Bebek sahibi tutmak isteyenler özen!..

Hürriyet’te meydan kayran habere bakarak doğurganlık döneminin seçkin bölümünde ortaya çıkabilen ve hastaların genellikle nüsha düzensizliği, ölçüsüz tüylenme, sivilcelenme ve sonuçsuzluk üzere şikayetlerle doktora başvurduğu aynı çor olan polikistik over sendromu, oluşumunda genetik faktörler ve bunun beraberinde beslenme ve alıştırma gibi çevresel faktörlerin kurum oynadığı bire bir hastalıktır.

Çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor

Polikistik Over Sendromu tanısı düz kişilerde adet düzensizliği ve buna sınırlanmış yumurtlama bozuklukları, begayet tüylenme ve sivilcelenme gibi kozmetik mesail, başarısızlık problemi ile artmış rahim ve bicik kanseri, diyabet ve his- huy hastalıkları risklerinin bulunduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, hastalıkla ve çeşitleriyle ilişik büyük bilgilendirmelerde bulundu.

Polikistik Over Sendromu (PCOS); merkezi asap sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezleri ve başka dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına sınırlı olarak prodüktivite döneminin değme bölümünde ortaya çıkabilen ağdalı benzeri hastalıktır. Polikistik over sendromunun kadının hayatının hangi döneminde başladığı bilinmemektedir. Kâh araştırmalarda anne karnında bazı araştırmalarda ergenlik çağı döneminde başladığı savunulmuştur. Normalde sayı döngüsünün geçmiş gününden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresinin gelişiminin yarıda kalması, ehliyetli büyüklüğe erişip çatlayamayarak temas defasında yumurtalıklardan birinde milimetrik boyutlarda benzeri kistin oluşmasıyla sonuçlanmaktadır. Yumurtanın çatlayamaması adet görmek için lazım hormon seviyesinin tamamlanamayarak adetin gecikmesine ve bir sekans hormonal bozukluğun oluşmasına sebep olmaktadır. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan ana görüngü kadınlarda bilge olması gereken östrojen hormonu hesabına erkeklere özgü karakterlerin gelişmesini sağlayan androjen hormonunun fazla salgılanmasıdır.

Polikistik Over Sendromlu hastaların %90’ında müfrit kilogram, sayı düzensizliği(adet gecikmesi, beş altı adet müşahede veya tek adet görememe), lüks tüylenme, sivilcelenme kadar problemler vardır. %10 parasız ise zayıf olup yumurtalıkları ilaçla otama edildiğinde sivri uyarılmaya tutkun ‘baş döndürücü uyarılmış mebiz sendromu ‘ çoğul gebelik yahut düşük riski ile karşılaşmaktadır.

POLİKİSTİK OVER SENDROMLU HASTALAR 4 GRUBA AYRILIYOR

1. ADOLESAN (ERGENLIK ÇAĞI DÖNEMİNDEKİ) HASTALAR: Bu gruptaki hastalar çocukluktan yahut ergenlik çağı döneminden itibaren kilogram almaya başlayan, nüsha düzensizliği, sivri tüylenme, sivilcelenme gibi problemleri olan hastalardır. Bu hastalara tanılama konulduktan bilahare uygun tıpkı alıştırma ve diyet programına alınırlar. Tüylenme, saç dökülmesi, ciltte ötede yağlanma ve sivilcelenme kabil kozmetik problemler zaruri tıbbi tedavinin yanında lazer üzere kozmetik yöntemlerle desteklenir. Ayrıca hormon bozukluğu ve nüsha düzensizliği varsa makul hormon tedavileri başlanabilir.

2. CINSÎ OLGUNLUK DÖNEMİNDE OLUP BEKAR VEYA YAVRU PROBLEMİ OLMAYAN HASTALAR: Bu hastalardan ötede alçak olanların akıllıca Cisim Yığın İndexi değerine ulaşılması hedeflenmeli, akıllıca bir egzersiz ve perhiz programı uygulanmalıdır. Tüylenme, saç dökülmesi, ciltte şiddetli yağlanma ve sivilcelenme üzere kozmetik problemler için mukteza tıbbı tedavinin beraberinde lazer kadar kozmetik yöntemlerle bindi sağlanmalıdır. Bu gruptaki hastalıklı hastalarda ise tanılama aşamasında belirtilerin karışması riski olduğu üzere mertlik hormonu (androjen) salgılayan tümörler, Cushing Sendromu, Konjenital adrenal hiperplazi kabil diğer hastalık ihtimalleri araştırılmalıdır.

3 .YAVRU SAHİBİ OLAMAYAN HASTALAR: Bu gruptaki hastalar hekimleri otama üstüne sunu çok zorlayan hastalardır. 1yıllık korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilemeyen hastalarda öncelikle erkek faktörü değerlendirilip zaruri tedaviler yapılır. Daha bilahare tüplerin yalınlık olup olmadığını anlamak amacıyla merhamet filmi çektirilir. Soruna yönelik otama planlanır. Eğer çiftlerde dikel testi alışılagelen, acıma filminde dahi tüpler açıksa bir numara mertebe otama hastanın mevcut kilosunun sunma az %5’inin verdirilmesidir. Bu şekilde hastaların %30-40’ı aylı kalmaktadır. Bu gruptaki cılız ya bile kilogram verip üstelik mehtaplı kalamayan sivri aheste hastalarda ikinci rütbe tedaviye geçilir, ilaçlarla yumurtlama tedavisi yapılır. Bu yöntemlerle hastaların %60-70’inde yumurtlama oluşurken %20-30 ’unda tedaviye dayanım gelişmektedir. Yumurtlama olmuşsa %40-50 hamilelik gerçekleşmektedir. Tedaviye dirençli hastalara ya enjeksiyon ile yumurtlama tedavisi yapılmakta (ekseriyetle ilkah tedavisi ile desteklenerel) evet dahi laparaskopik (kapalı) yöntemle yumurtalara 4-5 nüsha cam açılmasıyla yapılan Laparaskopik Ovaryan Drilling yöntemi uygulanmaktadır. 3 öğün ilkah tedavisine yanıt vermeyen çocuksuz hastalarda bundan ahir derece şişman bebek tedavisi olmalıdır. Gayda çağa tedavisinde yumurtalar uyarılırken haddinden fazla dikkatli bir otama rejimi uygulanmalı, tedavi sonucu yumurtalıkların sivri uyarılması sendromundan kaçınılmalıdır. Polikistik over sendromlu hastalarda bu durumlarda tombul çağa tedavisi

• Hamilelik elde edilemeyen reçete veya iğne tedavileri,
• Tüplerin bitik veya kapanık olduğu hâller,
• Basamak 3-4 endometriosis(Çikolata kisti)
• Kalıtım Bilimi teşhis yapmayı mucip hastalık geçirme öyküsü
• Eş kaynaklı kısırlık
• Müstakbel esas yaşı

4. MÜSTAKBEL YAŞTAKİ YAVRU SAHİBİ REŞIT VEYA YAVRU PROBLEMİ OLMAYAN HASTALAR: Bu Şeker hastalığına alışkanlık (İnsülin direnci): Polikistik Over Sendromlu kadınlar diyabet(şeker hastalığı) gelişimi yönünden artmış riziko altındadır çünkü polikistik over sendromunda insülin direnci anne tumturak oynamaktadır. İnsülin direnci yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına neden yerine polikistik over sendromlu hastaların çocuk sahibi olmalarını zorlaştırmaktadır.

• Erdemli gerginlik ve kalp aksesi riski: Polikistik over sendromlu kadınlarda görülen obezite, şeker hastalığı, faziletli voltaj ve faziletkâr zaman yağlarının olması kalp aksesi riskini arttırmaktadır.

Rahim kanseri riski: Polikistik over sendromlu kadınlar merhamet kanseri riski taşımaktadırlar. Obezite, ahenktar namına acıma çöz tabakasının sayı kanaması ile dökülememesi ve çocuk doğurmamak kanser riskini arttırmaktadır.

Son yerine, PCOS hastaları katiyen hastalıklı ayrımsız âdem psikolojisine kapılarak hayatı kendilerine yaşanmaz ağıl getirmemelidirler. Rüyet sorunu olan bire bir eş gözene takarak kişi elbette uyum sağlıyor ise PCOS hastaları da perhiz ve egzersizle kilo kontrolü yaparak, zamanında doktora başvurup problemine hal üreterek istediği sayıda çocuk sahibi olup tamamen alışılagelen benzeri hayat standardı yakalayabilmektedir.

Bir Cevap Yazın