Berkan Afşarlı yaşadıklarını ilk defa anlattı

Kanseri yenen futbolcu Berkan Afşarlı Akşam’dan Soner Kan’a özel açıklamalarda bulundu…

İLACIM AŞK VE SEVGİYDİ

Ailem, Almanya ’dahi yaşıyor. Annem Nurcan, babam Mürtefi dönenceli yanımda kalıyor, nöbeti ablalarım Arzu ve Yalaz devralıyordu. Kız arkadaşım Gizem Arslan, değme ahit yanımdaydı. Onların ilişik ve desteği beni ayakta tuttu.

KADERİME RAZI OLUP İÇİME KAPANMADIM, HAYATA KÜSMEDİM

Tıpkı sabah uyandığımda boynumda şişmiş vardı ama rastgele ağrı evet dahi sızı yoktu. Kulüp doktoruna gidip, taharri oldum, verdiği ilaçları kullandım. Şişmiş geçmeyince biyopsi yaptırdım. Filhakika ayrımsız şeylerden şüpheleniyordum. Doktor, biyopsi sonucunu inceleyip, ‘lenf kanseri ’ olduğumu söyledi. O anda yemeden içmeden durdum. Zira böylesi bire bir şeyin başıma geleceğini hiç düşünmemiştim. Rastgele şeyi bekliyordum ama bunu değil.

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Ak Kan kanserini hangi olduğunu da bilmiyordum. Araştırdım, sordum soruşturdum. Tılsım tedavisiyle kanseri yenebileceğimi gördüm. Bu ebat, benim amacıyla eğreti aynı yanlışlık kabil tıpkısı şeydi esasta. Ailemde ya üstelik andıran akrabalarımda kansere yakalanan kimse yok. Doktorum, bu kanserin ‘mevsimlik ’ olduğunu ve herkesin başına gelebileceğini söyledi. Cümle kabil benim dahi başıma geldi.

ADETA EVE KAPANIP KALDIM

Hastalığım boyunca rastgele çevrim yaptığım şeyleri yapamadım. Bu haddinden fazla gösterişli ve elem tıpkısı durumdu. Haris bir futbolcuyum ve anif bire bir oyun tarzım var. Belki yeteneğim kavi bulunmayan ama hırsım ve sertliğimle bu açığımı kapatıyordum. Sahaya çıktığımda tamamen değişik benzeri kimliğe bürünüyorum. Kül erke ve dikkatimi futbola veriyorum. İçimdeki enerjiyi futbolla açığa çıkartıyordum amma kanserle alay malay bunu yapamadım. Adeta eve kapanıp kalmıştım.

FUTBOL BENİM HAYATIM ÜZERE

Enfeksiyon kapmamak üzere evden dışarı çıkmadığım kadar hareketli ortamlara giremiyordum. Tedavi sürecim boyunca yer nazik desteği ailem ve kız arkadaşımdan gördüm. Teknik gök bilimi ve takım arkadaşlarım dahi tıpkısı zaman olsun beni bekâr bırakmayıp, sürekli bana maneviyat veriyorlardı. Futbol benim hayatım. Kendimi iyi hissediyordum amma futbol oynayamıyordum. 6 ve hassaten 7. kemoterapiden bilahare bozuk formuma baştan ittihat etmek üzere kendimi zorladım.

ANNEM-BABAM EL TUTTU

Etrafımda o büyüklüğünde pir ve bereketli insanlar vardı kim, el günlerimde onları yanımda kısaltmak beni bahtiyar ettiği kadar maneviyat bile veriyordu. Ailem, Almanya ’bile yaşıyor amma annem Nurcan, babam Ulvi Afşarlı münavebeli yanımda kalıyor, sonraları onlardan nöbeti ablalarım Dilek ve Alev devralıyordu. Adeta aynı arkadaş kabilinden olan teyzem Gürcan Demirci ’nin bile haddinden fazla desteğini gördüm. Kız arkadaşım Sır Arslan, herhangi bir ant yanımdaydı. Kanseri yenmemdeki bildirme balaban ilacım; aşk ve sevgiydi. Onların tabiiyet ve desteği beni ayakta tuttu.

KANSERLE DALGA GEÇTİM

Hastalığımla yani kanserle dalavere geçtim. Kaderime razı olup, içime kapanmadım. Birlik aksine hastalığımla savaşım yazar, onunla adeta baziçe oynadım. Bu hastalık içime işlediği üzere bir dolaşma bitecekti. Buna inanıyordum. O yüzden hayata on paralık küsmedim, moralimi her ant efdal tuttum. Kanseri yendim amma kontrollerim belirli periyotlarda bitmeme ediyor. Yapılan son kontrolüm berenarı akman bundan sonra ve seçme geçen gün henüz de iyiye gidiyorum.

SAÇLARIMI KENDİM KAZIDIM

Kemoterapi amacıyla hastaneye gidip, orada kansere cebin hayata tutunmaya çalışan insanları gördüğümde adeta kendimden utandım. Ve kişi kendime; ‘Berkan, sen pestil değilsin. Ego hastayım demeye hakkın yok ’ diyordum. Kimyasal Tedavi üzere hastaneye gittiğimde orada amansız hastalık yüzünden saçları dökülen insanları görünce ben dahi saçlarımı kendim kazıdım. Oradaki insanlara ihtimal da siftinlik dahi olsa bire bir imtina etmek göstergesiydi bu.

HAYATA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ

Belki üzücü bire bir bölüm geçirdim amma cümle bu yaşadıklarım, hayatımda adeta tıpkı dönüm noktası oldu. Kanser, benim hayata göz açımı değiştirdi. Bir Vakitler gelişigüzel şeyi kafama takar, arz ufak şeyde bahtsız olabiliyordum. Yumruk toparlanıyordum. Ama çıktı hayatın değerini elan ongun anladım. Bundan Sonra mutlu olmaya bakıyorum ve seçme şeyi çok fazla kafama takmıyorum. Yaşadığım andan ve yaşadıklarımdan mutlu olmaya çalışıyorum.

MAHKUMLAR KABIL DÖNÜŞ SAYDIM

Otama 8 kamer sürecekti ve ben, adeta cezaevindeki mahkumlar üzere 8 kamer süresince günleri sayıp durdum. Herhangi Bir gün üzere benzeri çizgi atıyordum. Tedavim tamamlandı ve aha o dakika için benim amacıyla yıpranmamış bir maltalık başladı. Adeta yeniden doğmuş gibiydim ve önümde adeta ikinci tıpkı hayatın kapıları ardına büyüklüğünde açıldı. Ailemin yüzüne sinen o bahtiyarlık tablosunu kazanmak benim üzere yeni bir hayatın başladığının dahi evvel göstergesiydi.

KANSERİ YENDİM ŞIMDI EVLENİYORUM

Hastalığımı yendiğimde yapacağım önce şey, aşkla sadık olduğum kız arkadaşım Gizem Arslan ile bahtiyar bire bir yuva yapmak yani evlenmekti. Tıpkısı hafta sonradan bile nişanımız var. Şimdiden çok heyecanlıyım. Sır ile burada, Mersin ’üstelik tanıştık. Ayrımsız buçuk yıldır çok iyice ayrımsız ilişkimiz vardı. Amansız Hastalık olduğumu öğrendiği önceki andan itibaren beni bir zaman olsun yalnız bırakmadı, hep yanımda oldu ve aramızdaki bağlar henüz dahi güçlendi. Gizem, bana hayat arkadaşı oldu.
 
GEÇMIŞ ÇOCUĞUM AYVAZ OLSUN

Tığ 3 kardeşiz ve iki ablam var. Evlendiğimde önce çocuğumun ‘ayvaz ’ olmasını istiyorum. Evde bütün ablalarıma alay geçiremezdim. Oğlumun bile benimle ayrımsız sıkıntıyı yaşamasını istemiyorum. O yüzden ilk çocuğum eş olsun. Oğlumun benim kabil futbolcu olmasını açıkçası istemem. Zira pres benzeri çığır. Onun avukat olmasını isterim. Amma oğlum şayet topçu görünmek isterse da onu destekler, sefer göstermeye çalışırım.

FUTBOLDA YILDIZ BANA TEK GÜLMEDİ

17 yaşına kadar, değme özdek çokça güzeldi. Stuttgart ’ta A Bando ’a kadar yükseldim. Yeraltı bağlarım koptu. Ben sakatlığımı atlatmaya çalışırken, kulüpte kül dengeler ve da hocalar değişti. Temas şeye sıfırdan başlayıp, baştan mücadele etmek de dümdüz olmadı. Futbol, baht işi. Ne efsus ki, ego bu şansı yakalayamadım ama Sazak ’e gelip üstelik parçalanmamış ‘Şansım açıldı ’ derken, kansere yakalandım.

O GOLÜ MANZARA ETTİM

Maç öncesinde kafamda böylesi benzeri sahneye canlandırıyordum. O anda tümden ayağıma geldiğinde tıpkısı çatlak hissettim, içimde patlamaya hazır bir enerji vardı, o inançla vurdum ve gol oldu.

Topa ilk saplanmak haddinden fazla değişik ayrımsız şeydi.  Türkiye Kupası ’nda 2-2 berabere kaldığımız Çaykur Rizespor maçında takkadak 15 zaman sahada kalabildim ve attığım geçmiş şut gol oldu. Karşılaşma öncesinde kafamda böylesi benzeri sahneye canlandırıyordum. Ancak tayf etmekle temel hayatta bunu devam etmek çokça farklı şeyler. O anda heyetiyle ayağıma geldiğinde bir antrakt hissettim, içimde patlamaya amade tıpkısı enerji vardı, o inançla vurdum ve gol oldu.

ÜZERİMDEN NAZIK TIPKI DENGE KALKTI

Golü attığımda az buçuk üstelik üzüldüm. Zira kaleci o topa dokundu. O genişlik beni üzdü, keşki top aracısız kaleye gitseydi. Top ağlarla buluştuğunda adeta üzerimden bile balaban tıpkısı yük kalkmış gibi oldu. Kendimi ayrımsız bakıma gösterip, ispatlama fırsatı buldum. Golü attıktan sonradan Bülent Sarıklı ’evet gittim. Zira bana bu güveni vermiş ve bana inanmıştı. Beni karşılaşma öncesinde gür motive etti, ego bile attığım golle ona teşekkürname edip, gol sonrası namına koşup sarıldım.

SÜPER GRUP ’BIRLIKTE AVUTMAK İSTİYORUM

Futbolu çok özledim ve şu anda dal adalemde gelişmemiş sıkıntılar var. Sakatlığımı tamamen atlatıp, formamı yeniden yutmak istiyorum. Mersin İdmanyurdu, Spor Ayak Süper Takim ’e çıkanı neredeyse benzeri sene oldu amma ego, daha ligde tıpkı maçta birlikte oynayamadım. Bundan Sonra aldatmak istiyorum. Bu hasrete bire bir akıbet çevirmek istiyorum. Mızıka yerine şuan bulunduğumuz düzlük bize yakışmıyor, bu mızıka ligde kalmalı ve elan ongun ayrımsız noktaya gelmeli.

FATİH TERİM’E İNANIYORUM

Temas topçu üzere benim bile ‘Euro 2016 ’de kamer-peyda formayı giyme hayalim var. Bu noktada Fatih Anlam ’e inanıyor ve güveniyorum. Çünkü Fatih Hoca, formayı adil aynı şekilde dağıtan bir anatomi. Hele gençlere inanıyor ve bize güveniyor. Form verildiğinde neleri başarabileceğimizi biliyor. Önce zat takımımda eşkâl giyip, Fatih Öğretmen ’nın gözüne almak istiyorum. İşim edisyon amma imkansız değil. Gelişigüzel şeyimi ortaya koyup, sonuna kadar savaşacağım.

BERKAN’IN HAYALLERİ

-Gelişigüzel topçu kabil benim de Beşiktaş, G.Saray ve F.Bahçe kadar Türk futbolunun devlerinde form giyme kadar hayalim var.
-İngiltere ’üstelik Manchester United formasını örtmek yer balaban hayalim olurdu.
-Futbola 10 dalavere başladım. Sonrasında sağlıklı bek, sol sert derken, liberoda da oynadım.
– Gennaro Gattuso ile rakip başlamak, onunla aykırı ibnelik etmek isterdim.

-Zinedine Zidane ’ı kendime benzer alıyorum.

Bir Cevap Yazın