Bedri Baykam Hakkı Devrim’e yapışık çaktı!

Ressam ve Cumhuriyet Altını Gazetesi yazarı Bedri Baykam, Kökten Gazetesi yazarı Hakkı Devrim ’e çokça anif benzeri e-andıran attı. İki insanoğlu arasında sâdır polemiğin nedeni ise; Hakkı Devrim ’in 12 Teşrinisani tarihli yazısında Bedri Baykam için kullandığı sözlerdi.

Hakkı Devrim Cezrî ’deki yazısında, CNN Türk ’te Atatürk ’nam tartışıldığı Nötr Bölge programına misafir olan Baykam ’la ilgili ” herhangi bir şeye maydanoz ressam” ve “çıkmaz hatibi” sıfatlarını kullanmıştı.

Işte Bedri Baykam bu yazıya yanıtını şahsi web sayfalarında üstelik yayınladı.

Işte haddinden fazla tartışma yaratacak o e-andıran:

“Sayın Hakkı Inhina,

Daha Çok gelenekselleşmiş aynı şekilde bana olan köhne ve yıllardır sürdürdüğünüz sapkın takıntınızla Cezrî ’dahi aleyhime karalamalarla mahmul yazınızı tasa ile okudum. Hiçbir konkre esbabımucibe ve denk vermeden, edepsizce kişi seviyenizi yerlerde süründürerek bana “gelişigüzel şeye maydanoz ressam Bedri Eş biraderimiz” “çıkmaz hatibi” mersiye küstahlığında bulunabiliyorsunuz. Çünkü herhalde sizin için buğulanmış olmanız, gerektiği kadar havari tıpkı koruyucu ve güçsüz aklınıza uyarak ağzınıza gelen değme patavatsızlığı ve terbiyesizliği işinize geldiği gibi ceride köşenizden kusabileceğinizi sanıyorsunuz. Sizi benimle böyle konuşmaktan men ederim ve haddinizi uyarlamak dubara ettiğim kurumların ve sıfatlarımın kaçınılmaz benzeri gereğidir. Sizin Türkiye ’nin yer iri Sanatkâr Derneği ’nin Başkanı olan Arsıulusal bir sanatçıya, 33 yıldır binlerce yazı ve 23 kitap yazmış ayrımsız yazara, Türkiye ’nin sunma iri sol oluşumu Cumhuriyet Halk Partisinde (CHP) Fırka Meclisi Üyeliği yapmış, Genel Başbuğ adayı ergin bire bir eylemci aydına bu seviyesizlikte hitap etme hakkınız yoktur. Bana yapacağınız tıpkı tenkit varsa müzevirciliğinizle kitaplarımda eseme hatası, bilgelik hatası, tenakuz veya apayrı “fauller” arayın, üzücü ruhunuzu o şekilde gönül tokluğu edin. Boş Boş, güçsüz, seviyesiz sataşmalarla doygunluk olmaya çalışmayın. Entellektüel bire bir düzey konusunda imajını kurmak isteyen bire bir gazeteye on paralık yakışmıyorsunuz. Yurdun temas durumunda Kemalist aydınların anbean temas gün şüphesiz bana teşekkür ettiklerini ve yobazlara alın yıllardır verdiğim mücadeleye alın pekâlâ görelik ve minnet dolu sözlerle beni desteklediklerini sıkı vizyonunuz tabiatıyla ki algılayamaz. Sizin zat gündeminizde boydak 10 yıldır sürdürdüğünüz yer yazarlığınızda ilgilendiğiniz magazinel konular çerçevesinde elbette kim bu konularla tek ilişkiniz olmaması gayet normal; zira siz Atatürkçülüğü genişlik iri tehlikelere rağmen muhafaza etmek hesabına, dedikodu yazarlığı ve monitör güldürü programı muhtarlığı yapmayı yeğleme etmiş ayrımsız insansınız. Hangi benim hangi kültürlü Türkiye ’nin, hangi Atatürkçülüğün uğrunda henüz çok silüet etmeyin ve tekrar ediyorum haddinizi bilin.
Gazetenize ve Türk basınına yakışmıyorsunuz… Ricat etmeniz yerinde olur!

Bedri Baykam

Işte Hakkı Inhina ’in “CNN Türk ’te “evlere sevinç” benzeri Atatürk tartışması” antetli o yazısından tıpkısı sektör:

Hakkı Bükülme ne demişti?

“Geçen çarşamba akşamı, Ahmet Kağan ’ın gözü karadır evet… 10 Kasım münasebetiyle Atatürk ’ü ayrımsız nöbet elan adlandırmak üzere CNN Türk ’te («Etkisiz Kesim» programı) ayrımlı görüş sahiplerini benzeri araya getirmişti. Üçü stüdyoda ağırlanan, gayr gerektikçe yayına bağlanan dört misafiri vardı.
Dörtlünün bildirme tanınmışı ressam Bedri Baykam ’dı; babası dostumdu, kendisi hazzetmediklerimdendir. (…)

“Müderris Tülay Bayan ile değme şeye maydanoz ressam Bedri Mir biraderimiz Atatürk ’kap korku, hayranlık, sevgi ve minnetle, alışılmadık bağlılıkla bayram edenler…”

“Programcıların üstelik, murahhas listelerinde elan titiz olmaları geçişsiz. Onu savunanlar listesine, temsil Bedri Baykam üzere bire bir sokak hatibini dahi karışma gelmek, bence Atatürk ’e alın hem balaban butlan, hem bile saygısızlıktır. “

 

Bir Cevap Yazın