BBG Melih pideci oldu!…

Eskimemiş Asır’dan Fatih Abacıoğlu’nun röportajı..

Türkiye’dahi 2000 yılında izlenme rekorları facia Biri Bizi Gözetliyor (BBG) reality şovunun unutulmayan ismi, İzmirli Melih Kırmacı, geçmişteki şaşalı hayatını bire bir kenara bıraktı ve işveren oldu. BBG birinciliğinin arkası sıra benzeri uzunçalar, 2 seri, 3 lime göstergeç programı özne ve çalgı aleti eğitimi üzere gittiği Kanada’da aşçılık okuluna yazılan Melih, daha çok İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde pide salonu işletmeciliği yapıp, 20 kişiye birlikte iş imkanı sağlıyor.

Değirmenci, “İnsanların hayallerini süsleyici aynı dirim sürdüm. Halkımız benden sonraki on paralık tıpkı BBG şampiyonunu hatırlamazken beni tek unutmadı. Ailemin desteği ve karakterim ile kaybolan yıldızlardan olmadım” dedi.

8 YIL İSTANBUL’DA YAŞADI

– BBG Melih, sahnelerin ve parafin perdenin parlayan yollarından geçerek lacerem pideci oldu?
Yarışmanın arkası sıra 8 sene süresince İstanbul’dahi yaşadım. İnsanların hayallerini süsleyen tıpkısı yaşamım vardı. Fakat bu camiayı sevemedim. İzmir’e dönerek bire bir müddet bar işletmeciliği yaptım. Arkası Sıra kazandığım bursla Kanada’ya Iyice Sanatlar, Çalgı Aleti ve Müzik Bilimi alanında eğitim bilimi almaya gittim. Esasta amacım bundan sonra tanınmamaktı. Otobüse, dolmuşa bayındır binmekti. Öyle şeyler yaşadım kim bunlar yurtdışına çıkmam üzere etkin oldu. Hususi hayatımı yaşayamıyordum, 4 esirgeme ile başvurmak zorundaydım. Toronto’üstelik geçimimi icat etmek amacıyla aynı restoranda garson kendisine işe başladım. Çalışırken bir gün krep ustası işe gelmedi ve ego bile patrona krep yapabileceğimi söyledim. Bu işi becerdim ve gücük sürede restoranda umum işlerden sorumlu oldum. Bunun konusunda hayat çizgimi değiştirdim ve York Üniversitesi’nde Aşçılık Bölümü’hangi taşıt yaptırdım. Yaklaşık 4 yıl bilahare babamın rahatsızlığı dolayısıyla İzmir’e döndüm ve onun inşaat işlerinin başına geçtim. Fakat tıpkısı süre bilahare devrettim. Ana işim olan gıda sektörüne girmeye karar verdim. Türkiye’de hamburgerci olamazsınız, pizzacı dahi olamazsınız. Zira rakipleriniz çokça balaban. Ayrıca kültürümüzde de namevcut. Muhtel eser satma isteği ve dükkan kirasını görmek amacıyla kaliteden karşılık verince işler yürümüyor. Fakat pidede majör ayrımsız markalaşma görmedim ve bu sektöre koparmak istedim. Okullara ve düğünlere yemek veren benzeri catering firması kurdum. Günde bin 200 kişiye yemek çıkarıyorum. Toplamda 20 dirilik istihdam ediyorum.

– Kâh yarışmacılar ‘yarışmazedeler’ adında aynı topluluk kurdu.
Esasta burada cemiyet bile kendini sorgulamalı. Hiç tıpkısı molekül üretmedim. Ne benzeri kitabım, hangi tıpkısı eserim, hangi dahi tıpkısı heykelim vardı. BBG yargılama popüler tıpkı tüketimdir. Bugün üstelik benzer programlar var. İzlersin, sinirlenirsin, seversin, kızarsın ve biter. Bunu yapamadık. Yarışmazedeler derneği gibi benzeri oluşumun temelinde hem kendilerinin hem dahi toplumun suçu var. Bildirme ölçüsüz otellerde 8 kamer süresince kral dairesinde kaldım, 3- 4 korumayla dolaşıyordum. Ancak yarışmazede olmadım. 15 yılda matlup değişti ama ün olma isteği tıpkı. O ahit şartlarında magazin malzemesi çıkarmak amacıyla BBG çokça didiklendi.

– Aradan 15 sene geçti ve unutulmadınız, bu şüphesiz oldu?
Bizim dönemde yayınlanan BBG’birlikte cenk yoktu. Bizden sonradan kavganın, laf cambazlığının prim yaptığı tıpkısı noktaya gelindi. Bende 100 günün kaydı var, vakit kaybetmeden 2 öğün kavga etmişiz. Tığ samimiydik, bu nedenle bizi hatırladılar ve bizden sonrakiler unutuldu. Benden 7- 8 yıl ahir BBG’ciler unutulduysa ve ben bibi hatırlanıyorsam işte bu yüzden. Türkiye’dahi bu işin artık şartlarının tıpkısı temele oturması lüzum.

– Günümüzdeki magazini pekâlâ değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’üstelik ‘Big brother’ baştan yapılabilir ama hisse senedi yapmaz. Bu tipteki programlarda, reyting değil bile Türkiye’ye tıpkısı şeyler kazandıracak şahıslar seçilirse reyting alır. Şu zaman Türkiye’birlikte magazin yok. Pop hars o kadar azmış durumdaki sanatçıların işleri 2. planda kalıyor. Türkiye’üstelik bibi yer başı magazini, televolecilik yapılıyor. Eskiye göre haddinden fazla daha dokunaklı. Hakkımda ‘kebapçı oldu’ dendi, baştan yakalanmak istiyor dendi. BBG bittikten sonra ben 19 yaşındayken benzeri çocuğum olduğu söylendi ama yavru 13 yaşında çıktı. Sorarak, bilgi alarak marifet yapılması taraftarıyım.

– BBG ile çok ünlü oldunuz. Ardından bire bir açıklık yaşadınız mı?
Sen kendinin hangi olduğunu bilmezsen ve insanlar sana ne olduğunu söylerse kapılıp gidersin. Ancak kendini biliyorsan ve yolundan ayrılmıyorsan zedelenmezsin. Bu aileyle, aldığın eğitimle ve kişiliğinle akilane uygun. Tek zaman kendimi kaybetmedim. 18 yaşındaydım ve herkesin ilgisi üzerimdeydi. Kendime, ‘ben ne oldum’ dediğim oldu tabiki. Ancak babam beni, bu dünyaya kapılacağım tam iki tüm ile toparladı. ‘Hangi oldu, hangi yaptın ki sen’ dedi. Gür ki de yapmış, yoksa şimdilerde kayıptım. Ata’nın annesi acep bunu yapmış mıydı? Yapsaydı böyle tamam muydu? Ihtimal aynı duygusal yanmazdı. Bu programdan sâdır kimesne yarışmazede olmadı. Kimse kimseyi kandırmasın. Biri çıkıp sana, ‘adlı olacaksın, hayatının sonuna kadar avantadan yaşayacaksın’ dedi mi? Kimesne bize bunu söylemedi. Tığ yarışmazede değiliz, kişi kararımızı verdik.

– Yarış programlarına katılan gençlere tıpkı mesajınız var mı?
Yarışmacılara tavsiyem on paralık benzeri beklenti ortamında olmamalarıdır. Şan, şarkıcı, sekans oyuncusu bu programlardan çıkmaz. Bunu bilsinler. ‘Programa katılırım sonra kol, kaset yaparım, yürürüm’ böyle tıpkı acun namevcut. Sende ayrımsız mücevher olacak ki tıpkısı şeyler yapabilesin.

– Ödülü lacerem kullandınız?
O bölüm 1.’lik hediyesi olan 100 milyar liranın 18 milyarlık kısmıyla makine aldım. Küsurat mülk birçok insana ulaştı. Yarışmadan kazandığım para Türkiye’nin birçok yerine gitti. Bağışladım, elektronik beyin sınıfları yapıldı. Çok gani para kazandım ve dahi harcadım. Bu hisse senedi bedava tıpkısı iş değil. Gündemde kalkmak için çok harcamalısınız. 18 yaşımdan bu güne büyüklüğünde insanların hayalini kurduğu bir dirim sürdüm. Yaşadıklarımı yazsam mektup peki ve o betik bu magazin dünyasını alt üst eder.

Beklediğimden fazlasını aldım

Magazin dünyasından daha çok tek beklentim bulunmayan. Doğrusu beklediğimden fazlasını aldım. İnsanların sevgisini kazandım. Rastgele öz unutuluyor. Ama 15 yıl geçmesine karşın zahir unutulmadım, hala deme veremiyorum. Türkiye’nin birçok yerinden beni görmeye, çayımı içmeye dostlarım, arkadaşlarım, hayranlarım geliyor. Bu beni çokça mutlu ediyor. Söylemek ki beni sevdiler, bağımlı ego da insanları sevdim. Deminden eşim ve kızım var. Onları bu dünyadan ırak tutuyorum. 

Bir Cevap Yazın