BATIL INANÇ değil, nesep!..

Araştırmaya göre, odaklanma gerektiren büyük bire bir iş öncesinde içilen su kişinin düşünce faaliyetlerini hızlandırıyor.

Şarki Londra ve Westminster üniversitelerinden haber insanlarının yaptığı çalışmada, deneye katılan gönüllülere birer hafta arayla iki ayrımlı sınav uygulandı. Ilk deneyde katılımcılara birer tahıllı gofret ve istem ettikleri kadar akarsu verildikten sonradan kendilerinden tıpkı dizi zeka testini tamamlamaları istendi. İkinci deneyde ise katılımcılar yalnız gofreti tükettikten sonraları soruları çözdü.

Araştırmanın sonuçlarını kaleme kayran Dr. Caroline Edmonds, akarsu içen bireylerin sorulara karşılık ödeme üstüne reaksiyon sürelerinin gözle görülür şekilde acul olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Çalışmanın sonuçlarına bakarak, alelhusus odaklanma mucip aynı işe başlamadan geçmiş tüketilen üç boduç su, beynin aksülamel hızını yüzde 14 artırıyor.

Araştırmacılar, suyun, deneklerin elden reaksiyon hızlarında değil, söz hafızası, görsel bellek ve öğrenmeyle ilgilendiren fonksiyonlarında birlikte müspet gravite yaptığını gözlemledi. Suyun, adam beyni üstünde böyle bire bir yük yapabilmesi amacıyla kişinin kendini susamış hissetmesi gerektiğine bel edilen araştırma raporunda, “Ortaya sâdır arz yetişkin son, bireyin kendisini teşne hissettiğinde, fonksiyonlarının yavaşladığı ve susuzluk hissi ortadan kalktığında, zihnî kapasitenin artmasıdır” ifadelerine kayran verildi.

Kendini teşne hisseden bireylerin can kuşu hallerinde üstelik başkalık olduğuna değinilen araştırmada, susuzluğun kişiyi henüz pimpirik ve “aklı karışmış” ağıl getirdiğini bu durumun birlikte performansı etkilediği kaydedildi.

Araştırmanın tıpkısı başka enteresan sonucu da “karmaşık kuralları öğrenmeye yönelik test ve icraat” söz konusu olduğunda, aptal bireylerin henüz muvaffakiyetli sonuçlar ortaya koymaları oldu.

Suyun genel olarak zihinsel çalışmaları hızlandırdığını, bulunmaz konularda ise durumun bilakis döndüğünü rapor fail malumat insanları su ve us faaliyetleri arasındaki ilişkiyi çokça daha detaylı inceleyecek kullanılmamış araştırmalara gerekseme olduğunu belirtti.

HÜRRİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın