‘Bebek bile yaparım, kariyer birlikte’ dönemine sonuç!

Sabah’tan Gül Kireklo’nun haberine bakarak kadınlar amacıyla planlar değişti. “Kariyer üstelik yaparım süt kuzusu bile” düşüncesi yerini “yumurtamı üstelik dondururum zamanı da” fikrine döndü. Esenlik Bakanlığı, hemen “kemoterapi görecek kadınlara” tanıdığı husye dondurma uygulamasını, “testis rezervi bir iki bekar ya birlikte evli gelişigüzel kadını” da kapsayacak şekilde genişletti.

Kariyer için çağa doğurmakta geciken kadınlar umutlandı. Bekar kadınlara de tanınan bu hakla kadınlar şişman bebek laboratuvarlarının yolunu çoktan tutmuş. Laboratuvarda, hararetli bir mücahede var. Ayrımsız yandan toplanan yumurtalar tüplere, ardından bile eksi 196 derecelik soğutma işleminin uygulandığı bankaya gönderiliyor. Tüplerde yazan isimler ‘Lale, Çiğ, Ayşe…” Ve bütünü bundan sonra burada kaderlerini bekliyor. Kariyer ika derdine sakıt kadınlar mesleklerinde istedikleri yere geldiklerinde 30’lu yaşları çoktan geride bırakıyor. Ve arada bir bu kadınlar mütenakıs yumurtalık rezervleri zımnında bebek ika şansını bile ağız ağıza yitirebiliyor. Ama artık temas eş yumurtalarını dondurarak asıl olma şansını kariyere kurban emretmek zorunda kalmayacak.

‘AZDIR’ RAPORU ALINMASI GEREKİYOR

Laboratuvarlarını açan Acıbadem Maslak Hastanesi’nde vazifeli Jinekoloji ve Doğum/ Tombul Çağa Uzmanı Prof. Dr. Bülent Yülüme, “Bekar kadınlar yumurtasını dondurup zamanı durduruyor. Kariyerini da yapıyor, parafin süvari prensini bile bekliyor. Bu işlemi yaptırmak isteyenlerin hoppadak amme yahut üniversite hastanesinde husye rezervlerinin az olduğunu raporlandırması gerekiyor. 3 uzmanın imzasından oluşan gök bilimi raporundan sonradan yumurta dondurma işlemi uygulanabiliyor” diyor.

KRİTİK YAŞLAR: 35-37 VE 43

Yülüme, ‘Peki amma kimler yemeden içmeden yumurtalarını dondurmalı’ sorusuna “35 yaşın üzerindeki bibi mücerret çocuğu sıfır temas avrat yumurtalarını dondurmalı. Zira, kadınlarda 32 yaşından itibaren haya rezervi düşer. Eş üzere üreme eskiden sunu kritik yaşlar, 35-37 ve 43’tür. Bunlar testis rezervinin tükendiği eleştiri yaşlardır. 43’ten sonradan de embriyolarda genetik halel çıkıyor karşımıza” cevabını veriyor.

Uygulamanın güdük tıpkısı süre önce başlamasına karşın testis dondurma işlemi için kadınlardan nazik talep geldiğini belirten Tıraş, “Henüz yeni bir gelişme olduğu amacıyla çoğu eş hala yumurtalarını dondurabileceğinden habersiz. Amma buna karşın gelişmeleri takip edip, kapımızı arakçı çok kadın var. Ve yumurtalarını dondurmak amacıyla şimdiden sıraya girdiler birlikte” dedi.

Dondurma işleminden sonraları anneden alınan DNA örnekleri ile nekes izleme altında tutuluyor. Çünkü Bakanlık yumurtalarla ananenin DNA örneklerini eşleştirebilmek amacıyla saklanmasını istiyor. Bu üstelik kadının yumurtasını himaye altına alıyor ve karışıklığı önlüyor. Testis dondurma işleminin kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak gitgide kullanılması amacıyla dondurulması işlemi olduğunu belirten Yülüme, “Eş yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar zarfında vitrifikasyon yöntemi ile donduruluyor. Ve nakıs 196 derecede saklanıyor” dedi.

Tıraş dondurma işlemine ultrasonografi ile kadının er bezi rezervlerine bakıldıktan ve hormon testleri ile follikül düzeylerine bakıldıktan sonra stabil değişmeyen verdiklerini söyleyerek “Annesi erken menopoz olan kadınlar, yumurtalıklarında gelişigüzel kist olup, işler olan kadınlar ve yumurtalığı her nedenden alınıp, biricik noksan olanlar ile 35 gözyaşı ve üzerinde kadınlar yumurtalıklarını dondurmak amacıyla tez etmeli” dedi. Testis dondurma işleminin fiyatı ise tulum bebek kliniklerine göre 5 ila 8 bin teklik ortada değişiyor.

EKSİ 196 DERECEDE CANLAR

Kadınların bıraktığı yumurtalar, üzerlerine tekerlek tekerlek temel adaylarının isimleri yazılan tüplerin içre, -196 derecelik kulaklı görünümlü bankalara konuluyor.

Bir Cevap Yazın