Bir ‘zor’a 12 sene mapus istemi!..

Akşam’dan Soner Kan’ın haberine bakarak Adana ’dahi ‘çöp çokluk ’ meselesi yüzünden sâdır tartışmada 52 yaşındaki apartman görevlisi Faruç Özgan ’a edisyon atıp, ölümüne illet olan 28 yaşındaki Garaz Pekkaracan için 12 yıl mapus cezası istendi. Savcı, Pekkarcan için ‘kımıldatma indirimi ’ dahi uygulanmamasını talep etti. Pekkaracan ise, yapılan serencam duruşmada; “Bana vurmaya çalışınca refleksle ben de ona ağırlık attım” diye niteleyerek kendini savundu.

‘ÇÖP ’ YÜZÜNDEN TARTIŞTILAR

Görüngü, 8 Mayıs ’ta hat ilçe Çukurova ’ya vabeste Toros Mahallesi ’ndeki Arman Apartmanı ’nda meydana geldi. Apartmanda vazifeli olan Faruç Özgan, asansörle arka katlara çıkıp çöpleri toplamaya başladı. Özgan, asansörle mesnet kata indiğinde burada 76 yaşındaki Gülay Pekkaracan ile karşılaştı.

Pekkaracan, Özgan ’a; “Çöpleri yarım yamalak saat geçmiş ya dahi sonraları topla” diye niteleyerek aksülamel gösterdi. Düet arasındaki tartışmaya Pekkaracan ’ın oğlu Uğur üstelik katıldı.

YAŞAM SAVAŞI 5 AKTARILMA SÜRDÜ

Misyon Pekkaracan ile Özgan birbirlerini itekleyerek yere düşürdü. Ayağa kalkan Özgan, “Hariç gelin” diyerek, apartmanın dışına daha çok. Bu esnada üstelik Amaç Pekkaracan, koşarak yanına geldiği Özgan ’a ağırlık attı. Aldığı çarpış sonucu yere düşen Özgan, başını betona çarptı. Ambulansla Adana Mostra Yetişek ve Araştırma Hastanesi ’ne kaldırılan Özgan, burada 5 ahit süren yaşam savaşını kaybederken, Pekkaracan da tutuklandı.

BABAMIN ÜZERINE YÜRÜDÜ

Adana 1. Güç Ceza Mahkemesi ’nde karşı; ‘ölüme sebebiyet verecek şekilde bile bile cerh ’ suçundan dava açılan Murat Pekkaracan, son posta savunmasını yaptı. Özgan ’ın sâdır ağız dalaşı sonucu babasının konusunda yürüdüğünü anlatan Pekkaracan, “Faruç, elini baskı yapınca tuttum, ancak beni itekleyince dengemi kaybedip yere düştüm. Babamın üzerine gene yürüyünce kolundan tutup, kapıya akla yatkın götürdüm” dedi.

REFLEKSLE ONA VURDUM

Özgan ’ın daha evvel apartman sakinlerine aday ve fiziki saldırılarda bulunup, güre aynı kıza üstelik bıçakla saldırdığını anlatan Pekkaracan, “Faruç, ‘Siz bekleyin, eve gidip geliyorum ’ diye niteleyerek bağırınca ego bile vaziyetler henüz de büyümesin diye takiben gidip, ‘Faruç ağa sakin ol ’ dedim. Bana ağırlık atınca yere düştüm, ikinci sefer vuracağı sırada ben dahi refleksle kendisine vurdum. O da dengesini kaybedip düştü” diye niteleyerek kendini savundu. 

‘TAHRIK İNDİRİMİ ’ UYGULANMASIN

Mahkeme heyeti, Pekkaracan’ın tutuksuz yargılanmasına değişmeyen verip tahliye etti. Yargılamada sona gelinince mahkeme savcısı mütalaasını verdi. Müddeiumumi, adli tıp raporunda Özgan’ın ölümü ile yaralanması ortada nedensellik bağının bulunduğuna özen çekip, Pekkaracan’ın ‘düşünülerek yaralama sonucunda ölüme neden olma’ suçundan 12 yıla büyüklüğünde hapishane cezası verilmesi, ‘tahrik indirimi ’ uygulanmamasını istedi.

Maznun avukatının müddet talebi üzerine murafaa ertelendi.

Bir Cevap Yazın