BBC’den Başvekil Erdoğan’a eleştiri!..

‘Seçilmiş benzeri şef için sunma kocaman kuralı çiğnedi’

Yolculuk olaylarını haddinden fazla yakından izleyen BBC, “Seyahat Parkı gösterileri Tayyip Erdoğan’ı zayıflatır mı?” sorusuna cevap aradığı analizinde “Erdoğan, kendisine görüş vermeyenlerin iradesi olmadan yapabileceklerinin sınırına vardı” görüşünü öne sürdü.

BBC, İstanbul mahreçli Jeremy Bowen imzasını taşıyan analizinde Başvekil Erdoğan’ın Türkiye’deki krize karşın Yıldız Afrika gezisini “ertelemesine değmeyeceğine değişmeyen verdiğini” belirterek “Oluşan hasarı arama etmeyi yardımcısına bırakırken, kendisi hava limanlarında haysiyet kıtalarını selamlayarak, çelenkler koyarak ve tecim konuları üzerine konuşarak, dünyaya soğukkanlı bir görünüş verdi” dedi.

Türkiye’nin, 2011’de Zenci ayaklanmaları başlayana büyüklüğünde, kazanan taraf kabilinden gözüktüğünü, Brüksel’dekiler Euro kriziyle uğraşırken, Türkiye’nin kırıcı topladığını ve Fellah ülkeleriyle gelişim yaparak istihdam yarattığını kaydeden BBC, “Fakat seçme benzeri lider için eke ayrımsız kural, Erdoğan kabil iri düşünce nail olsalar da, hiçbir antlaşma içerideki durumunu ‘cepte’ görmemektir” değerlendirmesini yaptı.

BBC, “Türkiye Mütedeyyin demokrasilerine yaşıt gösteriliyordu. Özlük liderlerine karşı sokaklara dökülen bazı Araplar, Türk çevik bilek polisinin göstericilere saldırdığını gösteren fotoğraflara bakınca, bunu aynı daha düşüneceklerdir” dedi.

Başvekil Erdoğan’ın Suriye savaşına bu kadar karışırken, öz nüfusunun makro bir bölümünü “rahatsız etmekten ve yabancılaştırmaktan gaile duymuyor gözüktüğü” yorumunu birlikte işleyen BBC, “Erdoğan, namına görüş vermeyenlerin iradesi olmadan yapabileceklerinin sınırına vardı. O hâlâ Türkiye’nin yer pop politikacısı. Fakat ülkede kutuplaşma devam ederse, bu metin mülk etmeyebilir” dedi.

VATAN GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın