Bekir Bozdağ:

Milliyet’te saha düzlük habere göre Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya’da düzenlenen Hakimler ve Savcılar Erdemli Kurulu HSYK’nın intihap sisteminin değiştirileceğini açıkladı. Nazır Bozdağ antrparantez, yargıda haddinden fazla başlılık olduğunu belirterek iki askeri mahkemenin kaldırılacağını söyledi.

İSTİNAFLARI AÇIYORUZ

“İstinaf konusu Türkiye ’da haddinden fazla tartışıldı. Adeta yılan hikayesine döndü. 2004 ’te kanun bundan sonra. Avrupa Birliği ülkeleri İstinafı Türkiye ’bile faaliyete er geçirelim diye bize fonlardan cins aktarımında bulundu. Toprak Adliye Mahkemelerini yaptık, kortej verdiğimiz tarihte İstinafı faaliyete geçiremediğimiz için bu paraları maatteessüf ansız atfetmek yerinde kaldık, sözümüzü tutamadık. 2004 ’deri 2016 ’ya kadar mecmu 12 yıldır mazereti tüketememişiz. Şuanda İstinafa geçelim dediğimde eminim ki metin çoğunuzun aklından “Bu kadar hâkim, bu büyüklüğünde müddeiumumi, işte bu format, şu format bittabi olacak bu hareket?” diyerek mukavemetli çok istifham geçiyor. Ama zer ihvan şayet vesile ararsak istinafa geçmemek amacıyla yüz sene henüz mazeret buluruz, mazeretleri tüketemeyiz. Onun için diyoruz kim bu bahane anlayışına son verip bütün mazeretlere rağmen tarihi adımı atmak ve ortaya çıkma bire bir bando aksaklıklar varsa çıktığı anda birlikte engelleme ederek bu konuda lazım yürüyüşe koymak durumundayız. Şayet başlamazsak benim ömrüm yetmez bunu görmeye.”

HSYK SEÇİMİ DEĞİŞMELİ

“HSYK Başkanı ve Hak Bakanı yerine tıpkı hususu buradan özellikle tercüman olmak istiyorum HSYK seçme usulünü bu yöntemle devam etmesi yargıya sunma şişman zararı veriyor. Bundan sonrada verecektir. Yargının içindeki ayrışmalara sonuç çevirmek üzere bizim bu seçme usulünü behemahal değiştirmemiz gerekiyor. Şayet eksantrik alanlarda uyum sağlayamazsak de hiç olmazsa HSYK nın seçme usülü konusunda ayrımsız uzlaşmayı ortaya koymaya mecburuz. 2018 ’da mevcut usulle eskimemiş bire bir HSYK seçiminin yapılmasının Türkiye ’nin hayrına Türkiye ’nin yararına olmadığına gönülden inanıyorum. Ben bu salonda olanların bile olmayanların dahi buna candan inandığını biliyorum.”

ASKERİ FAZILETKÂR MAHKEMELER KALKACAK

“Yargıda çok başlılık üstelik var. Askeri Yargıtay, Askeri Efdal Idare Mahkemesi bunları dahi daha çok ortadan kaldırıp askeri yargıyı Yargıtay ’bile, Askeri Efdal Yönetim Mahkemesi ’ni Danıştay ’birlikte birleştiren benzeri adımı atmakta Türkiye ’nin yararına olacak tarihi tıpkısı reform olduğunu düşünüyoruz. Umarız burada üstelik benzeri neva peki. Zira farklı partilerin seçim beyannamelerinde ve millete söyledikleri sözlerin içerisinde bu konuda onların birlikte bizimle tıpkı yaklaşımda olduğunu görüyoruz.”

Bir Cevap Yazın