Bedük’ten ‘sosyal medya’ uyarısı!

CİHAN’da yer düz habere göre elektronik müziğin Türkiye ’deki temsilcilerinden Çam Sakızı, Yaşar Üniversitesi Medya Topluluğu ’nun misafiri oldu. Popülerlik kaygısı taşımadan sadece sevdiği müziği yaparak ilerlemeye çalıştığını tamlayan sanatçı, 2014 yılında Grammy ’birlikte yedi dalda aday adayı olan albümü Overload ’ın, Türkiye ’da bağ göremeyerek batma noktasına geldiğini anlattı. Sağlam çok sanatçının aksine içtimai medyadan tiksinti ettiğini söyleyen Çam Sakızı, “Twitter, Facebook gibi toplumsal iletişim araçları hesapları içeriğin hiçe sayıldığı, sadece tıklanmanın, beğenilmenin ve liste başı olmanın ehemmiyet verildiği mecralar haline geldi. Sosyal medyanın gençliğe zarar verdiğini düşünüyorum.” dedi.

Yaşar Üniversitesi öğrencileriyle Selçuk Yaşar Kampüsü ’nde biraraya mevrut Bedük, 2004 yılında başladığı enstrüman hayatında bugüne pekâlâ geldiğini anlattı. MTV Avrupa Çalgı Ödülleri ’ne iki posta namzet gösterilen, yerel ve arsıulusal dayanıklı çokça saz ödülünün sahibi olan artist, sevdiği tarzda albüm çıkarmasına yapımcıların yanaşmadığını, bu sebeple özlük şirketini kurmak zorunda kaldığını söyledi. Bedük, “Ilkin özlük müziğimi yapmaya çalıştığımda, kimesne seni anlamaz dediler. Bence yaptığın çalgı aleti, aynı bakıma kişiliğini tanımlamak anlamına geliyor. Bu yüzden altını doldurabileceğin, kendinden tehlikesiz olduğun ve bu benim diyebileceğin tıpkı saz yapmalısın. Bu yüzden ben birlikte kendi müziğimi yapmaya değişmeyen verdim. Sevdiğim müzik tarzında on paralık kimsenin bana uzunçalar yapmayacağını anladığım noktada ise öz müzik şirketimi kurdum.” dedi.

‘SOSYAL MEDYA İÇERİĞİN ÖNEMİNİ NAMEVCUT ETTİ’

“Ful” albümü Facebook ’ta arz başarılı projeler arasına giren ve kampanya süresince 1 milyon 250 bin nöbet istirahat sayısına erişmesine karşın sosyal medyaya bakış açısını meydanda söyleyen Çam Sakızı, “Twitter, Facebook üzere hesaplara iletişim araçları olarak bakılmasına karşıyım. Bunlar daha çok insanları yalnızca kelle sayısı yerine koyan, tıklanmanın, beğenilmenin ve hit olmanın ehemmiyet verildiği mecralar haline geldi, yani içeriğin tek önemi kalmadı. Içerik yaratmayı dost ayrımsız herif olarak, içtimai medyadan tiksinti ediyorum. Mazruf olmadığı halde milyonlarca el tıklanmak yahut tabiat almak değerliymiş üzere algılanıyor. Bunların kızıl kabilinden gösterilmesi, gençliğe da kötülük veriyor. Sosyal iletişim araçları kaç kişiden beğeni alındığı, birçok kişinin tıkladığı kadar seçenekler ortadan kalkarsa haddinden fazla daha metin tıpkısı meydan haline gelebilir.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın