Bebeğin başını terletmeyin!..

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Yonca Debbağ, sivri antipatik havalarda çocukların kafalarının yunak tutulmasının onları sinüzitten koruyacağını anlatım ederek, “Fakat bunu yaparken çocuğun terlememesine üstelik ilgi edilmeli. Temel terlerse itici çıktı hissedilir, bunun sonucunda üstelik yavru sinüzit benzer” dedi.

Sepici, itici havalarda sinüslerin bulunduğu bölgelere içki gitmeyebileceğini, bu durumda dahi enfeksiyonların niteliksiz bire bir şekilde gelişebileceğini söyledi.

Çocukların sinüzit olmayacağı yönünde kusurlu benzeri algının bulunduğunu dile getiren Sepici, bilakis sinüzitin alelhusus alerjik çocuklarda sık tanıdık enfeksiyon hastalıklarından biri olduğunu belirtti.

“ÇOCUĞUN KAFASI TERLEMESİN”

Hele şita mevsiminde çocukların itici almamasına özen edilmesi gerektiğini vurgulayan Tabak, “Katmerli sevimsiz havalarda çocukların kafalarının sıcak tutulması onları sinüzitten koruyacaktır. Fakat bunu yaparken çocuğun terlememesine dahi özen edilmeli. Baş terlerse soğuk çıktı hissedilir. Bunun sonucunda birlikte çocuk sinüzit gibi” uyarısında bulundu.

Sepici, sinüzit durumunda çocuklarda soğuk algınlığı sonrası gelişen koku alma organı tıkanıklığı, kibir ve geniz akıntısı, balgamlı öksürük halinin ayrıntılı süre geçmediğini anlatarak, şöyle bitmeme etti:

SİNÜZİT ANTİBİYOTİKSİZ GEÇMEZ BU YÜZDEN ÜŞÜTMEYİN

“Sinüzit genellikle antibiyotiksiz geçmez. Bu nedenle olmadan menetmek en akla yatkın yaklaşım olacaktır. Rastgele çocuk yılda birkaç kat bu çeşit ayrımsız enfeksiyon geçirebilir. Fakat yılda 3 ve daha çok bu boyut yaşanıyorsa, alttaki yatan ayrımsız sapık buut aranmalıdır. Alerjik nezlesi olan ve süreğen kibir tıkanıklığı diri hastalarda sinüzit olma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle alerjik nezlenin otama edilmesi ve burnun çıplak tutulması, sinüzit olasılığını düşürmek üzere dirimlik önemdedir.”

Sinüzitten sakınmak için bağışıklığı diri tutak verimli dinç meyve ve semere suyu tüketmenin önemine değinen Debbağ, “Bunun birlikte bereketli balık kemirmek, hazır paketli fast food gıdalardan ırak durmak sinüzite yakalanmadan, kışı elan rahat geçirmeyi sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın