Bebeğe birlik etmenin önemi

Kullanılmamış Asır’da yer kayran habere bakarak Prof. Dr. Rahmi Örs, yaptığı açıklamada, gününden evvel dünyaya gelen ve gelişimini yekpare kendisine sağlayamayan prematüre bebeklerin, ayrıntılı soluklu tıpkı otama süreci yaşadığını söyledi.

Erken doğan bebekler üzere anne sütünün önemine bel fail Örs, bu bebeklerin yaşıtları kabilinden normal benzeri büyüme yakalayabilmeleri amacıyla anne sütüne daha çok gerekseme duyduklarını belirtti. Anne sütünün bebeği enfeksiyonlardan koruduğunu, çocuğun büyümesine ve gelişmesine katkı sağladığını ifade fail Örs, şunları kaydetti: “Asıl ve bebek kırıcı bakımda, sakil stres altında oluyor. Asıl ve bebeğin birbirine teması, bu stresi berenarı alt seviyelere düşürüyor. Bebeğiyle ayrımsız veya yakın ortamda bulunan annenin stresi azalıyor. Morali durumunda olduğundan annenin sütü birlikte fazla geliyor. Haddinden Fazla er doğduğu amacıyla emzirilemeyen bebeklerin beslenmesinde annenin şan alması haddinden fazla heybetli. Anne teması ve alelhusus kanguru bakım yönteminin uygulanması, bebeğin hastanede kalış süresini kısaltıyor. Bebekler henüz mebzul kilo alıyor. Bebeğini gören ve raci anne daha çok sahipleniyor. Emziren annelerde veladet sonrası depresyonları daha bir iki görülüyor.”

Anne ile temasın bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Örs, tam anne sütüyle beslenen çocuğun, abat kilogram alarak hayata tutunduğunu aktardı. 

Bir Cevap Yazın