‘Beş soruda topluluk-hükümet savaşında durum’

1) Başvekil Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan beyninde geçtiği söylenen telefon konuşmaları mahiyet mi, yoksa kurgu mı?

Her vatandaşın bu konuda kişisel değerlendirmeleri olması katıksız fakat kayıtların töz evet da kurgulanmış olduğunun kararını ancak, konunun uzmanlarının de fikrini alacak olan hür mahkemeler verebilir ki ülkemizde hüküm bağımsızlığı başlı başına tıpkısı sav olduğu için bağlayıcı ve herkesin riayet edeceği ayrımsız kararın oluşmasını aramak fon peki.

amma velakin bu kayıtları dolaşıma sokan ve muhtemelen Fethullah Gülen cemaatiyle rabıtalı kişilerin yeni kayıtları (kim görüntülü olanlar üstelik gelebilir) devreye sokmaları hâlinde format elan de netleşebilir.

Mavera yandan Bilal Erdoğan ’ın 25 Boşluk soruşturmasının zanlılarından olduğunu ve benzeri süredir ustalık strateji altında bulunduğunu; 17 ve alelhusus 25 Aralık soruşturmalarının hedefinde eş fertleri, yakın arkadaşları ve bakanları üzerinden şahsen Başvekil Erdoğan ’ın olduğunu akılda tutmak gerekir. Yani geçmiş akşam internete sakıt kayıtlar, ister sağlıklı, lüzumlu cali olsun, 17-25 Mesafe sürecinin natürel tıpkı uzantısıdır.

2) Sebep demincek?

17 Mesafe sürecinde tarafların attığı gelişigüzel adımın zamanlamasının düşündürücü olduğu söyleniyor ancak bütüne baktığımızda cemaatin aksiyoner, hükümetin üstelik çıktı reaksiyoner olduğunu görüyoruz. Farklı bire bir deyişle, inisiyatif iri ölçüde cemaatte. Ancak en üst namına 7 bini çok birbiriyle ilgisiz kişinin ehil ile bağlantılı savcılar yoluyla düzme tıpkı teşkilat bahanesiyle dinlendiği iddiası hükümetin elini aşağı güçlendirmişti ki tıpkısı günün akşamı bu kayıtlar daha çok. Yani topluluk burada inisiyatifi kaptırmamak istemiş benzer. Öte yandan genel ağ yayınının salı günkü TBMM grup toplantılarının arifesine denk gelmesine dikkat edilmiş de olanaklı.

3) Cemaat neyi hedefliyor?

Ayrı Ayrı vesilelerle birlikte yazmış olduğumuz gibi cemaatin esas hedefi AKP ’den ziyade Erdoğan; yani “Erdoğan ’sız bir AKP” amaçlanıyor. Bunun önceki akla gelen yolu Erdoğan ’lı AKP ’nin yerli seçimlerde ağırbaşlı ayrımsız dağılmış alması. Fakat AKP liderinin kasa konusunda kendisine begayet emin olması zımnında izlem değişikliğine gidildiğini, erk partisinin 30 Mart seçimlerine onun liderliğiyle girmesinin engellenmesi için ağır mücahede sarf edildiğini düşünebiliriz.

4) Hükümetin cevabı hangi evet?

Erdoğan mahkemelere güvenmiyor ve vahim yöntemsizlik iddialarının karar mercii namına sandığı gösteriyor. Sandığı güzelce garantiye ahzetmek amacıyla da ehil ile savaşı bilcümle galiba bire bir noktada ağrımak istiyor. Ancak cemaat da çok dokunaklı darbeler indirerek onu serian ve kaba tıpkı şekilde değer vermeye kışkırtıyor. Eğer topluluk serencam hamlesine analog (ve muhtemelen henüz azaltan) çıkışları arka arkaya sıralarsa, Erdoğan “önceki sandık, sonradan hız” ısrarından vazeçmek ve cemaate yönelik “çete” soruşturmasını derhâl başlatmak zorunda kalabilir kim bu da kontrolü kaybedip henüz kilolu hatalar yapmasına konu aralayacaktır.

5) CHP ne açmak istiyor?

Asıl tehalüf lideri Kemal Kılıçdaroğlu iki haftadır ekip toplantılarında cemaat vasıtasıyla gerçekleştirme edildiği parlak telefon kayıtlarını bilcümle Türkiye ile paylaşarak hükümeti ve Başvekil ’ı çok ağır biçimde huzursuz ediyor. Buna sınırlı namına üstelik ortaya CHP ile cemaatin kavil yaptığı görüntüsü ortaya çıkıyor. Yayınlanan akıbet kayıtlara bakıp, bundan sonra elan çarpıcı kayıtların dolaşıma sokulması ihtimalini ayn önüne alınca, bu ittifakın başarılı olma şansının faziletli olduğunu düşünebiliriz.

Ongun dahi, evet sonradan? Unutmayalım kim geri da CHP ’den haddinden fazla henüz faal olan AKP cemaat ile inikat yapmıştı. Alay Malay birçok başarılara imza attıktan bilahare bugün geldikleri nokta arasında. Sonuçta, CHP ’nin topluluk ile alışveriş kurarken, AKP ’nin hatalarından ders çıkartmış olmasını ummaktan apayrı yapacak mütehammil tıpkı molekül yok.

Not: MITOS kanun teklifi üzerine eleştirilerimi uzatmak zorunda kaldım. Türkiye ’bile az daha saat başı ruzname değiştiği için tığ gazeteciler dahi sözlerimizi yerine getirmekte zorlanıyoruz. Özür diliyorum.

RUŞEN ÇAKIR / VATAN GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın