Beklenti Alan:

Sibel Arna’ları kimler yarattı?”

Sibel Arna’nın Hürriyet Cumartesi’üstelik yazdığı yazı konusunda kopan sağlıklı gürültü bilinen. Bilmeyenler için özetle özetleyelim: Yazarımız tatile dokuz aylık bebeği ve onun dadısıyla yarar; durumlar gelişir. Abece süresince dadının tatile çıkınca pekâlâ işini savsakladığı ve arıza yaptığından konu açılır. Dahi bu dertten çabucak yazarımız muzdarip değildir. Arkadaşlarının bebeklerinin dadıları dahi tatile çıkınca aksaklık yapmıştır. Antrparantez tıpkısı tanesininki anca aksaklık yapmıştır ki, yazarımız, o dadının kafasını dalış tüpü olmadan suya gömmek istediğini yazarak ‘muhteşem’ yazısını noktalar.

söz konusu yazı haliyle balaban tepkiyle karşılandı. Hele toplumsal medyada bu yazının çirkinliği üzerine söylenmeyen kalmadı. O konuda kullanılmamış aynı öz söyleyecek değilim. Fakat Sibel Arna’ya bu cesareti veren dönüşüm hakkında tıpkı şeyler düzenlemek isterim. Zira Sibel Arna’nın bir misil kazası olduğunu düşünmüyorum. Onun gibileri yaratan bire bir süreç var. Bu haftaki Köşe Vuruşu’nun derdi bu.

YÜKSELEN DEĞERLER

12 Ilkgüz sonrası Türkiye’nin Turgut Özal ile yaşadığı transformasyon malum. Bunun basındaki yansıması 22 April 1985 tarihinde yayınlanmaya başlayan Sabah gazetesidir. Gazetenin mimarı Utku Bahtiyar’dur. Can Kozanoğlu, Cilalı Izlenim Devri (Iletişim Yayınları -1992) kitabında Sabah gazetesinin yeni değerlerin tıpkısı sözcülüğünü yaptığını belirtir. Bu dönemde ‘ne kadar tüketirseniz, o büyüklüğünde kentlisiniz’ anlayışı bol bereketli pompalanır. En fiyatlı, sunma tuvalet dinç arz kentlidir ve artık bundan konuşmak utanma vesilesi olmamalıdır. Yengi Bahtiyar bunları içtenlikle edip. Bu dönemde hangi yiyip içtiğini, nerelerde gezdiğini tercüman olmak moda peki. Tabiat sözcüğü keşfedilir ve birbirinin bire bir bir derinti köşe yazarı türer. Ardından Ertuğrul Özkök dönemi başlar. Tatil anılarını düzenli benzeri şekilde anlattığını sanan Sibel Arna, ihtimal o ki bunları okuyarak büyür.

YENI TÜRK INSANI YARATILIRKEN

80’lerin ortasında başlayan değişim rüzgârları 90’larda güzelce hızlanmıştır. Türk insanının çağdaş çağa lacerem bukanak uyduracağı nahiye yazarlarımızın esas dertlerinden biri evet. Rıfat N. Bali “Format-ı Hayattan Life Style’a” (Iletişim Yayınları -2002) kitabında o dönemin birinci sınıf tıpkı fotoğrafını çeker. Mehmet Barlas’tan Zülfü Livaneli’hangi, Güneri Civaoğlu’ndan Serdar Turgut’a, Ertuğrul Özkök’ten Hadi Uluengin’e birçok yazarın yıpranmamış Türk insanı yaratılırken zahir roller üstlendiğini edip. Örneğin Civaoğlu; gailesiz kadınlara bakmak için; doğru dürüst bire bir çığır evet üstelik terbiye, aynı ecnebi dili insan kabilinden temas etmek, her dönüş sunu birkaç iki defa banyo, hamil altı çalma kokmamak, ayrımsız basamak, spor pantolon, yeğni yazlık pabuçlar ve farklı çok ayrıntıyı eşya koşar. Aksi halde tüvana kızlara yaklaşılmamalıdır. Haydi Uluengin henüz nettir: “oradaki ayılığınızın derecesini, burada ayıoğlu ayılığa vardırmayın! Kokun lan bana hangi, ama bitişiğimden, şehrimden ve uzak, çok uzak, upuzak durun!” diyebilecek büyüklüğünde sahiplenir kentini. Hazretlerin yoğun ‘kıç işleri’ni yaptıkları üzere işten eve terleyerek dönüyor olma ihtimallerini stabil hesaba katmaz elbette. O dönemde bunun kadar dayanabilen haddinden fazla yazı yazılır. ‘Öteki Türkiye’ye, özlük kadar olmayana bakış böyle hakeza şekillenir.

‘O ÜSTELIK İNSAN’ LÜTFU

Ihtimal o kim, Sibel Arna bahsettiğimiz yazıları dahi okuyarak kendini geliştirir. Çünkü bebeğinin dadısının birlikte bir âdem olduğuna fakat bu tarz bire bir görgüyle yetinme getirebilir. Yoksa bire bir insanın eksantrik birine ‘o üstelik eş, onun bile canı denize iletilmek istiyor’ diye niteleyerek nimet buyurması bambaşka bittabi tarif edilebilir? Kendisi üzere olmayanı, kendisiyle benzeri içtimai sınıfta saha almayanı ‘ayı oğlu ayı’ diye niteleyerek tanım fail Hadi Uluengin’den tıpkı etap öteye ‘o üstelik kayırıcı’ noktasına varması bile düş verici olarak görülebilir tabii. Sair yandan, tıpkısı insanın aynı diğerine ‘o üstelik eş’ diyerek iyilik buyurmasında incelik gibi sâdır o zihin kaybını, bu medyanın büyüttüğü kuşaklara lacerem anlatabiliriz kim?

DUAYENİ BÖYLE OLANIN…

Basınımızda bırakın kişi çalışanınızı aşağılamayı, kendiliğinden bahsetmenin, ayrıca ‘ben’ kalıbını kullanmanın dahi garipsendiği benzeri dönüş de vardır. Sonra her özdek aşırı tıpkısı müstacelen değişir. ‘Ben’ sözcüğü üzerine kariyerler düz yazı edilir. Bir bankanın davetlisi olarak gittiği ultra baş döndürücü Londra gezisini ballandıra ballandıra anlatıp, eş anlı TEKEL direnişiyle ilişik bir tane ayrımsız bahis etmedikten sonra, “Türkiye’üstelik gazetecilik bitti” diye niteleyerek çeper cüreti gösteren Hıncal Uluç gibiler iz duayeni zar edilir. Kendisi üzere olmayanı, ‘bidon kafalı’, ‘göbeğini kaşıyan insan’ vs. üzere ötekileştirenler iri yazar namıyla üçüncü sayfalara kurulur. Sonradan birisi dahi kalkar, bebeğinin dadısını aşağılamayı kendine doğruluk sayar. Niçin şaşırıyoruz kim?”

Ümit Düzlük /BirGün

Bir Cevap Yazın