Bedbaht Alp:

Habertürk’ten Melis Bilgili İde’nin haberine bakarak elan bebekken Kızılay ’dan sunulan dem yüzünden HIV virüsü katakulli 19 yaşındaki Alp O. suskunluğunu ‘Benden Öyküler ’ isimli kitabıyla bozacak. Alp O. yıllardır verdiği mücadeleyi, yalnızlığa hükümlü edilişini ve hayallerini ilk defa anlattı.

1996 ’üstelik er doğumla dünyaya geldiğini ve kuvözdeki 30. gününde trombosit ihtiyacı üzere Kızılay ’dan HIV ’li çağ verildiğini belirten Kahraman O., “Trombositini aldıkları sevimli Yeşilyurt Mehabet Hastanesi ’ne sıkça kan bağışı yapan biri olduğundan Kızılay tahlil yapmaya lüzum görmemiş. Hayata gelişimin 30. gününde bana o kanın verilmemesini isterdim. Belki o antlaşma rastgele husus bambaşka olurdu. İnsanlara bu büyüklüğünde kırılmaz, bu büyüklüğünde boydak kalmazdım” dedi.

HIV fazlalık olduğu anlaşılınca anne ve babasının Kızılay ’a açtıkları davayı 1997 ’bile kazandıklarını, Afiyet Bakanlığı ’na açılan davanın ise kendisi 15 yaşına geldiğinde sonuçlandığını söyleyen Alp O., “2011 ’üstelik Avrupa Insan Hakları Mahkemesi, 378 bin Euro tazminat belirleyip tedavimin vücut boyu kerem vasıtasıyla emeksiz sağlanmasına hükmetti. Ama yaşananların köle bıraktığı yarayı revize etmek hangi yazık kim bu kadar dümdüz olmadı. Tedavim henüz da devam ediyor” dedi. Iye Üniversitesi öncülüğünde başka HIV fazlalık kişilerle buluştuklarını belirten Alp O., ruhsal bindi aldığını, kendisine daim koruyucu olan dirim koçu olduğunu tabir etti.

‘İNSANLARDAN KAÇIYORUM ’

“Yaşadıklarıma insanların verdikleri tepkiler HIV fazlalık olmaktan haddinden fazla daha zordu” diyen Alp O. şöyle bitmeme etti: “HIV ’le yaşayabileceğimi kabullendim. Bende asıl travmayı insanlar yarattı. Ekol yıllarımda bilcümle dışlandım. Kimesne benimle arkadaşlık etmek istemedi. Bana anbean onlara çor bulaştırabilecek biri gözüyle baktılar. Bire Bir cins onlara kendimi anlatamadım ve küstüm. Imdi ego de kimseyi istemiyorum. İnsanlardan kaçıyorum.”

İlkokula başladığında basında sâdır haberlerden ufuk herkesin kendisini tanıdığını belirten Alp, “Arkadaşlarımın velileri beni okuldan kabartmak için imza topladılar. Çocuklarını okula yollamayanlar birlikte oldu. Hastalığımın bile durarak bulaşacağını zannediyorlardı. Anca olmadığını anlamadılar. Bu yüzden meslek fark etmek zorunda kaldım. Ortaöğretim yıllarında dışlama henüz dahi acımasızlaştı. On Paralık arkadaşım olmadı. Liseyi bakir bitirdim. Ancak üniversiteye gitmekten korkuyorum. Yine bir şeyleri yaşayacak olmak beni korkutuyor. Tüm bunlara rağmen sunu şişman hayalim gazeteci girmek” dedi.

HIV fazlalık birinin aşk hikâyesini anlatan ‘Ballıdarı Reçeli ’ filmini izledikten bilahare halk ozanı olmakla ait haddinden fazla düşündüğünü tamlayan Alp O., “Katiyen âşık olmayacağım. Çünkü üzüleceğimi, kırılacağımı biliyorum. Belki tıpkısı çevrim yurtdışına gidip beni bilmeyen, tanımayan, olduğum kabil benimseyen biriyle tanışırım. Aynı çocuğum olmasını isterdim” dedi.

‘KİTABIMLA YANIT VERECEĞİM ’

Hayatını anlatan bir kitap yazmaya başladığını belirten Kahraman O., “İsmi ‘Benden Hikâyeler ’ olacak. Teferruatlı zamandır günlük namına notlar alıyorum. Bunları derleyip toparlamayı planlıyorum. Daha kelle aşamasındayım. Beni yaralayanların hepsine bu kitapla karşılık vereceğim. Kitabımın evvel hepsi; ‘Beni anlayın ’ olacak” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın