BİKİNİLİ SUNUCUYA RTÜK CEZASI

“Süper Pakt” ünlü magazin programında ekrana bikini ile sâdır sunucu Pelin Otu Sueda dolayısıyla, FOX TV ’ye, RTÜK tarafından uyartı cezası verildi.

RTÜK, 7 ve 14 Haziran 2009 tarihlerinde, bire bir çavlan önünde bikini ile ekrana gelen anonsör Akpelin Sueda ’nın programının esas bilgelik bülteninden önce yayınlandığını ve bu nedenle “Gençlerin ve çocukların fiziki, zihnî ve aktöresel gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği ant ve saatlerde yayınlanmaması” ilkesinin ihlal edildiği kararına vardı.

RTÜK ’nam son toplantısında bu program ele alınırken, kurulun kullanılmamış üyesi Esat Küşade da “Falsolu biçimde ve magazin adına tanımlanan bu izlence, seyircisine yansımak amacıyla seksüel sapmalar arasında sunma yaygını kabul edilen gözcülük duygusunu kullanmaktadır” vurgusunu yaptı.

Aşağılama var

Sarih “Kamera elektrik açıları ve cinsellik çağrıştıran eğin bölgelerine odaklanarak yakınlaştırılmış görüntüler ana hayattaki erketecilik sapmasının benzeşimini oluşturmaya yöneliktir. Erketecilik programları, kadını cinsî parçalardan oluşmuş ayrımsız sermaye namına göstererek aşağılamakta ve bu haliyle cinslik ayrımcılığını körüklemektedir” dedi.

Kilitsiz Küreksiz, esas magazin programlarının üretilmesinin teşvik edilmesini de istekle, “Serencam adım mütekait ve yüce benzeri soy olan magazin programcılığının gelişmesinin bu tuhaf cızık şeş programların alanını üstelik daraltacağına inanmaktayım” görüşünü de savundu.

 

Bir Cevap Yazın