Beste Açkı Ipek Açar’a gözdağı verdi!..

Sabah’ta kayran düz habere bakarak geçtiğimiz April ayında hayata veda fail Kayahan’ın eşi Harir Dil ile kızı Beste Vesile arasındaki miras kavgası bitmeme ediyor.

Beste Şalter; geçmiş çağ gazetecilere gönderdiği bir mektupla babasının hastalığı, ölümü ve ardından üvey annesi Ipek Çevirgeç ile yaşadıklarını anlattı.

Açar’ın mektubundan satırbaşları şöyle:

“14 Küçük Ay konseri benim üzere benzeri mucizeydi. Sahnede olup son posta sevenleriyle buluşabilmesi üzere Allah’ım babama hangi çok müzaheret etmişti. Zira çokça istemişti.

2 Nisan akşamı babam ağır sıklet bakımdayken durumunun sunturlu kötüye gittiğini görüp Harir’e ‘Babam on paralık ongun değil’ haberini verdikten sonraları geçirdiğim 12 saat, yaşadıklarım ve hissettiklerim anlatılamaz. Acımı ve hissettiklerimi fakat babasını kaybetmiş tıpkı kız evladı bilebilir ve beni anlayabilir.

Babamı kaybettiğimizin altıncı haset Ipek beni arayıp gâh bilgiler paylaştı ve ‘Noter kapanmadan gel. Avukatımız ile seni bekliyoruz; hazırladığımız vekaleti zaman imzalaman lazım’ dedi. Her husus artık başladı. Senelerce paylaştığımız kardeşten öte sevgimiz ve dostluğumuz o anda içimde hiçbir duraksama ve işkil hissettirmemişti bana. Hayatta bildirme balaban imtihan, insanın insanla imtihanıymış.

ANLATILANLAR HADDINDEN FAZLA FARKLI

Ipek, babamın ‘Şarkıların haklarını sana bırakıyorum, avukatımla zaman belgesini hazırladık. Sen zaten Beste’nin hakkı olan payı ona verirsin’ dediğini söyledi. Benden de babamın kızı yerine buna inanmam beklendi.

Fakat iki kamer süresince bu konuyla ilişkin hiçbir vesika göstermeyince Miras Tespit Davası açtık. Bu dava doğrultusunda ulaştığımız beherglas malumat, doküman ve hikmet; gerçeklerin bize anlatılanlardan haddinden fazla değişik olduğunu gösterdi.

Benim için genişlik majör konu, babamın bestelerinin haklarıydı. ‘Sizlere sunu balaban mirasım şarkılarımdır’ diyen babamın eşi Harir’in ‘Şarkıların yekpare hakları benimdir, yalnız maddesel adına mevrut hangi olursa hakkını vereceğim’ demesi, bana şüphesiz tıpkısı durumla yüz yüze olduğumu göstermişti.

MESAM’dan antlaşma belgesini istedik. Fakat aylarca alamadık. Bunun konusunda bu belgeyi ısrarla istemeye bitmeme ettik. 23 Orak Ayı 2015’te adı sabık ahit belgesi binnetice avukatıma verildi. Vesika üzerindeki devir 13 Gücük Ay 2015 idi. Oysaki bu çağ vekalet vermem için beni çağırdığı dönüş söylediği ‘Babanın rahatsızlığını öğrendikten bir süre sonra şarkıların haklarını sana bırakıyorum’ sözlerindeki tarihiyle ağız ağıza çelişkiliydi.

Tahminî sekiz kamer yaşadıklarımızın tatlıya bağlanması amacıyla sustum ve bekledim. Ama tamam gani niyetime rağmen ayrımsız sonuca varamadık. Sanırım çıktı bizi bekleyen davalar kümesi olacak. Kamu Kayahan hayranlarından konuya kırılan yaklaşmalarını murat ediyorum.”

Bir Cevap Yazın