Biberiye çayını hiç denediniz mi?..

Sözcü’da düz kayran habere göre halk ortada biberiye yaprağına, şeklinden ortalık “kuşdili” isminin de verilen bitki, akıbet yıllarda garp dillerindeki karşılığı “rozmarin” yerine da kullanılıyor.

Sezik, biberiye yaprağının kullanma şekilleri ve faydaları ile ilgili şu bilgileri veriyor; Biberiye yaprağı çokça çarkıt devirlerden beri değişik amaçlar için kullanılmıştır, hâttâ sakat Palikarya ’daki tıp metinlerinde zihin kuvvetlendirici yerine kullanıldığı kayıtlıdır. Avrupa Umar Kurumu, biberiye yaprağının hazımsızlığın belirtilerini tahfif ve hazım sistemindeki hafif kasılmaları dindiren olarak kullanıldığını kabul kırat.

Anadan Görme kullanımı ise şöyle;
“1-2 g. sert yırtık biberiye yaprağı konusunda 150-250 ml. kaynarca su ilâve edilip, 5-10 dakika büyüklüğünde bekletilip süzülerek hazırlanır. Günde 2-3 posta içilebilir.”

Son yıllarda yapılan çalışmalarda antioksidanların, ılımlı derecede iltihap giderici hâttâ farelerdeki tümörlerin büyümesini yavaşlatıcı etkilerinin olduğu bulundu. Özütleri sentetik antioksidanla karşılaştırma edilebilir derecede efdal antioksidan etkiye cemaat. Antioksidan sorumluluk, biberiyenin yapısında mevcut karnasol ve karnosik hamız adlı maddelerden âlem. Bu maddeler takviye edici azık olarak birlikte kullanılıyor.

Piyasada elden biberiye kâin yahut mahlut torba çaylar bulunuyor. Torba çay ayrımsız kupaya konur konusunda, biberiye uçman yağ taşıdığı üzere çok hamam olmayan yani fışkırma noktasına gelmemiş, ısıdam su ilâve edilir, 4-5 an muhtemel ve içilir. Biberiye çayını hem keyif hem bile sağlık amacıyla kullanmakta kazanım var.

Bir Cevap Yazın