındaki torunu Selin Birol üstelik tek görmediği dedesi üzere günlüğüne yazdığı yazıyı okudu.

Yavaş Emeç ’mağara Zincirlikuyu Mezarlığı ’ndaki zerrin kırmızı çiçeklerle bezekli kabri başında saat 10.00 ’bile planlı törene, eşi Bilgili Emeç, kızı Mehveş Emeç Birol, oğlu Mehmet Emeç, damadı Özalp Birol, torunu Selin Birol, Hürriyet Umumi Ürün Yönetmeni Enis Berberoğlu, Özgürlük Eser Danışmanı Doğan Hızlan, Özgürlük eski Yurtdışı Yayınlar Müdürü Ertuğ Karakullukçu, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Varlık, familya yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törende mütekellim Enis Berberoğlu, şunları söyledi: “24 sene evvel Ankara ’de muhabirken zehir haberi aldık. Genel Nişane Müdürümüzü kaybettik. 24 yıl geçti. Baktığınızda Türkiye, mutlak medyaya ne büyüklüğünde ihtiyaç duyduğunu aha böyle vesilelerle hatırlıyor. Bildirme azından bendeniz anca hatırlıyorum. Çünkü mahdut değil bağımsız medya oluşmak. Ongun kim gazete var eylemek, iyi ki haberciler var geçmek basit değil. O bize zaman mutlak medyayı birey etti diyeceğim amma onun ötesinde tıpkı zamanda teminatımız haline geldi. Çünkü ihtimal hiç olmadık ölçüde onun mezarının başında duygulanmam onun kurduğu o mutlak medyayı muhafaza etmek için ödenen bedelden geri hamle atamayacağımı bana bire bir kere daha hatırlattı. Bati Satış burada yatarken, tığ zaman yaptığımız işi eksantrik çeşit yapamayız. Ağırbaşlı Satma burada yatarken, biz, insanlara, halka, okura hile söyleyemeyiz, apayrı hikâyeler anlatamayız. O hem kurucumuzdu, hem dahi teminatımız haline geldi. Bu anlatı 24 almanak olduğu amacıyla ve Türkiye da çokça dinç bire bir nüfusa cemaat olduğu amacıyla değme sene buraya gelenlere benzeri fariza olduğunu anımsatmak istiyorum. Çünkü bu tahkiye, gençlere anlatılmalı.”

Sinan Ercan dahi Karacaahmet Mezarlığı ’nda kabri başında anıldı. Törene eşi Ayşe Ercan, oğlu Yarayışlı Ercan, Hürriyet Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu ve yakınları katıldı.

AZİZ DIKKAT / HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın