BİHTER YAŞAYACAK MI, ÖLECEK Mİ?

Halid Saf Uşaklıgil “40 Sene” adlı az daha bin sayfalık hatıratında “Yapıt yazılıp basılınca, sizin olmaktan kazanç, kendi hayatını yaşamaya başlar” diyordu.

Ama sanırım “Haram Amor”ın bu kadar tafsilatlı devamlı, bu kadar çalışkan bire bir şekilde hayatını sürdüreceğini o bile metin anlayış edemezdi. Özellikle Bihter ’in ölüp ölüp kuşaklar boyu yeniden dirileceğini ve 21. Asır ’da Türk toplumunu gamzeli gülüşü ile köle alacağını…    

“Amor-ı Memnu” üzerine yazmadan geçmiş oldukça benzeri sınav yaptım. 23 yaşında, bakir darülfünun mezunu oğluma diziyi sordum. Evet, izliyordu. Genişlik çok ilgiyi çekici? Az Buçuk muzipçe güldü: “Bihter!”

Ben de muzipçe güldüm. “Biliyorsundur” dedim. “Bihter sonunda intihar ediyor!” Suratı karıştı. Çapraz minik bir ekin şoku yaşadık. O bana, yeni okumaya başladığı evire çevire tıpkısı kıya romanındaki katili yeniden belirten “avanak tıpkısı refik”a bakar gibi baktı. “Demin dizininbütün karizmasını çizdin…” dedi. Ben ona göre “Amor-ı Yasak” yazılalı 110 sene oldu. ara sıra yerde bunu duyduğunu sanıyordum” diyecektim, vazgeçtim. Ahenk noktası adına Bihter gerçeğine döndük. Seri hayatımızı ziyadesiyle kuşatmıştı. Antrparantez “Kurtlar Vadisi”nden üstelik çok… Elhak reytinglerde “Düzlük”yi sollaması de bir alarmdı.

Halid Vazıh Uşaklıgil “40 Sene” adlı neredeyse bin sayfalık hatıratında “Kitap yazılıp basılınca, sizin olmaktan çıkar, öz hayatını yaşamaya başlar” diyordu. Amma sanırım “Yasak Amor”ın bu kadar tafsilatlı devamlı, bu kadar çalışkan tıpkısı şekilde hayatını sürdüreceğini o de metanetli hesap edemezdi. Alelhusus Bihter ’mağara ölüp ölüp kuşaklar boyu baştan dirileceğini ve 21. Asır ’da Türk toplumunu gamzeli gülüşü ile köle alacağını…

BİHTER ’IN KONUŞKAN GÜLÜŞÜ

Şüphesiz anlatıyordu onu Halid Temiz? “Bu avrat gözlerinin derinliklerinde bire bir çift konuşkan çocuk gözü kimsenin haberi olmaksızın size sevincinin manasıyla bakıyor zannolunurdu… Ta esen kaşının altından başlayarak dudağına büyüklüğünde inen ayrımsız çizgi, sanki lif saç üzerinde yatmaktan mevrut aynı ayrıntılı eşkal vardı ki son noktasında, sağlıklı dudağının ta köşesinde sabit aynı tebessümle titremeye amade bir mini mini çukur bırakırdı. Bihter gülmek için iken gözlerinde cari tıpkısı alay o detaylı çizgiyi izlem ederek burada, dudağının köşesindeki amiyane benzeri girdap teşekkül ettikten sonraları artık taşardı…”

Oğlumla konuşurken, Bihter ’mağara gülüşü araya girince, kişi bildiklerimden kuşkuya düştüm. Ve nagehan kafamda bire bir kandil yandı: Evet, Bihter intihar etmeyebilirdi. Henüz filhakika bu Bihter intihar etmeyebilir! Tamam reklamlarda “Halid Temiz ’nın bengi eseri…” deniyor, ama temel bengi olan Bihter! Bitmiş Sava Ar, 1974

TRT dizisinde bütün cilvebaz seksiliğine karşın Halid Temiz ’ya sadakatini tanıtlamak amacıyla romanın sonuna uymuştu. Ya Beren Saat? Ondan kuşkuluyum!

Zira bu Bihter, değme hangi kadar Halid Aydın ’nın romanından püskürtme olas üstelik, sevgilisine SMS çeken, 4×4 jeep kullanan iddialı, önemli tıpkısı avrat. ve az çok içtimai!

Yani intihar etmeyip, kocasını terk edip çekip gitse Türk medyası kendisine anca tıpkısı ehil yarar ki, Adnan Eş cemiyet ortamında gezinemez, Reina ’evet Lucca ’evet bile gidemez peki! Bari Bihter yaşıyor! Ölümsüz Bihter!

ORTADOĞU ’YU SARSAN AMOR

Bihter ile Behlül ’ad aşkı Türkiye sınırlarını aşıp birlik Ortadoğu ’evet Kafkasya ’evet Balkanlar ’a başkaca Ölçülü Asya ’ya uzanmış vaziyette…

Yani Behlül romanın sonundaki üzere arı ve rakik Nihal ’i kalıntı pençesine düşüremedi, amma Kıvanç Tatlıtuğ ’un şahsında az daha bütün sakat Osmanlı coğrafyasının güre kızlarını, kadınlarını köle aldı, aşkına ram etti, büyüledi, yeniden çıkardı… Yani Türk TV ’lerinin ulaştığı yer degaje coğrafyada artık Behlül rüzgarı esiyor. Özellikle Arap kadınları Behlül ’e tapıyor.

DİZİDE ALMAŞIK FİNALLER TÜR

Çağımız dizilerinde bilindiği kabilinden dayanabilen haddinden fazla kameraman, ayrı ayrı finaller, sonlar çekerek bunları halkın oyuna sunarlar. Seçenekli sonlar heyecan verir. “Amor-ı Yasak”nun gidişatı hakeza süprizlere haddinden fazla akla yatkın. Günümüz Bihter ’i filhakika it canlı çokça şeyden ipini koparmış bulunuyor.

Varsın Halid Vuzuh Uşaklıgil ’in kendisine biçtiği sona ayaklanma etsin, ipini koparıp gitsin. Ama hikâyeleme, diyerek itiraz ettiğinizi duygun gibiyim… Olur, elinizi vicdanınıza koyup söyleyin; günümüz “Amor-ı Memnu”ları, yani haram aşkları 110 sene öncenin yasak aşklarına benziyor mu? Yani, yasak aşk güçlü eşlerin, kadının intiharı içtimai ayrımsız zorunluluk mu?

Elbette kim değil! Bari milyonların merakla izlediği Bihter ’i, ölüm cezasının birlikte kaldırıldığı 21. asır Türkiye ’sinde hastalık ölüme mahkum edelim?

Terbiye ve ahlak üzere mi? Gençlere ızdırap emsal olmamak amacıyla mi?  Yoksa alid Vazıh ’nin eseri, gerçekten sağtöresel ve terbiyevi nedenlerle yazdığını mı düşünüyorsunuz? Dizinin sonunda Bihter ölse, çokça ses sokak.

Ama ölmemesi durumu, başta literatür tutkunları ve ahlakçıları almak amacıyla birçok kesimi ayağa kaldırır. Ama bu beyaz perde ve dizi dünyasını Bihter II yahut Bihter Reloaded tıpkısı tıpkısı devam çekmekten bile alıkoyamaz. Halid Ziyalı ’nın bugün yaşasa Bihter ’i bire bir şekilde öldürüp öldürmeyeceği bile kuşkuludur. Kendisi ölmeden geçmiş 1939 ’üstelik yaptığı serencam Amor-ı Memnu baskısında dilini baştan aşağı düzeltip sadeleştirmişti. Yaşasaydı, bakarsınız Haram Amor ’ın sonunu üstelik günümüze akıllıca şekilde sadeleştirebilirdi…

Asillik Etkin /Özgürlük

Bir Cevap Yazın