Bir ayda kaç reklam yayınlanıyor?

Iletişim Araçları Izlem Merkezi, yer efdal reyting alan 13 TV kanalında, Eylül ayı süresince yeryüzü çok reklam veren markaları ve sektörleri belirledi. Araştırmaya bakarak, kamer genelinde hep 38 sektörden 389 işaret, TV reklamları aracılığıyla maksat kitlelerine ulaşmaya çalıştı. Buna bakarak, Eylül ayında araştırı dahilindeki kanallarda 65 bin 381 reklam spotu yayınlanırken, markaların reklamlar ile ekranlarda kalma süresi 460 saati aştı.

Araştırmada, bilgelik kanallarına reklam veren markalar ile umumi muhtevalı ürün özne kanallara reklam veren markaların, ayrımlı sektörlere ilgilendiren oldukları belirleme edildi. Genel içerikli kanallara, genişlik çok acul tüketime yönelik markalar ve sektörler reklam verirken, dayanabilen tüketime yönelik sektörlerin reklam verenleri ise ağırlıkla bili kanallarını tercih etti.

Eylül kocaoğlan süresince, umumi içerikli kanallarda gıda sektörünün 9 bin 837 reklam spotu yayınlanırken, tıpkı sektörün oyuncuları, selen kanallarına 715 adet reklam verdi. Azık sektörünün araştırı döneminde sunma fazla tercih ettiği kanallar ise sırasıyla, Film Yıldızı TV, ATV ve FOX TV oldular.

Genel muhtevalı kanallara yer haddinden fazla reklam veren farklı çağ kozmetik oldu. Araştırma kapsamındaki 8 genel muhtevalı kanala toplamda 5 bin 654 sayı reklam verirken, sektörün veri kanallarında hemen 560 reklamı yayınlandı. Fasıl, yeryüzü çok Film Yıldızı TV, STV ve FOX TV ’ye reklam verdi. Araştırmada, kozmetik sektörünün malumat kanallarından geçmiş tercihinin ise NTV olduğu belirlendi.
Genel içerikli kanallara yeryüzü çokça reklam veren değişik sektörler ise bildirişim teknolojileri, ocak katışıksızlık ürünleri ve kişisel hizmet oldu.

Araştırmada özen çekici bir ayrıksı bekçi ise, bildirişim teknolojileri sektörünün, temas iki yazı türüne üstelik en çok reklam veren geçmiş 5 kesim içerisinde düzlük almasıydı. Bildirişim teknolojileri, Eylül kocaoğlan süresince 5 bin 433 reklam spotu ile araştırı dahilindeki genel içerikli kanallara sunu aşkın reklam veren üçüncü büro olurken, 2 bin 280 reklam spotu ile veri kanallarını sunma çok tercih eden ikinci seksiyon olmayı başardı.

Bilgi kanallarının yer çokça reklam aldığı sektörlere bakıldığında geçmiş sırada inşaat-gayrimenkul sektörünün olduğu görüldü. Toplamda 4 bin 234 reklam spotu ile bili içerikli kanallarda yer alan inşaat-gayrimenkul sektörü, sunu aşkın NTV, Habertürk ve CNN Türk ’ü tercih etti.

Bir araştırmaya göre otomotiv, veri kanallarına sunu haddinden fazla reklam veren sektörlerden ayrımsız gayr oldu. Toplamda, 2 bin 74 reklam spotu ile olgun muhtevalı ekranlarda düz alırken, bu kanallarda 13 saati aşkın süre ile vadi buldu.

Medya Strateji Merkezi ’nin reklam verenler araştırmasına bakarak, sektörler ile makul oranlı namına, markalarda üstelik aktüalite-bilgi ayrımı öne çıktı. Araştırı dönemi boyunca, bildirme faziletkâr reklam veren 13 TV kanalı üzerinden hazırlanan rapora göre, umumi muhtevalı kanallara bildirme çok reklam veren ayraç bin 299 reklam spotu ile Avea oldu. Avea ’dan hoppadak 2 reklam daha birkaç veren Algida ve bin 123 reklam ile Molped genel içerikli kanalları sunu haddinden fazla yeğleme eden gayrı markalar oldu.

Selen kanallarına bakıldığında ise, bu kanallara reklam verenlerin ağırlıkla dayanıklı istihlak markaları olduğu tespit edildi. 888 reklam spotu ile Arçelik malumat kanallarını bildirme çokça yeğleme fail reklam veren olurken, 657 reklam ile Yurtbay Seramik ve 613 reklam spotuyla da Turkcell onu strateji etti.

Genel içerikli ve fen kanallarına sunma fazla reklam veren evvel 10 bellik incelendiğinde, takkadak Turkcell ve TTNet ’in gelişigüzel iki listede birlikte meydan aldığı ilgi çekti. Turkcell, 613 reklam spotu ile bili kanallarında üçüncü sırada saha alırken, güncellik ağırlıklı kanallarda bin 20 reklam ile meydan alarak en çok reklam veren evvel 5 ’mağara içerisine girdi. TTNet ise, bilim kanallarında 480 öğün ekranlara geldi ve umumi içerikli kanallara 824 reklam spotu verdi.

MTM ’nin reklam verenler araştırmasında antrparantez, hem sektörlerin hem bile markaların genişlik çok reklam verdiği genel içerikli ve bilgelik kanalları belirlendi. Buna göre, genel içerikli kanallardan arz çokça reklam alanlar STV, ATV ve FOX TV olurken, selen kanallarından ise NTV, CNN Türk ve Habertürk, markalar ve sektörler vasıtasıyla yeryüzü fazla tercih edildi.

Bir Cevap Yazın