Bayramda beslenmeye ilgi!…

Kullanılmamış Asır’bile yer alan habere bakarak Ramazan ayının tamamlanmasına çevrilmiş günler kalırken uzmanlar, dengesi değişen yeme alışkanlığının Ramazan Bayramı ile gelişigüzel “şakkadak” eski düzenine döneceğini, bunun sindirim ve mide problemlerini devir yüzüne çıkarabileceğini vurguladı.

İzmir Tutum Üniversitesi Esenlik Hizmetleri Iz Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Süpürge Otu İfakat Tengiz, Ramazan ayının ince ve ısıdam günlerde yaşanmasıyla alay malay ince sürekli açlığın ve susuzluğun kâh afiyet sorunlarını gündeme getirebileceğini belirtti. Tengiz, “Uzun devamlı açlığın ardından apansızın ve yüklü miktarda kemirmek yemek benimseyememe sorunlarını üstelik beraberinde getirmektedir. Bayramda ise dengesi değişen yiyecek alışkanlığının ansız sakat düzenine dönmesi ile alay malay sindirim ve göden problemlerini aktarılma yüzüne çıkarabilir” dedi.

Ramazan Bayramı’nda ikram edilen şeker, çikolata ve cins işleri kabil gıdaların soluk şekerini bir anda yükselttiğini aktaran Tengiz, bu gıdaların ansızın sık tüketilmesinin sindirim aygıtı problemlerine ve nefes şekerinin süratle yükselmesine hastalık olacağını söyledi.

Hezel ziyaretlerinde verilen ikramlara ilgi edilmesini, aşırıya kaçılmamasını öneren Tengiz, “Yaşamın herhangi bir döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. şeker bayramı boyunca lezzetli tüketimine ilgi edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve müfrit yeme eğiliminden olanaklı olduğunca ırak kalınmalıdır. Şayet lezzetli bezdirmek isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar namına sağmal tatlılar yeğleme edilmelidir.

Söz boyunca ve sonrasında sıvı alımı arttırılmalı, günde kestirmece 1,5- 2 litre akarsu içilmelidir. Öğünlere katık, komposto kabilinden hazır para gıdalar eklenmelidir. Oruç sübvansiyon dolayısıyla yaşanan ölme kadar ara sıra sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından mevsiminde bol dinç sebze ve kâr tüketimi önemlidir. Diyetteki lifli gıda alımı da arttırılmaya çalışılmalıdır. Ayrıca, 0-12 yaş grubu çağa ve çocukların şeker hastalığı ve şekerli besinlerden ırak tutulmaları, bu kök besinlerin tüketiminden sonraları diş temizliğine ilgi gösterilmesi gerekmektedir” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın