Besinlerin mucizevi etkileri!…

Takvim’bile yer kayran habere bakarak kış yavaş yavaş yaklaşırken, sağlığı zılgıt eden hastalıklara cebin titiz gelmek gerekiyor. Uzmanlar, akla yatkın beslenmenin önemine değinerek, 5 soruna karşı 5 kumanya başvuru ediyor:

ITICI ALGINLIĞINA NAR SUYU

Yapılan benzeri araştırı, nar suyunda bulunan antioksidanların sevimsiz algınlığı ve gribe ferah geldiğini gösteriyor. Gribe sebep olan virüsler, saatlerce yaşayabiliyor. Bu nedenle seçme zaman iflas etmek zorunda olduğunuz, masanız evet dahi telefonunuz sizin için bire bir zılgıt oluşturabilir. Narda çokça bulunan ‘polifenol’ gribe alın zinde bire bir antioksidan. Bu antioksidan, virüsleri daha ağızdayken namevcut ediyor.

STRESE ŞAM FISTIĞI

Yapılan aynı araştırmada, katılımcılardan birkaç hafta boyunca, on paralık fıstık yememeleri istendi. Henüz sonraları bile rastgele gün 3-4 fıstık yemelerine müsaade verildi. Temas iki süreçte birlikte katılımcılara onları strese sokacak egzersizler yaptırıldı. Sonuçta katılımcıların, fıstık yedikleri dönemde tansiyonlarının daha düşük olduğu ortaya artık. şam fıstığı, içerdiği lif, antioksidanlar ve müfit yağlarla stresle mücadeleyi destekliyor.

KRONİK YORGUNLUĞA SOMON

Biraz yorgun ve halsizseniz bu durumda, terapistler akşam yemeğinde balık yemenizi öneriyor. Arsıulusal Sağlık Örgütü, balıkta bulunan Omega- 3’ün bahtiyarlık hormonu seviyesini yükselttiğini söylüyor. Unutmayın somon, Omega-3 yönünden haddinden fazla zengin bire bir balıktır.

KURU CİLTLERE YEŞİL DESTEĞİ

Yapılan araştırmalar, günde 10 miligram lutein almanın (Ispanakta, karalahanada ve yeşil sebzelerde çokça bulunuyor.) cildin nemlenmesini sağladığını gösteriyor. Luteinde bulunan antiok-sidanlar, epidermiste meydan düz yağları koruyor. Bu üstelik, cildin susuz kalmasını ve kırışmasını engelliyor. Haftada arz bir iki 3 el kâr var.

KRAMPLARA PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı, regl döneminde kadınların düşünce ağrısını yüzde 30-50 oranında azaltabiliyor. Yapılan bir araştırmada, 14 gönüllüye, 2 hafta süresince, günde 5 fincan yoğurt çiçeği çayı içirildi. Gönüllülerin vücuttaki kasılmaları engelleyen ve sinirleri gevşeten aynı amino hamız olan ‘glisin’ miktarında yücelme olduğu gözlemlendi.

Bir Cevap Yazın