Berfin Gürsoy:

Berfin Gürsoy’un Akşam’birlikte yayınlanan röportajı…

Müzikle tanışmanız şüphesiz oldu?

Çocukken saz çalarak başladım. Ailemin tek çocuğuyum ve hem esas tarafında hem dahi cet tarafında biricik müzikçi benim. Ayrıksı bir alanda lisans eğitimi aldım, ayrıksı birçok alanda kendimi yetiştirmeye çalıştım ama eksantrik aynı patika, ayrıksı ayrımsız iş tek düşünmedim. Ailemin desteğini herhangi bir zaman hissetim. Gerçi konservatuvar eğitimi almama karşı çıktılar ve bundan ortalık yıllarca onları suçladım. Ama demincek ayrımsız annem ve babam olduğu için şükrediyorum; ergenlik çağı döneminde bunu takip etmek imkansıza yakındı. Firez Bakanlığı ve TRT korolarından dolgunca derecede eğitimler aldım.

‘Eyvallah ’ isimli albümünüzden bahseder misiniz?

Eyvallah, 3 şarkıdan oluşan tıpkısı mini resimlik çalışması. Üç şarkı peş peşe dinlendiğinde bire bir hikaye çıkıyor ortaya. Yani methal, evolüsyon ve serencam bölümü aslında oradaki üç sıkıntı. Dolayısıyla o hikayede dördüncü tıpkı şarkıya meydan yoktu. Ego küçümseme yazıp besteleyebilen şanslı şarkıcılardanım; kişi duygunuzu ya üstelik çokça yakınınızda gerçekleşen bire bir hadisenin yarattığı etkiyi kaleme ve notaya dökebilmek benzeri atıfet aşağı da…

‘6 YILDIR PALIKARYA MÜZİĞİ SÖYLÜYORUM’

Cebbar Taverna ile yollarınız elbet kesişti?

Sanatkâr bir arkadaşımın vesilesiyle 2015 ’mağara önce aylarında Hamit Satma ’le tanıştık. Cebbar ’evet nida ettiler ayrımsız akşam ezanı, gittim, sahneye misafir alındım, gidiş söyledim, dostça ettik, aksiyon konuştuk, mekânın havasını kokladım, insanların enerjilerini sevdim, “makul insanlar, akıllıca saha” dedim içimden… Yani esasen kışın başında sessizcesine anlaşmamızı yapmıştık.

Tarzınız Türki pop, Zorlayıcı ’nın Greek kültürüne bodur sürede kıç uydurabiliyor musunuz? Palikarya müzikleriyle aranız nasıldır?

Greek müziği keşfetmemin vesilesi ‘Sonsuz Yol ’ dizisidir. Sette bulunduğum dönemlerde benzeri mekâna girdim, Nikos Vertis çalıyordu, ki olduğunu bilmiyorum tabiatıyla… Garsona istek yazar, sanatçının ve şarkının adını yazdırdım tıpkı kağıda, bilahare “Bire Bir dönme bu şarkıyı sahnede okuyacağım” dedim ve oldukça da 2 yıl sonrasında Ankara ’birlikte Yunan müziği yaptığım beş altı aylık süreçte sahnede okudum o şarkıyı…

Kestirmece 5-6 yıldır daima yerine dinlediğim tıpkısı tarz.

Mekanda Fedon, Süpürge Otu Arar, Bezek Sali kadar yıldızlar görüntü aldı. Yıldızınızın parlaması açısından bu şansı zahir değerlendiriyorsunuz?

Mutluyum… Hayatımda rastgele ahit, sunu nazik olumsuzlukları yaşadığım zamanlarda da bahtlı biri olduğumu hissettim. Şimdi bile öyle hissediyorum. Bakın Pollyanna kabil değerlendirilmek istemem amma bunca sene dimdik bir şekilde muammer doğmak, yeryüzü sevdiğim insanların hayatımda olması, bir nice insanın istediği bire bir sese ve yeteneğe ehil olmam, genelde iyi kalpli insanlarla karşılaşmam, gece yastığa kafayı huzurla koymam, ailemin ve dostlarımın desteğini almam, dinleyicilerimin sunturlu tepkileri vb. filhakika çivi başına tıpkısı yıldız…

‘BEN MÜZİKTE KUM TANESİ GİBİYİM’

Sizi dinlemeye gelen seyircileriniz müziğin yanında eğlenmeye dahi geliyorlar, hayal performansı açısından zorlandığınız zamanlar oluyor mu?

Sınama, sahnede kontrolü elinde tutmayı, nabzı ölçmeyi ve işini gerçekten yapmayı sağlayan tıpkısı öge. Buna işime duyduğum ürkmek ve müziğe duyduğum amor ve şiddetli eklenince zorlanmıyorum. Ama baştan sona ruhumuzda minik tıpkı parçamız idmansız ruhu taşıdığı ve taşıyacağı amacıyla, değme yıpranmamış fon ve dinleyicilerimiz yıpranmamış galeyan anlamına geliyor.

Müzikle dans çöz içedir, bu konuda sizin ayrımsız yeteneğiniz var mı? 

Tabiatıyla göreceksiniz; sonuçta yemeği biz yapıyoruz, tadına bakmayalım mı? Sirtaki, dünyanın yeryüzü keyifli danslarından biri olmakla birlikte, birlikte akıntı etmeyi gerektirdiğinden, empati duygusunu, kol ruhunu, paylaşımcılığı aktive eden bire bir dans adına geliyor bana tamamen. Zeybek de ise, insanların çizin çizin, duygularını kendi performansları, yani kişi zihin ve bedenleriyle dışa aktardıkları bir ana tanık oluyorsunuz. Yani hayata dair iki ağız ve arasındaki cemi skalayı yakalayabiliyorsunuz iki raks da…

Enstrüman kariyerinde kendinizi nerede görüyorsunuz, ilerisi üzere hedeflerinizden bahseder misiniz?

Musahabe dışındaki mesleklerde kariyer planları ve basamakları adi yukarı bellidir. Yani doktor olmak istediğinizde ya de olduğunuzda, geçeceğiniz aşamaları bilirsiniz, unvanlar vardır çünkü. Çalgı bile karışma atılmak amacıyla, sanatın dallarında belirlenmiş standart unvanlar namevcut, olsa müzakere olmazdı filhakika. Bu sebeple enstrüman kariyerinde neredeyim sorusuna biricik bir cevabım var, deryada bire bir su damlası evet üstelik kum tanesi gibiyim. 

Bir Cevap Yazın