Bilal Erdoğan Makarnacı basınına konuştu

Habertürk’te meydan kayran habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, iki bin kız çocuğunun eğitimine yardım veren biri namına kendilerinin DAEŞ ile alay malay gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

İtalya’nın faziletkâr tirajlı gazetelerinden Corriere della Limonluk, Johns Hopkins Üniversitesi’nde arsıulusal münasebat alanında doktora eğitimini tahsis etmek üzere Bologna kentinde bulunan Bilal Erdoğan ile buluşma yaptı. Erdoğan, Rusya’nın, Türk hava sahasını ikazlara karşın ihlal fail uçağının düşürülmesinin arkası sıra kendisi ve Türkiye aleyhine yaptığı propagandadan eğitimine büyüklüğünde merak edilen sorulara yanıt verdi.

Moskova’nın, kendisinin DAEŞ ile petrol ihracatı yaptığı iddiaları sorulan Bilal Erdoğan, “Gâh şeyleri bittabi düzeltebilirsiniz bilmiyorum. Kremlin Sözcüsü diyorki; ‘Erdoğan’ın oğlu DAEŞ’ten gemilerle Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatı yapıyor’ ve bu acun genelindeki gazetelerde çıkıyor. Benim hakeza tıpkı deniz nakliyatı yapacak tek şeyim namevcut. Değme şeyden önce DAEŞ, benim ülkemin düşmanı. DAEŞ sıkılma donör benzeri molekül çünkü benim dinimi kötü benzeri yere koyuyor. Onlar, İslam’ı kumar etmiyorlar. Onların Mutekit olduğunu da düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Türkiye’nin illet Suriye sınırını mühürleyip, kapatmadığı sorusu bile yöneltilen Erdoğan, “Yer Yağı ticareti bu alanın tipik tıpkısı özelliği olmuştur zira Türkiye’birlikte petrol Suriye’dekinden daha fiyatlı. Onlar bunu katırlarla sınırdan geçiriyorlar. Türkiye, bu konuda alelhusus sonuç 3 yılda iyice sertleşmişti zira DAEŞ’in petrolle zenginleşmesini istemiyor. 900 kilometrelik ayrımsız sınır var. Türkiye, elinden gelenin en iyisini yapıyor amma bu az çok el. Biz tampon bölge oluşturulmasını istedik. Anca hem sınırı murakabe etmek hem bile sığınmacıları durdurmak haddinden fazla daha kıytırık olabilirdi. Ama hangi eyvah kim bize kulak verilmedi” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan, Rusya’nın uçuşa haram bölgeye cebin çıktığının hatırlatılması üzerine de “Kim bilir neden… Ben, Türkiye ile Rusya arasındaki düşmanlığın müspet tıpkısı özdek olduğuna dayalı bire bir düşün atfetmek istemiyorum. Tığ partner ve komşu ülkeleriz. Ben, bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum fakat hep, öz çıkarlarının takiben giderse bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Rusya’nın diyalog yollarını vabeste tutmasının bu durumu iyileştirmeyeceğini belirten Bilal Erdoğan, “Zalim tepkili uçak ile meydana gelen şey üzüntü verici ama DAEŞ üzere, Suriye’nin geleceği kabilinden gerçeklik sorunlara odaklanmalıyız” dedi.

“Rusya neden bizi elan önceki suçlamadı?”

Rusya’nın Ankara’ya müteveccih “Kürtlere, DAEŞ’ten daha anif olduğu” iddiaları hatırlatılan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ben burada, uluslararası münasebat konusunda doktoramı yapıyorum. Bu sıfatla konuşuyorum ülkemin bire bir temsilcisi adına değil. İki hafta öncesine büyüklüğünde biz Rusya ile bol müttefiktik. Şayet Rusya madem DAEŞ’e karşı bu kadar etkindi, sebep bizi elan önceki suçlamadılar? Deminden, aniden Türkiye’yi DAEŞ yanlısı olmakla suçluyorlar. Türkiye, NATO üyesi. Türkiye, DAEŞ’e arkalama edecek, düşünmeyiniz kim, NATO bunu bilmeyecek. Bizim sahada yaptığımız partnerlerimizle ve müttefiklerimizle koordinasyon ortamında gitmek. Buna kıymet, Rusya orada DAEŞ’i vurma ihtiyacı olmamasına karşın ne yapıyor, bilmiyoruz.”

“Eğer DAEŞ ortak bir antagonist ise Esed’e takarrüp zamanı değil midir” sorusuna Erdoğan, “Esed, kimin düşmanı. Eğer DAEŞ petrolünü strateji ederseniz Esed’i bulursunuz. Şimdi DAEŞ petrolüyle servet yapmaya bakıyor zira bambaşka geliri namevcut” yanıtını verdi.

“Berlusconi’ye inanamıyorum”

Silvio Berlusconi’nin İtalya Başbakanı olduğu dönemde 2003’teki düğünlerine geldiği ve akıbet dönemde Türkiye’yi el erki açısından eleştirdiği hatırlatılan Bilal Erdoğan, “Berlusconi’nin bunu söylediğine inanamıyorum, çünkü babamı tanıyor. Şayet doğruysa eyvah ve bu bağımlı kim gür aynı Türkiye okuması değil” dedi.

Bilal Erdoğan, bazı bazı babasından ayrımlı düşündüğü olup olmadığı sorusu için bile bir nice konuda kendisiyle farklı düşünebileceğini ancak bunun üzerinde durmak istemediğini dile getirerek, öz vakfının iki bin kız çocuğunun eğitimine katkıda bulunduğunu, buna karşılık DAEŞ ile gelişigüzel gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

“Kaçtı” iddialarına yanıt

“Sizin üzere İtalya’ya kaçtı deniyor. Ülkeniz atılım altındayken burada olmanız acayip değil mi?” sorusuna Bilal Erdoğan, “Rusların bu eylemlerini ego planlamadım. Ülkemde dikilmek istiyorum amma dikkat distribütör çokça özdek var. Buraya iki çocukla gelmek, ülkeye, okula adapte olmak cılız değil. Ama burada çalışmama odaklanabilirim” yanıtını verdi.

Bir Cevap Yazın