‘Bir kez daha 365 dolaşma yaşamak üzere’

Yeni Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı…

Eğlenelim biraz, kendimizle, hayatımızla, güzeşte benzeri seneyle dalgamızı geçelim. Çabukça, zalimcesine, düzgüsüz kabilinden dönüyor çağ. Yararlanmak, durmak olanaklı değil. O halde biz ondan acul davranalım, bakir yılda aceleci yaşamanın anlamını değiştirelim. Aceleci değil ama ‘kaliteli’ yaşayalım. Çokça yaşayalım, bir iki monitör seyredip daha aşkın paylaşalım, bundan sonra kardeş kardeş edelim. İçimizde kalanları konuşalım, ailemizle sabahlara kadar sevgi edelim.

Acayip tıpkısı şekilde, yaşlandıkça, ilenme pardon yaş aldıkça artık bahsetmek isteyen biri oldum çıktım. Bazı kadınlar olgunlaştıkça ağırlaşır, şöyle tantanalı tıpkısı gelgel sağlık değil mi? Kul tamlık tersi olmakta. Dursuz Duraksız ezgi terennüm etmek, bahsetmek, ifham etmek istiyorum. Hassaten arada sırada tek tanımadığım insanlara bakıp, “Benzeri dakika benzeri özdek anlatmam lazım” diyerek kullanmak ve onlara tek duymadıkları hikayeler nakletmek istiyorum. Bütün bunları düşünürken ve yaparken üstelik hiçbir ilacın/anti depresanın etkisinde değilim yorumlamak isterim. Normal halim… Belki birlikte ergenliğe büyüklüğünde konuşmamamın, 25 yaşına kadar bile günde yalnız 15 umum kurmanın acısını çıkarıyorumdur.

Dümen geçelim, neyse uzanım onunla; şayet verilemeyen kilolar varsa arz çokça onlarla; yağlarla çarpışma etmeyip bir güzel dalavere geçelim. Hatalarınızla, kendinizi eksantrik biriymiş gibi göstermekten sıkılmadınız mı? Kalkışmak istediğiniz insanın ‘makbul’ olduğunu nereden biliyorsunuz? Nasılsanız öyle olun, eksiklerinizi bilin, fark edin ve basın kahkahayı. Fiziksel veya psikoloji, çevresel (ne demekse) neyse işte; dalganızı geçin. Çokça hoş biriymiş kadar yapacağınıza, “amma de zevksizim” deyin; bakın görün zahir rahatlayacaksınız. Bunlar amacıyla kendinizi aşinalık yolculuğunuz vermek amacıyla olsun amma farkında olmayan yapamaz bunları. “Çeneme vurdu” deyin, “Haddinden Fazla konuşuyorsun” diyen kocanıza, “Ki, ben mi çok konuşuyorum?” diyerek sormayın. Lezzetli tıpkısı âdem olacaksınız dediğimi yaparsanız amma çevreniz sizin tatlılığınıza amade mı, ora ayrı bahis. Varsın hazır olmasın, istediğinizi yapın, söyleyin, gezin, gezemiyorsanız okuyun, gülün geçin… Acun yaşlanmakta, 13 milyon yıldır dönüyor çabuk acele; ferda var mı? Bilmiyoruz. Yarınımız hangi getirecek bilmiyoruz. Ha tüm bunlardan, rahat olun, hissiz olun sonucu bile çıkarmayın.

Kâh karşıt kari çıkaracaktır bu sonucu ve kolaylıkla e-postasıyla kez atmaya yeltenecektir biliyorum. “Elbette Elif Eş, sizin derdiniz yok, bizi dahi dertsiz bellediniz” diyecekler, desinler.

Üşenmeyip karşılık yazacağım herhangi bir zaman yaptığım üzere. Hiçbir eleştiri yahut olumsuz rey işime olan aşkımı değiştirip, engelleyemez ki. Hem hepiniz bu aşka dahilsiniz. Dinlemekten korkmadım, anlamaya çalışmaktan vazgeçmedim. Başka nev düşüneni artık sevdim arada bir, duygudaşlık yapmak için cemi gücümle uğraştım.

Bu yıl imdi sevin, evvel kendinizi, adam göbeğinizi ellerinizle okşayın örneğin, kısa bacaklarınızı, nerenizi az veya ‘çirkin buluyorsanız, orasıyla barışın. Aklı Başında bir deyim bulunmayan dünyada, dünyanın bizatihi işleyişi haricinde. hele elan 365 dönme varagelmek için, ihtimal son defa yahut ihtimal tafsilatlı yıllar niyetine; duayla, minnetle, özlük mucizemizi kavrayarak, kucaklayalım gelecek günleri. Korkmadan, dalgamızı geçerek, ayırt ederek, dibine kadar yaşayalım. Var mısınız? 

ELİF AKTUĞ – BAKIR ASIR

Bir Cevap Yazın