Begüm Kütük:

Akşam’dan Sibel Acı Yengin’in röportajı…

Şöyle az buçuk geçmişe gitsek… Elbette bir aileye doğdun?

İzmir’dahi annem, babam, ablamdan oluşan atom çekirdeği aileyle büyüdüm. Birlik dolu, rahat, bağımsız ve demokrat yetiştirildim. Üzerimde hiç sorumluluk kurulmadı fikirlerime hürmetli bire bir ailede büyüdüm.

Evin sevilen kızı kimdi?

Babam üzere ablam lüp geçmiş ayn ağrısıydı bense lüp neşesiydim. Babam “evimin neşesi” diye severdi beni.

Sessiz, asude bire bir çocuk muydun?

Maatteessüf bildiğin haylazlık peşinde geçti çocukluğum. İzmir’ üstelik umum mahalle arkadaşlarımla sabahtan çıkardım sokağa ancak akşam ezanı bölüm batımında eve girerdim. Saklambaç, yakıcı top, seksek değme günü komple dolu eğlendiğim günler oldu. 

SAVAK MEKTEPLI OLMADIM

Ortaöğretim yıllarını anlatsana, haşarı, sınıfın elebaşı olan kızlardan mı yoksa kaşalot aynı mektepli miydin?

Tek devir savak öğrenci olamadım. Bildiğin haytalık peşinde geçti gençliğim. Nerede anca süslenip püslenmeler. Daim dizimde dizlikler, altımda eşofmanım uçan top, basket oynuyor, idmandan idmana koşuyordum. Derdim voleybol iğfal etmek, meslek gazetesi derk etmek, rastgele yıl planlı ahali oyunları gecesinde en bir iki üç yörenin oyununu oynayıp kadro başı gelmek, oyun kolunda sahneye çıkmaktı. Şimdi geriye dönüp baktığımda “Dolgunca ki hakeza geçirmişim yıllarımı” diyorum. Meslek hayatı benim üzere çok düzenli geçti.

Hocalarınla ilgili tıpkısı anın var mı bize anlatabileceğin?

Ayten Acarer vardı; tarih öğretmenimiz. Kül sene sonu gelmiş sınavda konuşurken yakaladı, alacağım notla ya geçeceğim evet kalacağım. Sınav çıkışı, “İki hafta sonra sözlü yapacağım kamu kitaptan sorumlusun” dedi. Yıkıldım. Ilkbahar gelmiş, tümce bahçede eğleniyor, su savaşları başlamış, otur öğüt çalış. Bütün eğlenirken ego tarih kitabını hatmettim. Tümce benimle dolma geçiyor. Sözlü günü geldi çattı kendimden emin soruları bekliyorum. Ayten Karı kahkahayı bastı, “Amaan deminden sorsam hepsini bileceksin, geçirdim seni” dedi. Güleyim mi ağlayım mı bilemedim. Böyle o kadar çok anım var ki. Haddinden Fazla haylaz olsam bile bilcümle hocalarıma saygılıydım. Onlar dahi beni haddinden fazla sevdiklerinden belki yaramazlıklarımı görmezden geldiler.

Okulun pop, estetik kızlarından mıydın?

Ekol yılları boyunca maatteessüf arkadaşlarım beni ökçeli ayakkabı ve makyajla göremediler. Içtimai aktivitelerde bilcümle var olmam renkli kişiliğimden belde pop olmama amil reşit tür. Sonsuz eşofmanla gezen ayrımsız kız olduğumdan fiziki özelliklerimden muhit beğenilen aynı kız mıydım bilemiyorum.

Eh, aynı lise çok bile olmuştur belli. Anlatır mısın?

Fransız okulunda okuyordum. Ingiliz Ingilizcesi ve Fransızca eğitimim dışında Almancaya merak sardım ve 15 yaşında edebiyat 3 ay Almanya’birlikte okula gittim. Orda çatlak arkadaşım Philipe’e halk ozanı olmuştum. Gökçe gözlü, yeşil punk saçlı aynı çocuktu.

Üç kamer haddinden fazla bir iki konuştuk, dönmeme aynı çağ kaldığında bana âşık olduğunu itiraf etti. O devir instagram yok facebook yok ego dönünce bildirişim koptu haliyle ve lezzetli benzeri ajanda kendisine hayatımda meydan etti.

İKİMİZ DA KOMİĞİZ

Habbe yeryüzü komiği kim peki?

Bilmem. İkimiz dahi komiğiz sanırım. Çift olarak girdiğimiz ortamı cıvıl cıvıl ve ahenkli kıldığımızdan arkadaşlarımız bizi birbirimizden sağlam ayıramazlar.

Birbirinize sürpriz yapar mısınız?

Sürprizler güzeldir bittabi yaparız. Yalnız birbirimize değil, aileme, dostlarıma bile sürprizler yapmaktan hoşlanırım.

Uçaktan korkarmışsın, evet o gezi sürecini kuşkusuz geçiriyorsun, kendini rahatlatma yöntemlerin nedir?

Uçak korkum çocukluğumda bindiğim benzeri uçağın yükselti kaybetmesiyle başladı, daha doğrusu travma oldu. Bunu alt etmek için çok uğraştım amma şimdi çok korkuyorum. Yer tafsilatlı uçuşum 14 saatlik Çin seyahatiydi. Beni anlatmak için günlerce uğraştılar. Uçağa bindim, gaflet uykusu hapımı, sakinleştiricimi aldım pilotun kalkış anonsunu hatırlıyorum sonrası namevcut. Gözümü açtım Çin’deyim (kahkalar).

EYFEL KULESİ’NDE EVLENME TEKLİFİ EDERDİM

Ne filmin tıpkısı karesinde sonsuza çatışma daim olmak istersin?

Casablanca filminin benzeri karesinde İngrid Bergman’ın sahnelerinde sonsuza kadar yaşayabilirim.

Bir romanın ne karakteri başlamak isterdin?

Küçüklüğümde okuduğum Jose Mauro da Vasconcelos’un Şeker Hastalığı Portakalı kitabında Zeze’nin hayatı beni haddinden fazla etkilemiştir. Zeze girmek isterdim.

Evlilik teklifini sen yapsan evet üstelik yapsaydın bu kuşkusuz ayrımsız öneri olurdu?

Paris’te Eyfel Kulesi’nin tepesinde akordiyon eşliğinde Edith Piaf’ fecir “La vie en rose” çalarken öneri ederdim sanırım.

ZOR BEĞENİRİM

Aksata vurgun var mı?

Rastgele avrat kabilinden ben dahi ahzüita yapmaya bayılıyorum.

Sunu çok hangi satın almayı seversin?

Tabii ki başmak.

Arkadaşlarına lacerem hediyeler almayı seversin?

Başak burcunun detaycı kişiliğinden gerçekli hobilerini, hoşlandıkları sargı alanlarını bilirim ve ona bakarak hediyeler seçmeye çalışırım.

Gördüğünü anında alıp yarar mısınyoksa hep mağazayı süfli indirir misin?

Gördüğümü aceleten alıp çıkamam. Karar vermem biraz mesafelik alır. Yumruk beğenirim.

Kıyafetlerin amacıyla danıştığın biri var mı?

Bu konuda iki buçuk yıldır Elif Beyazca ’yla çalışıyorum. Bilcümle alışverişimi birlikte yapıyoruz. Gala, nida; nerede hangi giyeceğime o karar veriyor.

Bir Cevap Yazın