Behzat Uygur’un İzmir sevdası

Behzat Uygur’un Bakir Asır’üstelik yayınlanan röportajı…

Nedir bu İzmir sevdası?

Ben natürel hemşehriyim. İzmirli gibiyim. Uygur ailesi namına İzmir’in parçası gibi olduk.

Durup dururken özler mi herif?

Ayrımsız şeb İzmir’i özledim, sabahleyin atladım geldim.

Bu memleketin aşırı bire bir ruhu var. Sizi çeken o olmasın?

Hem de iliklerime kadar. İzmir özeldir. Ego de boyozumu yerim, gübür şişimi yerim. Ama iş çabucak boyoz-kumru meselesi değil. Sevdiğim bir arkadaşımı özler üzere özlüyorum İzmir’i. Dirimlik gelmez oh be diyorum.

YENİ PROJELER

Maslahat nedir?

Mesele İzmirlilik ruhunu yaşabilmekte. Ben birlikte Pınar’ye İzmirliler kadar sistem çekilince gidiyorum. Refleks olarak bekliyorum Eylül olsun dahi Pınar’ye geleyim. İstanbulluların Pınar’ye akın etmesinden sıkılıyorum. İzmililer olunca Pınar hoşuma gidiyor.

Bizler Nejat Uygur Tiyatrosu’yla büyüdük. Karşılığını üstelik aldık siz alabildiniz mi?

1970 yılında ilk geldiğimizden sonra babam İzmir’e gelmeye on paralık küşayiş vermedi. Tığ dahi ilk babamla sonrasında öz tiyatromuzla hep buradaydık. Bunun karşılığını bile sokağa çıkınca alıyoruz.

Temas fuarda Uygur Tiyatrosu hayalet açardı? Var mı bakir tıpkısı proje?

Önümüzdeki yıl fuar içre projelerimiz var. Fakat geçmişseverlik sanatçısı kabilinden benzeri kapsam bile değil, canlı kuşakla birleştirip sunacağımız projelerle geleceğiz. Fakat hususi tiyatroların günümüzde bibi ayakta durmaları baskı. İzmir kültür şehri, elimizden geldiğince mahmul meşgul tiyatroyu yaşatmayı hedefliyoruz. Yeniden canlandırılması amacıyla çalışıyoruz. İzmir’i hoşlanmak öz kahvehane sorumak olmamalı. Taşın altına elimizi sokmalıyız.

İŞ DÜNYASINDAN BINDI

Aksiyon dünyasının desteği şüphesiz?

Bakın demincek biz, Avusturya’da amatörlerle çalışıyoruz, iki dilde baziçe oynacağız. Yabancılara Türk Tiyatrosu’nu anlatalım diye çalışıyoruz. Bunun için işadamlarına ihtiyacımız var. İşadamları ayak topu klüplerine destekleyici olduğu kabil kalitesi olan tiyatrolara sponsor olmalı. Şüphesiz kulüplerin başına yazılıyorsa tıpkı tiyatronun önüne de yazılabilir. Haddinden Fazla prestijli tıpkısı tanıtım tamam. Bu konuda herkese hisse senedi düşüyor. İstanbul ve Ankara’daki tiyatrolara da hareket düşüyor ama sunu çokça İzmirli işadamlarına iş düşüyor. Nutuk ve ekin hesabına taşın altına herkesten elan çok koymaları gerekiyor.

Dizilere yunak bakıyor musun?

Paradigma teklifleri var. Ama bu sistemde hamam bakmıyorum. Televizyon izleyicisine saygısı sıfır benzeri sistemde olmaktan mutlu olmuyoruz. Süheyl bile ego de sevmiyoruz. Biz senelerce Birinci Sınıf Ahzüita yaptık, saati ve günü değişmedi. Deminden tıpkı program başlıyor saati, haset galiba değil. Seri başlıyor ve bitiyor, böyle bir molekül olmaz. Dizilerden sorumlu program müdürü işe devam ediyor, sekans oyuncusu, setçisi işinden oluyor. Bu sistemden maraza duyuyorum.

MARKO KÂMIL İZMİR’E GELİYOR

İzmir’e tıpkı sürpriziniz var, Marko Ciddi ne zaman sanatseverlerle buluşacak?

Marko Ağirbaşli, Nejat Uygur’un 1980 yılında oynadığı benzeri oyun. Yıpranmamış versiyonu müzikalde olacak. 8 Ekim’de Bostanlı’dahi, 9- 10- 11’de Dürüstlük İnönü’da Marko Rabitali Müzikali’nin galasını yapacağız. Yekpare İzmirlileri bekliyoruz.

Nejla Hanımı de sahnede görecek miyiz?

Peki, yıllar sonraları Nejla Uygur birlikte bu eserle tiyatroya döndü. 15 farklı terane ve danslardan oluşan doğmaca ve operet özelliği haiz müzikali biz Harp Okulu Kemiksiz Hava’de oynadık. 80’li yıllardan bu yana özel tiyatro Harbiye’ye girmiyordu. Biletler tükendi, merdivenlerde da izleyenler vardı. İnsanların tiyatroyu özlediğini gördük. 30 dakika ayakta alkışlandık. İzmir’e unutamayacakları 4 zaman bunu yaşatacağız.

Bir Cevap Yazın